'Farklı coğrafyalarda yaşayan topluluklara karşı sorumluluklarımız var'

'Farklı coğrafyalarda yaşayan topluluklara karşı sorumluluklarımız var'


TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Yeneroğlu: "Farklı coğrafyalarda yaşayan tarih, dil veya din gibi bağlarımız olan topluluklara karşı sorumluluklarımız da bulunmaktadır." dedi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, "Komşu ülkelerden uzak kıtalara kadar farklı coğrafyalarda yaşayan tarih, dil veya din gibi bağlarımız olan topluluklara karşı sorumluluklarımız da bulunmaktadır." dedi.

Yeneroğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, 1960’lı yıllardan itibaren yurt dışına yoğun işçi göçü yaşandığını, dönemin şartlarına uygun yapılan 1982 Anayasası'nda yurt dışındaki vatandaşlar konusuna 62. maddede yer verildiğini anımsattı.

"Devlet, yurt dışındaki Türk toplumunun hak ve menfaatlerini korur"
Bu maddenin yurt dışındaki vatandaşların "Gurbetçi" ve "Misafir işçi" anlayışından hareketle sadece işçilik sıfatları bağlamında değerlendirildiğini belirten Yeneroğlu, ancak günümüz şartları ve diasporada yaşayan Türk vatandaşlarının kültür, kimlik, eğitim ve sosyal alanlardaki bugünkü ihtiyaçları öncelikleri göz önüne alındığında bu maddenin yetersiz kaldığını kaydetti.

Diaspora politikalarındaki değişim ve beklentilerin Anayasa’ya yansıması ve bunun yeni Anayasa’da yer alması zaruretinin ortada olduğunu vurgulayan Yeneroğlu, bu ihtiyaç doğrultusunda ilgili anayasal hükmün, "Devlet, yurt dışındaki Türk toplumunun hak ve menfaatlerini korur, dil ve kültürel kimliğin muhafazası ve anavatanla bağların geliştirilmesi için çalışmalar yapar" şeklinde değiştirilmesini önerdiklerini bildirdi.

"Komşu ülkelerden uzak kıtalara kadar farklı coğrafyalarda yaşayan tarih, dil veya din gibi bağlarımız olan topluluklara karşı sorumluluklarımız da bulunmaktadır." diyen Yeneroğlu, Türkiye Anayasası’nda bu kesimle ilişkilerin geliştirilmesini garanti altına alan bir hükmün bulunmamasının da bir eksiklik olduğunu anlattı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Muğla'da akılalmaz olay! .
Türkiye
Cumhuriyet altınlarını oyup içini bakın neyle doldurdular!
Dünya
Kral Selman'dan Irak için diyalog çağrısı

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu