Tek kelime Türkçe bilmeden geldi birincilikle mezun oldu

Tek kelime Türkçe bilmeden geldi birincilikle mezun oldu


Türkiye'ye geldiğinde Türkçe tek kelime bile bilmeyen ve aslen Kırım Türkü olan Ukrayna vatandaşı Diana Raupova, İzmir Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümünü 3 yılda ve 4 üzerinden 4 puanla birincilikle tamamladı.İzmir Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Raupova 2011'de Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Toplulukları Sınavı’nda başarılı olarak Türkiye’ye geldi.

Bursa’da bir yıl Türkçe eğitimi alan Raupova, üniversite tercihlerinde ilk sıraya İzmir Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümünü yazdı.

Yüzde 100 bursla bölümüne yerleştirilmesinin ardından hazırlık sınıfında bir dönemde lisans eğitimi almaya yeterli olacak seviyeye gelen Raupova, derslerinde büyük başarı göstererek, bölümünden 3 yılda 4 üzerinden 4 puanla mezun oldu.

Ukrayna dilinin yanı sıra Rusça, Sırpça, İngilizce ve Türkçe bilen, İzmir Üniversitesinde de temel düzeyde İspanyolca ve Almanca eğitim alan Raupova, bundan sonraki hayatına Amerika’da devam etmeyi planladığını söyledi.

Raupova şeref kütüğüne yıldız çaktı.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Türkiye'nin yaptığı taktik mi, gerçek mi ?
Türkiye
Markette unutulan parann sahibi aranıyor!
Dünya
İran baharı' Ruhani'yi korkuttu!

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu