Osman Gazi Köprüsü İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Osman Gazi Köprüsü İle İlgili Bilinmesi Gerekenler


Yeni Şafak Gazetesi Haber Müdürü Recep Yeter'in Osmangazi Köprüsü ile ilgili sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklamalar, köprü ile ilgili tartışmaları bitirecek cinsten.

Recep Yeter'in açıklamaları şu şekilde.

Osmangazi Köprüsü ile bu köprüye ulaşım sağlayan ana yolların yapan şirkete maliyetinin yaklaşık 2.7 Milyar Dolar olduğu belirtiliyor.

Köprü ve otoyolların yapım aşamasında hazineden bir kuruş çıkmadı denilebilir. Ancak şirket de bunu babasının hayrına yapmadı

Devletin yıllık yaklaşık 432 milyon TL geçiş desteği ödeyerek köprüyü 22 yılda şirketten bir nevi satın alacağı belirtiliyor.

Bu miktar yüksek görünse de; zaman, enerji, bütçe, faiz, ekonomiye katkı, hayatı kolaylaştırma vs. pek çok yönüyle de değerlendirilmeli.

Bu konuda kıyaslama yapabilmek için 1973 yılında biten Boğaziçi Köprüsü maliyeti baz alınabilir. Boğaz Köprüsü 21 Milyon dolara mal olmuştu.

1973 yılında 1 Dolar yaklaşık 15 TL'ye tekabül ediyordu ki bu da 1.boğaz köprüsünün maliyetinin 300 milyon TL'den fazla olması demek.

1973 yılında devletin kasasından 300 milyon TL'nin üzerinde para ödenmesinin anlamı şu: 1 köprü Ulaştırma Bakanlığı bütçesinin yarısı demek.

Bugün Ulaştırma Bakanlığı'nın bütçesi (Karayolları+Genel Bütçe, BTK vs hariç.) yaklaşık 30 Milyar TL.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'den tezkere açıklaması
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Merkel oy alabilmek için Türkçe afişler hazırladı..

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu