CHP'nin Laikliği Depreşti

CHP'nin Laikliği Depreşti


CHP İzmir İl Kadın Kolları, il ve ilçe müftlüklerine resmi nikah kıyma yetkisi verilmesine karşı imza kampanyası başlattı.

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı il ve ilçe müftülüklerine resminikah kıyma yetkisi verilmesi tepki gösterildi. CHP İzmir İl Kadın Kolları 30 ilçede başlattığı imza kampanyasıyla uygulamaya karşı çıktı.

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde kurulan imza masasında CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı, 30 ilçenin kadın kolları başkanları veKonak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da imza verdi.

"ARTIK BU OLAMAZ"

Toplanan imzaları TBMM'ye göndereceklerini açıklayan Balcı, "Kadınlar üzerine yaşanan bir süreç oldu. Bu çok canımızı sıktı. Başbakan Binali Yıldırım 'Müftüler nikah kıyabilir' dedi. Artık bu olamaz. Biz buna hayır diyoruz. Kadınların ikinci sınıf vatandaş olmasına, sırtından geçinilmesine itiraz edeceğiz" dedi.

"LAİKLİĞE AYKIRI"

Konak Belediye Başkanı Pekdaş ise "Türkiye bir hukuk devletidir. Kadınlar da eşit birey ve yurttaşlardır. Evlilikler mutlaka resmi olmak zorundadır. Evlilikle bazı hukuki yükümlülükler altına girdiğimiz için mutlaka hukuki şekilde bağıtlanması lazım. Müftülüklere verilen evlenme yetkisi laik bir hukuk devletinin düzenlemesine uygun olmayacaktır. Bu kayıtlar resmi olarak nüfus müdürlüklerinde tutulması gerekir. Evlilik şartlarının taşınıp taşınmadığı mutlaka hukuk devleti kurumu gözetiminde yapılmalıdır.

Laiklik ilkesini ortadan kaldıracak tarzda dini nikahı öne çıkaran uygulamanı doğru olmadığın vurguluyoruz. İnsanların bireysel tercihleri olabilir ama hukuk devleti bireylerin korumasını sağlamaya yönelik uygulama yapmalıdır. Biz dini şekilde evlilik akdinin hukuk devleti korumasını sağlamayacağını iddia ediyoruz. Bu şekilde kadınları yok sayan, eve kapatan bir yasa olacağı uyarısı yapıyoruz" dedi. 

Pekdaş, kampanyayı imzaladıktan sonra İzmirliler'i de imza atmaya çağırdı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • barış mert

    14 Temmuz 2016 11:16

    Cevap Ver

    kiliselerinde nikah kıyılan batılı hristiyan ülkeler laik değil mi?sizi gidi islam düşmanları sizi!sizin derdiniz kadınlar ve ya nikah kıyılması değil,sizin derdiniz nikahı müftünün kıyacak olması.yanlız o kokuşmuş beyinlerinizle atladığınız birşey var.evlilikler resmi olmalıdır diyorsunuz ya,merak etmeyin müftülerimizin kıydığı nikahlarda resmi nikah olacak ve her türlü kayıt işlemleri yapılacak.işte chp zihniyeti budur,dünyada ki bütün laikler öpsün sizi.

Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu