Gülen'in 7 katlı 'Zerdüşt Piramidi'

Gülen'in 7 katlı 'Zerdüşt Piramidi'


Ankara Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Gülen'in liderliğini yaptığı FETÖ'nün 7 katlı piramit şeklinde örgütlendiği vurgulandı

Ankara Başsavcılığı, Fetullah Gülen ile örgütün 72 tepe yöneticisinin içinde yeraldığı ‘FETÖ çatı davası’na ilişkin iddianameyi tamamladı.

İddianamede FETÖ'nün 7 katlı piramit (dikey hiyerarşi) şeklinde örgütlendiği belirtildi. 'Kainat imamı' inancı ve 7 katlı piramidal yapılanmanın, İsmailiye mezhebi ve köken olarak Zerdüştlük dininden alındığı kaydedildi. Bu yapının 7 katmanının en üstünde 'Fetullah Hoca Arşı' bulunuyor.

İşte FETÖ'nün 7 katmandan oluşan şeması:

1 KAT / HALK TABAKASI: Cemaate iman ve gönül bağı ile bağlı olanlar, fiili ve maddi destek sağlayanlardan oluşur.

2 KAT / SADIK TABAKA: Okul, dershane, yurt, banka, gazete, vakıf ve resmi kurum görevlilerinden oluşan örgüte sadık gruptur.

3 KAT / İDEOLOJİK ÖRGÜTLENME TABAKASI: Gayri resmi faaliyetlerde görev alırlar. Örgütün ideolojisini benimseyen ve ileri derecede bağlı ve çevresine de örgüt fikirlerini aşılayan tabakadır. Kaymakam, vali, şehir sorumluları, general, müfettişler, irşat ekipleri yer alır.

4 KAT / TEFTİŞ KONTROL TABAKASI: Bütün hizmeti (legal ve illegal) denetler. Bağlılık ve itaatte dereceye girenler buraya yükselebilir. Bu tabakaya girenler örgüte çocuk yaşta kazandırılanlardan seçilirler. Örgüte sonradan katılanlar genellikle bu katta ve daha üst düzeyde görevlendirilemezler.

5 KAT / ORGANİZE EDEN TABAKA: Üst düzey gizlilik gerektirir. Birbirlerini çok az tanırlar. Fetullah Gülen atar. Devletteki yapıyı organize edip yürüten tabakadır. Örgüt içinden bir evlilik yapanlar buraya yükselebilir.

6 KAT / HAS TABAKA: Gülen ile alt tabakaların irtibatını sağlar. Örgüt içi görev değişiklikleri yapar, azillere bakar. Fetullah Gülen atar.

7 KAT / KURMAY TABAKA: Gülen'e doğrudan bağlı atamasını yaptığı seçkin kesim. 17 kişilik kurmaylardan oluşur.

FETÖ'nün algılatıldığı gibi 'masum dini ve sivil bir toplum örgütlenmesi olmadığı' vurgulanan iddianamede, örgütün 'cebir ve tehdit' yöntemlerini kullanarak işlediği suçlar da kalem kalem sıralandı.

İddianamede, örgüt üyelerinin Fetullah Gülen'i muhterem bir Mehdi/Mesih kabul ederek tanrılaştırdığı ifade edilirken, örgütün Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk gibi soruşturmalarda hedef aldığı kişilerin hayatlarını kararttığı, onları yaşayan ölülere çevirdiği kaydedildi.

FETÖ'nün algılatıldığı gibi 'masum dini ve sivil bir toplum örgütlenmesi olmadığı' vurgulanan iddianamede, örgütün 'cebir ve tehdit' yöntemlerini kullanarak işlediği suçlar şöyle sıralandı:

DOĞRUDAN KASTEN ÖLDÜRME

-Necip Hablemitoğlu'nun öldürülmesi

-Danıştay saldırısı 

ÖLÜMLE SONUÇLANAN CEBİR VE ŞİDDET

-Van Cezaevi'nde tutuklunun intiharı

-MİT görevlisinin ölümü

-Yarbay Ali Tatar'ın intihar etmesi

-Tuğamiral Cem Aziz Çakmak'ın ölümü

-Kurmay Albay Murat Özenalp'in ölümü

-Hakim adayı Didem Yaylalı'nın ölümü

-Öğrenci Erkan Eryiğit'in ölümü

KAMU GÜCÜYLE HÜRRİYETİ KISITLAMA

-Emniyet Genel Müdürlüğü Yöneticilerinin Tutuklanması

-Erzincan Cumhuriyet Başsavcısının Tutuklanması

-Tahşiye Davası

-Örgütün ayrıca, MİT TIR'larının durdurulmasına da imza attığı, örgüte himmet toplamak için cebir-şiddet uyguladığı, Cumhurbaşkanını tehdit ettiği de iddianamede yeraldı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu