“Şartları sağlayan herkes vatandaşlığa alınır”.

“Şartları sağlayan herkes vatandaşlığa alınır”.


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım AK Parti İl Başkanları Toplantısında Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusuna değinerek, şartları sağlayan herkesin vatandaşlığa alınabileceğini söyledi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım AK Parti İl Başkanları Toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.  Başbakan Yıldırım, Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusuna değinerek, şartları sağlayan herkesin vatandaşlığa alınabileceğini söyledi.

Suriye’den gelerek Türkiye’ye sığınanlar hakkında son günlerde yaşanan tartışmaları hatırlatan Yıldırım, “Türkiye’deki siyasi misafirlerimiz üzerinden ne sosyal demokrasiye, Müslümanlığa, Türklüğe yakışmayan ifadeler dile getiriliyor.” dedi.

Yıldırım, “Vatansız, evsiz, barksız kalmış, sığınacak güvenli liman arayan, ölümden kaçan, insanlara dönük bu merhametsizce suçlamalar, ifadeler Türk milletinin genlerinde ne de geleneğinde vardır. Zulme uğramış, evsiz, yurtsuz, yuvasız kalmış insanlara dönüp bakmamayı bazıları kendisine yakıştırabilir ama AK Parti olarak bizler asla bunu kabul etmeyiz. Aziz milletin hiçbir ferdi de bunu hoş karşılamaz. İnanıyorum ki sadece AK Partililer değil, CHP, MHP, HDP’ye oy veren vatandaşlarımızdan hiçbiri bu vicdansızlığı onaylamaz. Buna rağmen adeta son günlerde adeta bir nefret suçu işler gibi bir ittifak kurulduğunu görüyoruz. HDP ile MHP temsilcileri bile bazen bu konuda aynı şeyler söylüyor. Sayın Bahçeli ile Sayın Demirtaş aynı cümleleri kuruyorlar. Hele hele MHP Genel Başkanı için bu durum hiç de kabul edilebilir birşey değildir. CHP, zaten HDP çizgisine çoktan girmiş durumda. Maalesef her türlü siyasi demeçlerde, Meclis faaliyetlerinde HDP ayağını kaldırıyor, CHP onun yerine basıyor.” diye konuştu.

“Şartları sağlayan herkes vatandaşlığa alınır”

Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusuna değinen Yıldırım, “Bu konuda gereken açıklamalar yapılmasına rağmen, burada bir art niyetin olduğu, kimsenin derdinin Suriyelilerin geleceğinin ne olacağının olmadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır. Vatandaşlık bizim keşfettiğimiz bir şey değil. Yıllardır var olan bir şeydir. Şartları sağlayan herkes vatandaşlığa alınır. Ancak, terör suçuna karışmış, kanun dışı işlemleri olanların asla ve asla vatandaşlığa alınması söz konusu olmaz.” diye belirtti

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Osman Sınav'dan çarpıcı açıklama.
Türkiye
Darbeci kalleş mahkemede tehditler savurdu
Dünya
İsrail'de zorunlu askerlik karşıtı Yahudiler yol kesti

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu