Pokemon Go oynayanlar dikkat

Pokemon Go oynayanlar dikkat

  • 15 Temmuz 2016 18:46


Çocuk ve yetişkin demeden dünya genelinde adeta salgın haline gelen ve sadece akıllı telefonlarla oynanabilen "Pokemon Go" oyunuyla ilgili uzmanlar, göz ve ruh sağlığı açısından uyarılarda bulundu.

Akıllı telefonlarla oynanabilen, her yaştan tutkunu bulunan ve dünya genelinde adeta salgın haline gelen 'Pokemon Go' oyununa ilişkin uzmanlar 'sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabileceği' uyarısında bulundu.

Psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Ali Bozkurt, yaptığı açıklamada, uzun süreli dijital oyunlar oynanmasının, hem yetişkin hem de çocuklar üzerinde sağlık açısından tehlikeleri olabileceğini söyledi.

KAYGI BOZUKLUKLARINA NEDEN OLABİLİR

Yaşamda kullanılan önemli mekanizmalardan biri 'savaş ve kaç' tepkisidir. Bunun yaşamın içinde çok fazla kullanılmaya başlanması, kaygı bozukluklarının da ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu tür oyunlarda savaşmak ve hedefe ulaşmak çabası, stresi artırabilir ve ihtimalle kaygıyı ortaya çıkarabilir.

Bozkurt, sürekli bir oyunla zaman geçirilmesinin, zihinsel işlevler açısından da bazı sorunlara yol açabileceğini vurgulayarak, "Tüm bağımlılıklarda olduğu gibi uyuşturucu etkisi oluşturması muhtemeldir" ifadesini kullandı.

Bu oyunları oynayanlarda bazı fiziksel sorunlar da ortaya çıkabileceğini dile getiren Bozkurt, 'Bu kişilerde, vücut konumuna bağlı omurilik sorunları, oyuna dalındığında fiziksel kazalar da önemli bir risktir.' diye konuştu.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yönetici ve Başhekimi Prof. Dr. Pelin Yılmazbaş da cihazların kullanımlarının yüksek görsel konsantrasyon istediğini ifade eden Yılmazbaş, "Bu durum özellikle çocuklarda bazı göz problemlerinin oluşumuna ve ortaya çıkmasına neden olabilmektedir" dedi.

Uzun süre ekran karşısında vakit geçiren çocuklarda sürekli yakına bakma nedeniyle gizli göz kaymaları da açığa çıkabileceğine dikkati çeken Yılmazbaş, "Ayrıca bu yakın çalışma ve odaklanmanın özellikle ailesinde miyopik göz bozukluğu olan çocuklarda miyopinin ortaya çıkmasına ve var olan göz numarasının daha hızlı ilerlemesine neden olabildiği gösterilmiştir. Bilgisayar benzeri cihazları daha az kullanan ve vaktini fiziksel aktivitelere ayıran çocuklarda miyopi daha az görülmektedir. Ayrıca ekran karşısında uzun süre vakit geçirilmesi gözlerde kuruluk ve alerjinin daha fazla olmasına neden olmaktadır" ifadelerini kullandı.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu