Gülen’den Clinton’a İhsanoğlu ricası

Gülen’den Clinton’a İhsanoğlu ricası


FETÖ ile Clinton arasındaki ilişkiyi gösteren yeni deliller ortaya çıktı. Elebaşı Fetullah Gülen, 2009 yılında Hillary Clinton’dan Ekmeleddin İhsanoğlu’nu Başkan Obama ile görüştürmesini istemiş.

Fetullahçı Terör Örgütü ile ABD’de Demokratların Başkan Adayı Hillary Clinton arasındaki bağı gösteren yeni deliller ortaya çıktı. Kongre’nin Clinton’ın dışişleri bakanlığı yaptığı dönemki maillerini incelemesinin ardından kamuoyuna açıklanan yeni emaillerde ve bazı lobi dökümanlarında, örgüt ile Clinton ekibinin yakın ilişkisi gözler önüne serildi. The Daily Caller isimli sitede yer alan habere göre, örgütün, ülkedeki üst düzey yöneticilerinden Gökhan Özkök 2009 yılında Clinton’dan Ekmeleddin İhsanoğlu ile Başkan Obama’yı görüştürmesini istemiş. Özkök’ün Clinton’ın personel şef yardımcısı Huma Abedin’e gönderdiği emailde “Lütfen Bakan Hanım’a Başkan Obama’nın Türkiye ziyareti programına İslam Konferası Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile 15 dakikalık bir görüşme eklemesini söyleyin.” ifadeleri yer alıyor. 1 Nisan 2009 tarihli postaya, İhsanoğlu’nun kısa bir özgeçmişi de eklenmiş. 'Clinton ve Gizemli Vaiz arasındaki yeni bağlar ortaya çıktı' başlıklı haberde, ‘Clinton’ın Özkök’ten gelen talebi Obama’ya iletip iletmediği bilinmiyor fakat 2014 başkanlık seçimlerinde Erdoğan’a yenilen Gülen’in müttefiki İhsanoğlu emailden günler sonra Obama ile İstanbul’da görüştü.’ ifadelerine yer verildi. ABD Başkanı Barack Obama, Türkiye ziyareti için 6 Nisan 2009’da İstanbul’a gelmişti.

AYNI EKİP İLE LOBİCİLİK

Chock Ross imzalı haberde, Gülen ile Clinton arasındaki bağa geçen ay açıklanan lobicilik kayıt belgelerinde de rastlandığı yer verildi. Örgüte bağlı Ortak Değerler Birliği (Alliance for Shared Values) Kongre'deki lobi faaliyetleri için Clinton ile bağlantılı Podesta Grup şirketini kiraladı. Şirket ile örgüt için Kongre’de 'barışı teşvik, hoşgörü ve dinlerarası diyalog' adına lobi faaliyetleri yürütmesi için anlaşıldı. Podesta Grup, Clinton'ın seçim kampanyası başkanı olan John Podesta ve kardeşi Tony Podesta tarafından kuruldu.

EN YÜKSEK MİKTARDA BAĞIŞ

Örgütün yöneticisi Gökhan Özkök, Clinton ekibine direk bağlantısı bulunmakla beraber Clinton adına lobi ve yardım faaliyetlerinde bulunan kuruluşlarda yöneticilik görevinde bulundu. Özkök, Clinton’ı desteklemek için kurulan Ready PAC isimli vakfın finansal başkanlığını yaptı ve Clinton Vakfı’na da 25 bin ile 50 bin dolar arasında bağışta bulundu. Clinton ile Gülen örgütünün ilişkisi bununla da sınırlı değil. Gülen’e bağlı Türk Kültür Merkezi’nin Başkanı Recep Özkan, geçen yıl Clinton Vakfı’na yasal olarak yapılabilecek en yüksek bağış miktarı olan 1 milyon dolar bağış yaptı. Şubat ayında Blaze haber sitesinde yer alan bir makalede de Gülen örgütü üyelerinin Clinton Vakfı’na yüzbinlerce dolar bağışta bulunduğu belirtilmişti. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu