Mısır ile normalleşmede Mursi şartı

Mısır ile normalleşmede Mursi şartı


Numan Kurtulmuş Mısır ile ilişkiler konusunda yabancı basının sorularını yanıtladı.

Konya'da düzenlenen Uluslararası Kültür Turizmi ve Medya Kurultayı'na katılan Numan Kurtulmuş, yabancı basının sorularını yanıtladı. Kurtulmuş Mısırlı bir gazetecinin "Mısır halkı Türkiye'yi çok seviyor ve Türkiye ile iyi ilişkiler istiyor. "Mısır'daki siyasi rejim bizim, Türkiye'nin değil, o kararı biz veririz" diyorlar. Neler söyleyebilirsiniz?" şeklindeki sorusunu cevapladı.

İşte cevabı:

"MISIR'IN İÇİŞLERİNE KARIŞMADIK"

Biz Mısır ve Türkiye halkının iki kardeş ülke, iki kardeş millet olduğunu, arada kalbi, hissi bağlar olduğunu biliyoruz. Soruyu bu bağlamda çok hissi bri şekilde sorduğunuz için teşekkür ederim.

Türkiye olarak siyasetimizi geliştirirken asla Mısır'ın içişlerine karışmak gibi bir gayret içerisinde olmadık. Demokrasi tecrübesi -Mısır'la kıyasladığımızda- çok daha fazla tecrübesi olan bir ülkenin çocukları olarak endişe duyuyoruz. 5 kere darbe oldu bizde aynı Mısır'daki gibi. Parlamento kapatıldı. Bunların hiçbirisinin Türkiye'ye zerre miktar faydası olmadı. Her darbenin ülkemizi 30-40 yıl geriye götürdü. Mısır'a da diyoruz ki "Ey kardeş Mısır halkı bu darbenin size de faydası olmayacaktır."

"MISIR İLE NORMALLEŞMEK İSTİYORUZ"

"Mısır'da kim başa geçecek?" Bu bizim işimiz değil. Biz bölgedeki ülkelerle ilişkilerimizin normalleşmesinden yanayız. Zaten hiçbir problemimiz olmayan Mısır halkı ile ilişkilerimizi normalleştirmek isityoruz. Fakat bunun için Mısır'ın "kabul edilmez hususlarda iyileşme sinyalleri vermesi" lazım.

KURTULMUŞ'TAN MURSİ ÇIKIŞI

Mesela, seçilmiş Cumhurbaşkanı ve seçilmiş kişilerin idam cezasına çarptırılması kabul edilemez. Mısır, darbenin kötü sonuçlarından bir an önce sıyrılmalı. Demokrasiye dair adımların süratle atıldığını göstermeli.

Böyle olursa, biz de Türkiye-Mısır siyasi ilişkilerinin normalleşmesi için oturur konuşuruz. Sorun biz ve Mısır hükümeti arasında da değldir. Sorun, Mısır halkı ve darbe yönetimi arasındadır.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK'dan sınır ötesine hava harekatı
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Kuzey Kore'den ABD'ye gözdağı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu