Darbe Girişiminin Perde Arkası

Darbe Girişiminin Perde Arkası


Darbe süreci nasıl başladı? Olayın perde arkası nasıl gelişti? Darbe girişimin B planı ne?

FETÖ'nün askeriye içindeki müritleri darbeyi 22 Temmuz tarihinde yapmayı planlamıştı. FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen, müridlerine son bir haftadır zafer duası (hizbunnasır) okunmasını emretmişti . Emre Uslu,  Twitter hesabında 22-23 Temmuz tarihlerini vermişti. 

 


 

Zaten MİT'in teknik takibinde olan darbeci komutanlar için 15 Temmuz gecesi devam eden soruşturmalar kapsamında tutuklama kararı çıkarıldı. Bu gelişmenin ardından FETÖ'cüler darbe planını öne çekmek zorunda kaldı. FETÖ cuntası saat 03.00 olarak planladığı darbe girişimi sızınca müdahale kararını 21.00'de almak zorunda kaldı.

 

 


 

 

Gözaltı kararlarını uygulamaya gidecek olan Ankara Terörle Mücadele polislerine FETÖ'cü polisler saldırdı. İlk çatışma burada yaşandı. Ankara İstihbarat Daire Başkanlığı'na FETÖ'cü polisler saldırdı. Burada da çatışmalar yaşandı.

Bu saatlerde Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliye'sine, karşısındaki Jandarma Genel Komutanlığı'ndan ateş açıldı.

 

- Cumhurbaşkanı ve Orgeneral Hulusi Akar'ın emir subayı da FETÖ'cü

Gene aynı saatlerde Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın emir subayı FETÖ'cülerin hazırladığı sıkıyönetim planını imzalaması için zorluyor. Akar, direnince subay kemerini çıkarıp Akar'ın boğazına geçiriyor ve gözaltına alıyorlar. 

1. Ordo Komunatı'nın emir subayı da köprüye müdale etmeye gidildiğinde darbecilerin tarafına geçmişti.

Cumhurbaşkanı Başyaveri de bu satırları yazdığımız dakikalarda gözaltına alındı.

Darbe haberlerini duyan halk kesiminden Genel Kurmay Başkanlığı'nın önüne toplanmaya başladı. Hatta sarhoş bir grup geldi. 

Gruptan biri "Biz içki alan günahkar insanlarız. Vatan millet için protesto etsek aranıza katılmamız uygun olur mu" diye sordu.

Genel Kurmay'dan ilk önce bu grubunda içinde bulunduğu kalabalığa ateş açıldı. İlk şehit görüntüleri buradandı.

 

 

Genel Kurmay'dan önce insanların diz altına ateş açtılar, sonra öldürmeye yönelik sıktılar. Sonrası bomba ve top atışı yapıldı.

Darbeyi önlemek için dizilen otomobilleri tanklarla ezdiler. 

 

- TRT'ye IŞİD bahanesiyle girdiler

TRT Binasına gelen İstanbul'daki askerler ise TRT'dekilere aralarına IŞİD'çıların sızdığını söyleyip hepsinin ellerini arkadan bağladı. Sonra "Aslında ülke iyi yönetilmiyor" diyerek gerçek niyetlerini belli ettiler. Darbe metnini canlı yayında okuttular.

 

 

- Köprünün işgal edilmesi

FETÖ'cüler son bir haftadır; "IŞİD, İstanbul'daki Boğaziçi Köprüsü'ne saldırı yapacak" ihbarı yapıyordu. Bunu bahane ederek EMASYA protokolü kapsamında tankları tırlara gizleyip köprüye getirdiler ve köprüyü işgal ettiler.

 

- MİT'e ve TÜRKSAT'a saldırı

Bütün iletişim ve istihbarat akışını kesmek isteyen FETÖ'cüler bir askeri helikopterin içine atılan eski polislerden bir timi yerleştirerek MİT'in Ankara'daki karargahına saldırı düzenledi. 

Tankların içine asker üniformasıyla giren FETÖ'cü eski polisler ise darbe emirlerine karşı çıkması muhtemel erlere ve subaylara karşı bir önlemdi. 

 

 "Darbeye direnen herkesi indirin" 

FETÖ'cüler ayrıca polislikten ve subaylıktan atılan diğer yandaşlarına da silahlanıp Genel Kurmay'a ve diğer önemli yerlere gidip direnenleri öldürme mesajı verdi. Mesajda "Darbeye direnen herkesi indirin" denildi.

 

 

- Halk planı bozdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın halkı sokağa darbe girişimini protesto etmeye çağırması her kesimden insanı sokağa döktü. Halkın sokağa dökülmesi darbecilerin planını bozdu. 

 

 

Darbeye karşı çıkan askerler de vardı. Darbe teşebbüsünün ardından 1Ordu Komutanı İstanbul Valiliği'ne gelerek seçilmiş Cumhurbaşkanı'na ve demokrasiye yapılan girişime karşı olduğunu duyurdu.

Askerlerden halka ateş etmeyi red ettiği için şehit edilenler oldu. Askerlerin direnmeden silah teslim etmesi darbenin başarısız olmasının önemli sebeplerinden biriydi.

 

- Darbe değil katliam planı

Herşeyi yazılı emirlerle uyguladıklarını söyleyen darbeciler yazılı emrilere mukavemet edilmesini önlemeyi amaçladı.

Karşı koyan herkesi ya öldürdü ya da gözaltına aldı.

Darbe gelişmelerine izleyen diğer askerler darbe girişimi başarılı olsaydı darbecilere destek verecekti. Türkiye darbeler tarihinde darbe girişiminde bulunan Talat Aydemir ve Madanoğlu'na başarılı olamayınca ordu komutanları destek vermemişti.

2.Ordu'dan bir destek bekleniyordu. Ama darbe girişimi başarılı olamayınca destek verilmedi. Kuvvet Komutanlarından da bu dakikaya karşı bir tepki mesajı gelmedi.

 

- Özel Kuvvetler Komutanlığı darbeye karşı çıktı

Darbeciler, Özel Kuvvetler Komutanlığı'na el koymak istedi. Kahraman askerimiz Ömer Halisdemir,  Özel Kuvvetler Komutanlığı'na gelip "buraya el koyduk" diyen Darbeci Tuğgeneral Semih Terzi'yi alnından vurdu. 

Halisdemir şehit edildi.

 

 

 

- ABD, darbe başarılı olsa darbeye destek verecekti

Olayların akışını izleyen ABD, darbenin başarılı olmaması üzerine destek açıklamasını yaptı. Obama, başarısız darbe girişiminden sonra bir açıklama  yaparak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve demokratik olarak seçilmiş hükümeti desteklemek için bütün taraflara çağrıda bulunmuştu.

Fox News Beyaz Saray muhabiri, "Beyaz Saray ve Türkiye arasındaki ilişkiler karışık. Türkiye'yi idare edenlerin "daha İslami ve daha az Batılı olmaya başladığı" gibi şikayetler var. Ben Beyaz Saray'da bazı insanlarla konuşurken duydum bu şikayetleri." dedi

 

 


 

 

Rupert Murdoch'ın sahibi olduğu Amerika'nın en çok izlenen haber kanalı Fox News yayınında yorumcu olarak katılan emekli Yarbay Ralph Peters "Eğer darbe başarılı olsaydı, İslamcılar kaybedecek, biz kazanacaktık" dedi.

 

 


- Darbe girişimi bitmedi!

Kirli darbe girişiminde ikinci aşamaya geçildi.  Sol örgütlere sızan FETÖ'cüler ve işbirliği yapan darbeciler onları sokağa çekip sokak çatışması başlatmayı planlıyor.

 

 


 

 

 


 

- BAE darbeye destek veriyor

Gezi olaylarına da destek veren Birleşik Arap Emirlikleri, geçtiğimiz yıl aldığı analiz sitesi Stratfor'da "Erdoğan, Almanya'dan sığınma hakkı istiyor" diye yalan haber yaptı. Ayrıca Cumhurbaşkanı'nın uçağının gizli olması gereken hava trafiğini yayınladı. 

 

 


 

 

 

 


 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Gündem
Osman Sınav'dan çarpıcı açıklama.
Türkiye
Darbeci kalleş mahkemede tehditler savurdu
Dünya
ABD B-52 bombardıman uçaklarını teyakkuza geçiriyor

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu