Abdullah Gül Müzesi'ni Cumhurbaşkanı Erdoğan açacak​​

Abdullah Gül Müzesi'ni Cumhurbaşkanı Erdoğan açacak​​


Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı ve AK Parti hükümetlerinin ilk başbakanı Abdullah Gül'ün hayatının anlatılacağı ve kişisel eşyalarının sergileneceği müzenin açılışı 24 Temmuz'da yapılacak. Açılışa Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılacak.​​

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün hayatının anlatılacağı ve eşyalarının sergileneceği müze, memleketi Kayseri'de açılıyor. Siyasi hayatı boyunca bakanlık, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı yapılan Gül'ün hayatıyla ilgili önemli bilgilerin yer alacağı müze, aynı zamanda kütüphane de olacak.
Kayseri'de Abdullah Gül Üniversitesi Yerleşkesi içerisinde kurulacak müzenin açılışı 24 Temmuz Pazar günü saat 16'da olacak. Açılışa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.

Müzenin açılışı için katılımcılara gönderilen davette yer alan fotoğraf.

Yapım aşamasında müze için Cumhurbaşkanlığı'ndan bir ekip Amerika'ya giderek eski başkanlardan Franklin D. Roosevelt adına açılan ve ülkede ilk olan müzede incelemelerde bulundu.
Roosevelt Başkanlık Kütüphanesi ve Müzesi'nde, Roosevelt'in akrabası ve eşinin amcası olan ABD'nin 26. Başkanı Theodore Roosevelt ile dönemin Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid arasındaki yazışmalar da yer alıyor.
II. Abdülhamid, Roosevelt'in zatürreye yakalanan oğluna acil şifalar dileyen bir telgraf ve Roosevelt'in padişaha kendi el yazısıyla gönderdiği teşekkür mektubu müze-kütüphanede sergileniyor.
Projeyle, Türkiye'nin yıllar içinde geçirdiği dönüşüm ve kat ettiği mesafenin gelecek kuşaklara aktarılması öngörülüyor.
Abdullah Gül Cumhurbaşkanlığı müze-kütüphanesinde, Gül'ün kişisel eşyalarının yanı sıra kritik süreçlerde yaptığı konuşmalar, daha önce hiç yayınlanmamış fotoğraflar ve yakın tarihe ışık tutacak bazı yazışmaları bulmak da mümkün olacak.
Cumhurbaşkanlığı isterse, müze için çeşitli devlet kurumlarından personel de görevlendirebilecek. Söz konusu müze-kütüphane, 7 bin metrekare alanlı 3 binadan oluşacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu