Ön yargıları yıkarak halkı bilinçlendiriyorlar

Ön yargıları yıkarak halkı bilinçlendiriyorlar

  • 15 Temmuz 2016 12:53


Çorum'da, aralarında doktor, avukat, iş adamı, öğrenci ve esnafın da olduğu Türk Chopper Motosiklet Kulübü üyeleri, kask kullanımı ve güvenli sürüşü teşvik etmek için etkinlikler gerçekleştiriyor.

Çorum'da, aralarında doktor, avukat, iş adamı, öğrenci ve esnafın da bulunduğu Türk Chopper Motosiklet Kulübü üyeleri, hem haklarındaki ön yargıları değiştirmek hem de halkı kask kullanımı ve güvenli sürüş konusunda bilinçlendirmek için etkinlikler düzenliyor.

Kulüp başkanı Haşim Tepe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2007 yılında İzmir'de kurulan kulübün 38 ilde faaliyet gösterdiğini, 3 binin üzerinde üyesi bulunduğunu belirterek, Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın da önde gelen chooper (alçak motosiklet) kulüpleri arasında olduklarını söyledi.

Çorum'da da 30 üyesi bulunan kulübe dil, din, ırk ayrımı yapılmadan, vatanperver yelek kardeşliği olan tüm chooper kullanıcılarını kabul ettiklerini dile getiren Tepe, ayrıca chopper kulüpleri üzerindeki olumsuz algıyı yıkmayı amaçladıklarını vurguladı.

Chopper kültürünün daha çok ABD ve batılı ülkelerde yaygın olduğuna dikkati çeken Tepe, şöyle devam etti:

"İnsanlarımız chopper kültürünü daha çok Amerika ve batılı ülkelerde, özellikle de filmlerde gördükleri için anarşist, aykırı bir yaşam tarzı sürdürdüklerini sanıyorlar. Bu da bizler için ister istemez olumsuz bir bakış açısı doğuruyor. Amacımız insanların üzerindeki bu olumsuz algıyı yıkabilmek. Aramıza aldığımız arkadaşın görüşleri ve fikrinin farklı olması bizim için önemli değil. Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlı bir vatansever olması yeterlidir. Kamuya açık alanlarda, trafikte ve bulunduğumuz her ortamda davranışlarımıza azami özen gösteriyoruz."

Kulübe üye olan "yelek kardeşi" oluyor
Tepe, aralarında doktor, avukat, iş adamı, öğrenci ve esnafın da bulunduğu kulüp üyeleri ile her çarşamba bir araya gelerek toplantı yaptıklarını dile getirerek, "Üyelerimizin hepsinin işi, ailesi var. Bu tamamen bir hobidir ama biz bunun motosiklet sürmekten ziyade bir yelek kardeşi olduğumuza inanıyoruz." dedi.

Kulübün en genç üyesi Onurcan Kabasakal (19) da üniversite öğrencisi olduğunu ve motosikleti çok sevdiğini belirterek, "Kulübün en genç üyesi benim. Şimdilik misafir olarak etkinliklere katılıyorum. Motosiklet almadan önce kullanacağım taşıtın kontrolünü, sürüşünü nasıl yapacağımı öğrenmek için kulübe dahil oldum." diye konuştu.

Yaklaşık iki yıl önce kulübe üye olan Mahmut Altıaylık ise prensiplerinin saygı, sevgi ve sadakat üzerine kurulu olduğunu vurgulayarak, "Başta trafik kuralları olmak üzere kulübün kurallarına harfiyen riayet edilir. Diğer sürücülere faydalı olmak için her şeyi yaparız. Temel hedefimiz, her türlü hava ve yol şartlarında güvenli toplu sürüşü özendirme, destekleme ve gereken eğitimleri sağlamaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK'dan sınır ötesine hava harekatı
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Kuzey Kore'den ABD'ye gözdağı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu