İsrail ordusu hahambaşılığına ahlaksız, sapık aday!

İsrail ordusu hahambaşılığına ahlaksız, sapık aday!


İsrail ordusu hahambaşılığına aday gösterilen Haham Karim'in "İsrail askerlerinin savaşta Yahudi olmayan kadınlara tecavüz edilebileceği" şeklindeki açıklamaları büyük tepki çekti.

İsrail ordusunda hahambaşılık görevine "İsrail askerlerinin savaşta Yahudi olmayan kadınlara tecavüz edilebileceği" şeklindeki açıklamaları ile tepki çeken Haham Eyal Karim'in aday gösterilmesi tartışmalara neden oldu.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, Karim'in İsrail ordusu hahambaşılığına aday gösterilmesini kınadı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Karim'in adaylığının İsrail'de yönetimi elinde bulunduran aşırılık yanlısı grubun gölgesinde ülkenin geldiği "yeni ahlaki çöküşü" yansıttığı ve İsrail toplumundaki ırkçılığın vardığı boyutu gözler önüne serdiği ifade edildi.

Tartışmalar özellikle 59 yaşındaki Karim'in verdiği bir dini ders sırasında, "İsrail askerlerinin savaş sırasında Yahudi olmayan kadınlara tecavüz edilebileceğini" söylemesi üzerinde yoğunluk kazandı.

İsrail ordu radyosu Genelkurmay Başkanının bugün hahambaşı adayı ile bir toplantı düzenlediğini duyurdu. Haberde söz konusu toplantının hahambaşı seçimine yönelik bir hazırlık olup olmadığına ilişkin ise bilgi verilmedi.

Öte yandan İsrail'deki Yedioth Ahronoth gazetesi ise Karim'in dün yaptığı açıklamada "askerlerin kadınlara saldırmasına izin verilmesini kastetmediğini" söylediği bilgisine yer verdi. Gazete ayrıca Karim'in 2003 yılında dini içerikli bir internet sayfasında yaralı Filistinlilere nasıl muamele edileceği hakkında kendisine yöneltilen bir soruya "Bombacı yaralı teröristlerin öldürülmesi gerekir. Teröristlere insan gibi muamele edilmesi gerekmez, çünkü onlar hayvandır." şeklinde cevap verdiğine işaret ederken, Karim'in askerlerin Yahudi şeriatı ile çelişen emirleri yerine getirmeyebileceğini söylediğini aktardı.

Hahambaşı, İsrail ordusunun faaliyetleriyle ilgili tüm dini konularda fetva verme yetkisini elinde bulunduruyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Esed rejimi Doğu Guta'da 48 saatte 167 sivil öldürdü
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu