Uluslararası medyadan darbe girişimini sulandırma çabası

Uluslararası medyadan darbe girişimini sulandırma çabası

  • 18 Temmuz 2016 01:56


Uluslararası medya, kurşuna dizilen sivilleri bombalanan meclisi konuşmak yerine kara propagandaya yöneldi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Türkiye’ye iade etmediği FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen’in başını çektiği ekipçe girişilen darbe başarısız olunca uluslararası medyada kanlı eylemi sulandırma çabaları görüldü.

Yüzlerce sivilin katledildiği eylemi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisinin planladığı bir darbe oyunu olarak sunuldu ve kara propagandaya imza atılmak istendi. İngiliz Independent gazetesinde yer alan haberde, sözde sosyal medyadaki iddialar kullanılarak darbe girişiminin Erdoğan’ın daha fazla güç elde etmek için planlanan bir oyun olduğu okuyuculara iletildi.

 

Terörist Elebaşısı da Aynı Yalanı Öne Sürdü

FETÖ elebaşısı Gülen de gün içerisinde kameralar karşısına geçti. Kendisine yöneltilen “Bazı medya organlarında bu olayı esasında Erdoğan’ın ordu içindeki gücünü arttırmak için böyle bir senaryoyu uygulamaya koydurduğuna ilişkin yorumlar var. Siz ne düşünüyorsunuz” sorusunu da, “Çoğu zaman dünyada liderlerin kendilerine göre muhalif çıkarmaları olmuştur, suikast teşebbüslerinde bulunmaları da olmuştur.” diye karşılık vererek iddiayı güçlendirmeye çalıştı. 

 

 

Uluslararası Medya Fırsatı Kullandı

Elebaşı Fetullah Gülen’in ağzından böyle bir cümle çıkmasının ardından, Türkiye karşıtı medya kuruluşları olayı Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerine yıkmak için kolları sıvadı. Sosyal medyada da hızla yayılan haberlerde, darbe girişiminde ölen siviller ve bombalanan kamu binaları yerine ‘Erdoğan’ın güç elde etme sevdası adına giriştiği oyun’ dillendirildi. Darbenin kirli yüzü Erdoğan kimliğine saldırı altında örtülmeye çalışıldı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu