Dakika dakika darbe girişimi

Dakika dakika darbe girişimi

  • 16 Temmuz 2016 10:29


Darbe girişiminde bulunan ancak büyük bir hezimet yaşayan FETÖ'nün darbe günlüğüni tuttuk.Bakın neler yaşandı.

13:00 Başbakan Yıldırım, bölücü terör örgütü FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Çankaya Köşkü'ne geldi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile kameraların karşısına geçen Yıldırım, açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.  

12:20 Oramiral Veysel Köseli Gölcük'te bir savaş gemisinde bulunduğu bildirildi.

11:00 Orgeneral Ümit Dündar: Bu bir darbe girişimidir. Hava Kuvvetleri ve Jandarma Kuvvetleri Komutanlığı ve bazı birliklerin ağırlıklı olarak içinde olduğu görülmüştü.

10:34 Başbakanlık: Genelkurmay Başkanımız Hulusi Akar sağ salim kurtarıldı ve şu anda Çankaya’da kriz merkezinde görevinin başındadır.

09:49 AA: Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Öztürk ile EDOK Eğitim ve Doktrin Komutanı Korgeneral İyidil hakkında vatana ihanet suçundan işlem başlatıldı. Ardahan Garnizon ve 25’inci Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Kargın gözaltına alındı.
09:48 AA: Türkiye genelinde, 90 kişi hayatını kaybetti, bin 154 kişi yaralandı.

09:42 Reuters: Bir yetkili Türkiye genelinde toplam 1563 askeri personelin gözaltına alındığını açıkladı.

09:28 AA: Polis ekipleri Genelkurmay Başkanlığı’na operasyon düzenleyecek.

09:15 AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Müezzinoğlu, TVNET televizyonuna yaptığı açıklamada, “Darbecilere idam cezası verilmesini masaya getireceğiz” dedi.

09:10 Beştepe Jandarma Genel Komutanlığı’nda askerler teslim oldu. Askerler teslim olmadan önce üniformalarını çıkararak soyundu.

09:05 AKP milletvekili Yalçın Akdoğan, Cumhurbaşkanlığı danışmanlarından Mustafa Varank’ın ağabeyinin de hayatını kaybettiğini duyurdu.  

 

09:01 Boğaziçi Köprüsü terk edilen tankların geri çekilmesi için çift yönlü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü tek yönlü olarak trafiğe kapatıldı.

08.57: Reuters: MİT Müsteşarı Hakan Fidan da güvenli bir yerde, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’la temas halinde.

08:26: Rehin tutulan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar kurtarıldı. Akar’ın sağlık durumu iyi, güvenli bölgeye götürülüyor. Akar için Ankara’ya 35 km. uzaktaki Akıncı Hava Üssü’ne operasyon düzenlendi.

08:17: Emniyet Genel Müdürü: Jandarma Genel Komutanlığı’nda 16 asker ölü ele geçirildi, 250’ye yakın asker gözaltında.

08:10: Boğaziçi Köprüsü kısmen trafiğe açıldı.

08:00: Metro ve vapur seferleri yapılıyor.

07.59: Reuters: Genelkurmay Başkanlığı, hükümet yanlısı güçlerin kontrolünde.

07:48: CNN Türk: 29 albay, beş general görevden uzaklaştırıldı.

07:48: Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otelde geceden bu yana süren çatışmalar sona erdi.
07:45: Genelkurmay’dan dışarı çıkarılan tank, barikat amacıyla kurulan kamyonlara ateş açtı.

07:44: Sabiha Gökçen Havalimanı’nı işleten şirket, uçuş işlemlerinin sürdüğünü duyurdu.

07.41: Fox Tv: Genelkurmay binasından dumanlar yükseliyor.

07.39: AA: Türkiye genelinde 754 TSK mensubu gözaltına alındı.

07.38: AFP’ye konuşan Fethullah Gülen darbe girişimini kınadı: “50 yıldır birçok askeri darbede acı çekmiş biri olarak, böylesi bir girişim ile aramda herhangi bir bağ kurulması özellikle rencide edicidir. Bu tip suçlamaları kesin bir dille reddediyorum.”

07.37: 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar, Erzincan’da gözaltına alındı.

07.36: Reuters: Erdoğan yanlıları Boğaz Köprüsü’ndeki askerlere saldırdı.

07.31: Marmaray seferleri ikinci bir emre kadar durduruldu.

07:23: CHA: Malatya 2. Ordu komutanlığından silah sesleri geliyor.

07:20: Anayasa Mahkemesi: “Anayasal düzene karşı her türlü demokrasi dışı girişimi reddediyoruz. Demokratik hukuk devletinin yanında olduğumuzun aziz milletimizce bilinmesini istiyoruz.”

07:15: Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesindeki 3. Zırhlı Tugay’dan İstanbul’a 15 tank sevk edildi.

07:13: Reuters’a konuşan üst düzey yetkili: “Ölü sayısı en az 60.”

07:12: İstanbul’daki Türk Telekom santralindeki askerler teslim oldu.

07.08: Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: “Türkiye genelinde 336 kişi gözaltına alındı.”

07.05: TSK, internet sitesinden darbe girişiminin devam ettiğini duyurdu. Açıklamada şöyle dendi: “Türk Silahlı Kuvvetleri, Yurtta Sulh Harekatı’na kararlı şekilde devam etmektedir. Yurtta Sulh Harekatı’na karşı koyan tüm unsurlara müdahale edilmektedir. Halkımızın emniyet ve can sağlığı gereğince evlerinde kalmaları ve sokağa çıkmamaları önemlidir.”

07.03: Tuğgeneral Semih Terzi’nin öldürüldüğü açıklandı.

06:50: Yıldırım: Saatlerdir kendisinden haber alınmayan Hulusi Akar’ın lerine genelkurmay başkanlığına vekalaten 1’inci Ordu Komutanı Ümit Dündar atandı.

06:44: Dün geceden bu yana Boğaziçi Köprüsü’nü tutan askerler teslim oldu.
06:41 Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş İstanbul ve Ankara’daki darbe girişimine ilişkin, “İnşallah püskürtülme noktasında belli bir noktaya gelmiştir. Belki birkaç saat içerisinde tamamıyla bu tehlike savuşturulacak” dedi.

06.38: AA: TÜRKSAT’ı bombalayan askeri helikopter Gölbaşı’nda düşürüldü.

06:27: Erdoğan “Vur de vuralım, öl de ölelim” ve “İdam isteriz” sloganları eşliğinde Atatürk Havalimanı’nda halka hitap etti: “Size milletim adına teşekkür ediyorum. Bu olayın paralel işi olduğu dün akşamki eylemleriyle ortaya çıkmıştı. Terör eyleminin tam manasıyla örneğini dün akşam verdiler. Biz kefenimizle bunların karşısında dikildikçe yapamayacağımız hiçbir şey yok. Buradan durum normalleşene kadar ayrılmak yok .”

 

06:15: A Haber: Ak Saray’ın bulunduğu Beştepe’ye F-16’lar iki bomba attı. An itibarıyla Ankara’dan dumanlar yükseliyor. Çatışmanın Genelkurmay bölgesinde olduğu belirtildi.

06:12: Boğaziçi Köprüsü’nde tank, TOMA ve bir sivil aracı hedef aldı, bir kişi hayatını kaybetti, ikisi yaralandı.

05:58: Reuters: Üst düzey bir Türk yetkili, Meclis’e yönelik saldırının sürdüğünü söyledi. Aynı yetkili, İstanbul ve Ankara’da darbe girişiminin sürdüğünü ve kısa zamanda sona erdirileceğini ifade etti.

05.56: AA: Erdoğan’ın kaldığı oteldeki çatışmada bir polis hayatını kaybetti.

05.50: Reuters’ın yetkililerden aktardığı bilgiye göre İstanbul Boğazı, güvenlik gerekçesiyle tanker trafiğine kapatıldı.

05.46: Fox TV’nin aktardığına göre Harbiye’deki TRT binası önünde çatışma yaşanıyor.

05.41: Ankara Başsavcı Vekili Necip İşmen: Bazı HSYK, Danıştay ve Yargıtay üyeleri için gözaltı kararı var.
05.30: Gece saldırıya uğrayan Meclis’teki hasar gün ağarınca ortaya çıktı.

05.27: Gölbaşı Savcılığı Ankara’da 47 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Yaşamını yitirenlerden 17’si polis.

05:18: Atatürk Havalimanı’nın kontrolü geri alındı. Havalimanındaki işleyiş normale döndü ve uçuşların 06:00 itibariyle başlayacağı açıklandı.

05:10: Hürriyet gazetesi ve Doğan Haber Ajansı’nın da bulunduğu Doğan Medya Center binasındaki baskın, polis ekiplerinin askerleri gözaltına almasıyla sona erdi.

05.09: AA: Polis, anonslarla Genelkurmay’daki darbe girişiminde bulunan askerlere “Teslim olun” çağrısı yaptı.

05.03: Başbakan Yıldırım: “Bu çeteyi çökerteceğiz, başka yolu yok. Ankara ve Balıkesir’de havacı isyancı askerler var ve atış yapıyorlar. Eskişehir’deki hava savunma komutanlığına talimat verdim. Silah yüklü olarak kalkıp gereğini yapacaklar. Halk meydanları boş bırakmasın. Darbe girişimini yapanların arasında albaydan daha rütbeli subaylar da var. General seviyesinde birinin öldürüldüğüne dair haber var. Şu anda 130 kişi tutuklu.”

04:55: CNN Türk: Ankara’da arka arkaya çok büyük patlama sesleri duyuluyor.

04.30: CNN Türk ve Kanal D yayını normale döndü.

04:21 Hürriyet muhabiri Sertaç Virancık, yarın gazetenin çıkmayacağını duyurdu.

04:17: Erdoğan Atatürk Havalimanı’nda konuştu: “Ne yazık ki silahlı kuvvetlerimizin mevcut olduğu bir hareketlilik oldu. Bunun neticesinde de TSK’nın içindeki bir azınlık, ülkemizin birliğine, beraberliğine, bütünlüğüne hazmedemeyen, kabullenemeyen bu grup, paralel devlet yapılanmasının ta kendisiydi ve bu yapılanma 40 yıllık bir sürecin neticesinde TSK’nın içinde de emniyet teşkilatımızda da, devletin diğer kurumlarında da kendine yer bulmuş ve bugünlere kadar gelmişti. Şu anda yapılan hareket bir ihanet hareketidir. Bir ayaklanma hareketidir. Silahlı terör örgütü demiştik, işte silahları da çıktı. Bu vatana ihanet hareketinin bedelini çok ağır ödeyecekler. Hangi yola başvururlarsa vursunlar, biz bu kutlu davaya başımızı koymuşuz. Buraya canımızla kefenimizle gelmişiz. Eninde sonunda şu anda bu hareket, Allah’ın bize büyük bir lütfudur. Çünkü bu silahlı kuvvetlerimizin temizlenmesine sebep olacak. Yüksek Askeri Şura (YAŞ) öncesinde böyle bir adımın atılması manidardır. Ne yaparlarsa yapsınlar, Türkiye eski Türkiye değil. Yeni Türkiye’nin davranış biçimleri çok daha farklıdır. Şimdi burada paralel devlet yapılanmasının bir işgali söz konusu.

Ben buraya gelmeden önce Marmaris’teydim. Ayrıldığım yerde de (Yazıcı Grand Mares Otel) arkamdan oraları aynı şekilde bombalamışlar. Şu anda benim genel sekreterimi (Fahri Kasırga) alıp götürdüler. Genelkurmay başkanımızın durumunu bilmiyorum. Bu ülkeyi işgalcilere bırakmayacağız.”

04.13: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı karşılamak üzere Atatürk Havalimanı’nda binlerce kişi toplandı.

04:03: Askerler CNN Türk’ten sonra Hürriyet’e yöneldi. Hürriyet editörü: Askerler bazılarını rehin aldı.

04.00: Erdoğan ayağının tozuyla konuştu: “Malum yapıya ait ülkemizin birliğine beraberliğine yönelik hareketin içine girmişlerdir. Bu suretle de bütün şehirlerimizde şu anda ayaklanma hareketidir bu. Milli iradeye yönelik bu ayaklanma hareketine karşı tabii ki hukuk, Anayasa ne gerektiriyorsa bunun cevabını bu yapı, ister TSK içinde bir grup olsun, ister başka kurumlarımızın içinde olsun gereken cevabı alacaklardır. Bu tanklar bunların tankları değildir, milletin tanklarıdır. Çekilmek gibi bir şey söz konusu olamaz. TSK içinde çatışmalar olduğunu duydum. Ama şunu bilmeleri gerekir ki TSK içindeki bir azınlığın emniyet teşkilatımızla da böyle bir şeyin içine girmesinin bedelini, bunu emreden üst akıl, ödeyecektir. Biz de milli iradenin temsilcileri olarak dimdik duracağız. Milleti havalimanlarına ve meydanlara davet ediyorum. Bizim için bu geceler gündüzler olacaktır. Bu planlamayı yapanlar bunun bedeli ağır biçimde ödeyeceklerdir.”

03.57: Reuters: Taksim yakınlarında iki şiddetli patlama meydana geldi.

03.52: CNN Türk binasında silah sesleri duyuldu.

03.50: Doğan Medya Center’a asker girdi

03.45: CNN Türk binası boşaltıldı. Binanın önündeki kalabalık“Asker dışarı” diye bağırıyor.

03.43: DHA: Alibeyköy Barajı’na uçak bomba bıraktı.

03:39: Ankara Emniyet Müdürlüğü, ikinci defa savaş uçağı ve helikopter tarafından vuruldu.

03.41: Ankara Gölbaşı’ndaki TÜRKSAT binasında iki polis hayatını kaybetti.

03:38: CNN Türk, ‘Yayınımız kesiliyor’ diye altyazı geçti.

03.36: Fox TV, Meclis’in bir saat içinde üç kez vurulduğunu aktardı.

03.33: CNN Türk: Meclis’e bomba atıldı, ikisi ağır 12 kişi yaralı.

03:30: Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek: İdamı geri getirmek lazım bunlar için. Halk tükürüğüyle boğdu bunları.

03.30: Fatih’teki İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde asker ve polis arasında çatışma yaşandı. Çatışma sırasında yurttaşlar da bölgedeydi.

03:29: CNN Türk: Bir grup asker Doğan Medya Center binasına girdi.

03:23: Meclis bir kez  daha vuruldu. Saldırının ardından meclisin üstü koyu bir duman tabakasıyla kaplandı.

03.20: Habertürk: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın uçağı Atatürk Havalimanı’na indi.

03.19: AA: AKP’nin kuruluşundan bu yana reklam işleriyle uğraşan şirketin sahibi Erol Olçak ve 16 yaşındaki oğlu hayatını kaybetti.

03.14: CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, vurulan Meclis’ten görüntüler paylaştı.

03.12: Başbakan Yıldırım: “Durum büyük ölçüde kontrol altında. Ankara uçuşa yasak bölge ilan edildi.”

03.10: DHA: İstanbul’daki Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde 6 sivil ölü, 100’e yakın yaralı var

03.09: ABD’nin saygın medya kuruluşu Vox: Başarısız bir darbe Türkiye’yi otoriterliğe sürüklüyor.

03.08: Ankara’da bir savaş helikopteri Meclis binası ve çevresine ateş açtı

03:00: Yıldırım: “Paralel ihanet çetesinin işi. Bu çılgınlar yol yakınken dönsün. Karadan ve jetlerle karşılık verilecek.”

02:59: Görgü tanıkları: Savaş uçakları Çamlıca tarafında bir yeri vurdu.

02.54: İstanbul’un merkezinde savaş uçakları alçak uçuş yapıyor.

02.52: Boğaziçi Köprüsü’nde çatışma.

02.44: Fox TV canlı yayındayken, Genelkurmay karargahına bir helikopter inerken çok şiddetli bir patlama sesi duyuldu.

02.43: MİT: Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar görevinin başında.

02.39: Görgü tanıkları: Saatlerdir silah seslerinin duyulduğu TRT’nin Ulus binasında patlama meydana geldi.

02.38: Bir askeri helikopter TBMM, Deniz ve Hava Kuvvetleri binası yakınlarına ateş açtı. Meclis ve Genelkurmay binasından dumanlar yükseliyor.

02.35: Cumhurbaşkanı Erdoğan, SMS attı: Türk Milletinin değerli evlatları. Bu hareket Ankara’da ve İstanbul’da devletin zırhlı araçlarını ve silahlarını gasp etmiş dar bir kadronun, 70’li yıllardaki gibi davranarak millete karşı bir kalkışmadır. Şerefli Türk milleti demokrasine ve huzuruna sahip çık. Türk milletini sindireceğini düşünen bu dar kadronun hareketine karşı sizleri sokağa ve milletinize sahip çıkmaya çağırıyorum. Devletine, milletine sahip çık.

02.30: MİT Basın Müşaviri Nuh Yılmaz: “Darbenin parçası olan herkes yarın vatana ihanetten yargılanacak.”

02.28: CNN Türk: Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne girmeye çalışan üçü rütbeli 13 asker gözaltına alındı.

02:27: MİT: Darbe püskürtüldü.

02.24: CNN Türk: Harbiye’de silah sesleri duyuluyor. Bu noktaya çok sayıda ambulans sevk edildi.

02.23: Jandarma Harekat Başkanı Tümgeneral Arif Çetin: “Darbe girişimini şiddetle bastıracağız. Darbe girişimini kesinlikle reddediyoruz, birliklerimizin başındayız.”

02.13: ABD Başkanı Barack Obama: “Türkiye’de seçilmiş hükümet desteklenmeli.”

02.12: CNN Türk: AKP Genel Merkezi’ne yürüyen yurttaşların üzerine ateş açıldı, yaralılar var.

02.11: İstanbul Valisi Vasip Şahin: “Saldırı girişimi püskürtüldü. Trakya’daki tugay İstanbul’a hareket etti.”

02:06: 3. Kolordu Komutanı Orgeneral Erdal Öztürk: TSK milletin iradesine saygılıdır. Personel derhal kışlalarına dönmeli.

02:04: AA: Askeri kalkışma, bir süre önce Genelkurmay adli müşavirliği görevinden alınan Albay Muharrem Köse başkanlığında planlandı.

02.02: CNN Türk: Ankara’da F-16’lar darbe girişimine katılanların elindeki bir helikopteri düşürdü.

02:00 Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’na saldırı sonucunda 17 polis hayatını kaybetti.

01:58: Kılıçdaroğlu: Darbeye karşı ortak tavır takınmalıyız.

01.54: Bayrampaşa Çevik Kuvvet Müdürlüğü’ne giden askerler gözaltına alındı.

01.51: Başbakanlık: “Bahçeli aradı, hükümetin yanında olduğu bildirdi.”

01.49: NTV’ye konuşan Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı,“Eşkiyalar başarılı olamayacak. Paralel ihanet şebekesiyle karşı karşıyayız. Kısa sürede duruma el koyacağız. Şehidimiz var, yaralımız var fakat duruma hakimiz.”

01:45: Başbakan Binali Yıldırım: “Türkiye 3’üncü Dünya ülkesi değil. Öyle gösterenler bedelini ağır ödeyecek. Milletimiz bunlara gününü gösterecek.”

01.39: AKP’li Eyüp belediyesi yurttaşlara şu mesajı gönderdi:“Siyasi görüşümüz ne olursa olsun, gün demokrasiye sahip çıkma günüdür. Sayın Cumhurbaşkanımızı karşılamak üzere Atatürk Havalimanı’na gidiyoruz.”

01.36: Reuters’ın üst düzey bir Türk yetkiliden aktardığına göre darbe girişiminde bulunan grup tanklara sokağa çıkma emri verdi.

01:34 Taksim’de askerler, darbe girişimini protesto eden grubu dağıtmak için havaya ateş etti.

01:32 Reuters bir görgü tanığına dayandırarak TBMM etrafında tankların ateş açtığını duyurdu.

01.27: Deniz Kuvvetleri Komutanı Bostanoğlu: “Komuta kademesi olarak bu girişimi kesinlikle kabul etmiyoruz.”

01.22: İstanbul’daki camilerden ezan okunuyor.

01.21: Reuters’ın aktardığına göre TSK’nın “Yönetime el koyduk”açıklamasının ardından Suriye’nin başkenti Şam’da halk sokakta kutlama yapıyor.

01.20: TSK adına yapılan açıklamada, tüm Türkiye’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi: “Türk Silahlı Kuvvetleri ülke sathında kontrolü ve güvenliği sağlamaktadır. Tüm ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Vatandaşlarımızın güvenliği ve can sağlığı için evlerinde kalmaları, sokağa çıkmamaları ve milletin hizmetinde olan türk askeri ile işbirliği içinde olmaları yüksek öneme haizdir.”

01:15: Savunma Bakanı Fikri Işık: “TSK içinde bir cuntanın kalkışma girişimi.”

01.13: Atatürk Havalimanı’ndan bir görü tanığı: “Tanklar aprona girdi.”

01.11: Reuters’ın görgü tanıklarından aktardığı bilgiye göre Atatürk Havalimanı’nda silah sesleri duyuldu.

01:08: Twitter: “Türkiye’de bloke edilmemiz söz konusu değil. Ancak trafiğimizin kasıtlı biçimde yavaşlatıldığından kuşkulanıyoruz.”

01.08: 1. Ordu Komutanı Org. Ümit Güler: “Küçük bir grubu temsil ediyorlar. Diğer birliklerle birlikte gerekli tedbirleri alıyoruz.”

01.05: Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, darbe girişiminin askerin içindeki Gülen Cemaati mensupları tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

01.02: Kılıçdaroğlu “Bu ülke darbelerden çok çekmiştir. Aynı sıkıntıların yeniden yaşanmasını istemiyoruz. Cumhuriyet’e ve demokrasimize sahip çıkıyor; inancımızı eksiksiz bir şekilde koruyoruz. Herkes çok iyi bilmeli ki Cumhuriyet  Halk Partisi, parlamenter demokrasimizin vazgeçilmezi olan yurttaşlarımızın özgür iradesine bağlıdır” diye konuştu.

01.00: Asker Atatürk Havalimanı’ndan çekildi, vatandaşlar içeri giriyor

00.58: Halk, Erdoğan’ın Kısıklı’daki evinin önünde toplandı.

00.57: AB Bakanı Ömer Çelik NTV’den askerlere emre itaatsizlik çağrısında bulundu.

00:55: Beyaz Saray kaynakları: Türkiye’de darbe girişimi var. Şu an kimin hakim olduğu belli değil

00.54: Ankara’daki Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) binasına askeri helikopterlerce ateş açıldı. MİT’in çevre güvenliğini sağlayan unsurlarca saldırıya silahla karşılık verildi.

00.53: Polis, bir askeri gözaltına aldı.

00.50: AA: Orgeneral Hulusi Akar, darbe girişimi yapan bir grup asker tarafından rehin alındı.

00.47: Erdoğan, İstanbul’da olduğunu söyledi. Türkiye’deki tüm partilere çağrı yapan Erdoğan, halkı bir kez daha sokağa davet ederek “Bu akşam ben de orada olacağım” dedi. Erdoğan, “Şu anda bana karşı herhangi bir şey yok” dedi.

00.46: Ankara TRT binasında patlama yaşandı.

00.45: TSK’dan açıklama:

“Türkiye Cumhuriyetinin değerli vatandaşları,

Sistematik bir şekilde sürdürülen anayasa ve kanun ihlalleri; devletin temel nitelikleri ve hayati kurumlarının varlığı açısından önemli bir tehdit haline gelmiş, Türk Silahlı Kuvvetleri dahil olmak üzere devletin tüm kurumları ideolojik saiklerle dizayn edilmeye başlanmış ve dolayısıyla görevlerini yapamaz hale getirilmiştir.

Gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içerisinde olan cumhurbaşkanı ve hükümet yetkilileri tarafından; temel hak ve hürriyetler zedelenmiş, kuvvetler ayrılığına dayalı, laik ve demokratik hukuk düzeni fiilen ortadan kaldırılmıştır.

Devletimiz; uluslararası ortamda hak ettiği itibarını yitirmiş ve evrensel temel insan haklarının göz ardı edildiği, korkuya dayalı otokrasi ile yönetilen bir ülke haline getirilmiştir.

Siyasi idarenin aldığı hatalı kararlarla mücadeleden geri durduğu terör tırmanarak birçok masum vatandaşımızın ve teröristle mücadele eden güvenlik görevlilerimizin hayatına mal olmuştur.

Bürokrasi içerisindeki yolsuzluk ve hırsızlık ciddi boyutlara ulaşmış, ülke sathında bununla mücadele edecek hukuk sistemi işlemez hale getirilmiştir.

Bu ahval ve şerait altında, yüce Atatürk’ün önderliğinde milletimizin olağanüstü fedakarlıklarla kurduğu ve bugünlere getirdiği cumhuriyetimizin koruyucusu olan Türk Silahlı Kuvvetleri, “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesinden hareketle;

– Vatanın bölünmez bütünlüğünü, milletin ve devletin bekasını devam ettirmek,

– Cumhuriyetimizin kazanımlarının karşı karşıya kaldığı tehlikeleri bertaraf etmek,

– Hukuk devleti önündeki fiili engelleri ortadan kaldırmak,

– Milli güvenlik tehdidi haline gelmiş olan yolsuzluğu engellemek,

– Terörizm ve terörün her türlüsü ile etkin mücadele yolunu açmak,

– Temel evrensel insan haklarını, mezhep ve etnisite ayrımı gözetmeksizin tüm vatandaşlarımız için geçerli kılmak,

– Laik, demokratik, sosyal ve hukuk devleti ilkesi üzerine oturan anayasal düzeni yeniden tesis etmek,

– Devletimizin ve milletimizin kaybedilen uluslararası itibarını yeniden kazanmak,

– Uluslararası ortamda barış, istikrar ve huzurun temini için daha güçlü bir ilişki ve işbirliğini tesis etmek maksadıyla yönetime el koymuştur.

Devletin yönetimi teşkil edilen yurtta sulh konseyi tarafıdan deruhte edilecektir.

Yurtta sulh konseyi BM-NATO ve diğer tüm uluslararası kuruluşlarla oluşturulmuş yükümlülükleri yerine getirecek her türlü tedbiri almıştır.”

00:44: AA: Ankara Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi çevresinde silah sesleri duyuldu. Askeri helikopterlerden ateş açıldığı gözlendi.

00.44: TRT’ye helikopterden ateş açıldı. CNN Türk muhabirinin aktardığına göre TRT’ye girmeye çalışan bir vatandaş askerlerce vuruldu. Vatandaş yaralandı.

00.33: Erdoğan Ankara’ya döneceğini söyledi.

00.25: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Ülkemizin birliği beraberliğine yönelik bu harekete karşı milletçe vereceğimiz güzel bir cevapla bunlar güzel bir ceza alacaktır. Bu ülkeye ait uçağı, helikopteri, tanı kullanarak milletin üzerine gelmenin bedelini çok ağır ödeyeceklerdir. Meydanı onlara bırakamayız. Yaptıkları işgali de ortadan kaldıracağımıza inanıyorum. Bu konuda bu kararlılığımızı kimsenin test etmeye gücü yetmeyecektir. Milletime de bir çağrı yapıyorum. Milletimizi illerimizin meydanlarına, havalimanlarına davet ediyorum. Bu azınlık grup ne yapacaksa halka yapsınlar. Emir-komuta zinciri çalışmamaktadır, askıya alınmıştır. “

00.21: Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi: MİT, kendi personeline ateş açma izni verdi.

00:16: Rusya, ABD ve Fransa, Türkiye’deki vatandaşlarından evlerinden çıkmamalarını istedi.

00:15: Reuters Bir AB kaynağının sözlerini aktardı: “Türkiye’de darbe girişimi ciddi görünüyor; birkaç albayın işi değil.”

00:13: Reuters bir cumhurbaşkanlığı kaynağına ulaştı:“Cumhurbaşkanı güvende. Darbe bildirisi korsan. Dünya Türk halkıyla dayanışma sergilesin. Cumnhurbaşkanı ve hükümet görevinin başında.”

00.05: TRT’de darbe bildirisi okunuyor. Bildiride ülkenin ‘Yurtta Sulh Konseyi’ tarafından yönetildiği ve kamu düzeninin sağlanacağı belirtildi.

00.04: AA: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanı’ndan hareket etti

00.03: Milli Savunma Bakanı, askerin “Yönetime el koyduk”dediği bildiri için “Korsan bildiridir” dedi.

00.02: AKP İstanbul İl Merkezi bir grup asker tarafından çevrildi.

23.53: Askerler TRT binasına girdi.

23.50: Askerler Taksim Meydanı’nda konuşlandı.

23.48: TRT yayını karartıldı.

23.46: Bağdat Caddesi’nde tanklar ilerliyor. Halk evlerinden tankların geçişini alkışlıyor.

23.44: Anadolu Ajansı (AA) Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ı bir grup rehin alındığını açıkladı.

23:35: NTV,  Vatan Caddesi’ndeki emniyet müdürlüğü önünde çatışma sesleri geldiğini duyurdu. NTV muhabiri yaralı bir polis gördüğünü söyledi.

23:30 Anadolu Ajansı: Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki Polis Özel Harekat Eğitim Merkezi’nde patlama meydana geldi.

23:00 İstanbul ve Ankara’dan gelen ‘olağan dışı’ haberlere Başbakan Binali Yıldırım açıklık getirdi: “Bir kalkışma girişimi söz konusu.”

Gelişmeler üzerine NTV yayınına katılan Başbakan Binali Yıldırım,“Kalkışma ihtimali üzerinde duruyoruz. Bu girişime izin verilmeyecek. Buna darbe demek mümkün değildir. Bu çılgınlığı yapanlar bedelini en ağır şekilde ödeyecek. Demokrasiden asla taviz verilmeyecek. Askerin içindeki bir grubun kalkışması söz konusu. Güvenlik güçlerimiz harekete geçti” diye konuştu.

22:40 Diken’in ulaştığı Türk Silahlı Kuvvetleri yetkilileri, yaşananların ‘silahlı olay’ gerekçesiyle yaşandığını belirtirken, konuyla ilgili başka bir bilgi veremeyeceklerini söyledi.

22:30 Sabiha Gökçen Havalimanı’nda da aynı durum söz konusu. Dahası jandarma, havalimanındaki polislerin silahlarına el koydu.

22:15 Atatürk Havalimanı’nda operasyonlar tamamen durdu, giriş çıkışlar kapatıldı. Havalimanın önüne tanklar getirildi.

22:00:  İstanbul’da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri askerler tarafından trafiğe kapatıldı. Aynı dakikalarda Ankara’da askeri uçak ve helikopterler alçaktan uçmaya, Genelkurmay çevresinden silah sesleri geldi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu