'Ahıska Türklerine de vatandaşlık'

'Ahıska Türklerine de vatandaşlık'

  • 12 Temmuz 2016 14:42


Meclis'te konuşan İçişleri Bakanı Efkan Âlâ, Suriyelilere vatandaşlık verilmesiyle ilgili tartışmalara değindi. Bakan Âlâ, "Biz ensar anlayışıyla bir çalışma içerisindeyiz.

Meclis'te konuşan İçişleri Bakanı Efkan Âlâ, Suriyelilere vatandaşlık verilmesiyle ilgili tartışmalara değindi. Bakan Âlâ, "Biz ensar anlayışıyla bir çalışma içerisindeyiz. Tespit ettiğimiz, alınmasında sakınca görmediğimiz, yarar gördüğümüz, hem kendileri bakımından hem Türkiye hem de Suriye bakımından, aileleri Türk vatandaşlığına daha hızlı bir şekilde alacağız" dedi.

İçişleri Bakanı, Türkiye'de yaşayan Ahıska Türklerinin de vatandaşlığa alınacağını, bunun çalışmasını da yaptıklarını belirtti.

Âlâ'nın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Şimdi biz ne yapıyoruz? Bu kardeşlerimize, elbette şu ana kadar da yaptıklarımız var ama bu aşamadan sonra da Suriye'deki gelişmeler dikkate alınarak, oradaki iyileşmenin zorluğu dikkate alınarak, zaman alacağı dikkate alınarak çifte vatandaşlık konusunda düzenlemeler yaptık, değişiklikleri de yaptık ve çalışmalara İçişleri Bakanlığı olarak, Türkiye'nin bütün o göçmenlerin olduğu bölgelerinde daha da hız verdik. Türkiye, dosya dosya ele alıyor. Her bir vatandaşın ailesiyle birlikte dosyası ele alınarak, herhangi bir suça bulaşmamış olan, Türkiye için bir tehlike, tereddüt olmayan, kendileri için de bizim için de yararlı olacak olan yani toplumsal entegrasyonda da bir sorun olmayan, bizim de ensar anlayışımızı yansıtacak biçimde...

Yani sizler tabii eleştirebilirsiniz, biz o eleştirileri ayrı politikalar olarak değerlendiririz; siz olursanız iktidarda, hiç almayabilirsiniz, ayrı politikalar üretebilirsiniz veya başka politikalar geliştirebilirsiniz. Bunları değerlendirecek olan, elbette milletimizin kendisidir ama biz, bu çerçevede, bu ensar anlayışıyla, bunu da yansıtacak biçimde ve ölçekte bir çalışma içerisindeyiz. Tespit ettiğimiz, devletin birimleriyle beraber, alınmasında sakınca görmediğimiz, yarar gördüğümüz, hem kendi durumları itibarıyla hem Türkiye bakımından hem Suriye bakımından, aileleri Türk vatandaşlığına daha hızlı bir biçimde alacağız. Burada da zaten, daha önce, çalışmalar konusunda bir düzenleme yaptık."

"Türkiye'deki Ahıska Türkleri de vatandaşlık alacak"

İçişleri Bakanı'nın konuşması üzerine söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "2 milyon 700 Suriyeli kayıt içinde diyorsunuz ya külliyen yalan. Ahıska Türkleri 70 yıldır yalvarıyor ama bunların sesini duymayıp şimdi yeni, taze 3 milyon seçmen hayâlleriyle bir takım hesaplara giriyorsunuz" dedi.

Yeniden söz alan Âlâ, Türkiye'de yaşayan Ahıska Türklerinin de vatandaşlığa alınacağını, bunun çalışmasını da yaptıklarını belirterek, "Bana 'yalan söylüyorsunuz' diyerek en büyük yalanı siz söylediniz. Ben devletin resmi rakamlarını söylüyorum. Şimdi siz buna inanmıyor da başka devletten, başka kayıttan mı alıyorsunuz? Eğer böyle değilse bana 'yalancı' diyen siz bir yalancısınız" diye konuştu.

Canikli: Bedelsiz konut söz konusu değil

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin de konuyla ilgili bir açıklaması oldu. Canikli Twitter hesabından, şöyle yazdı:

"Türkiye'ye sığınan bazı Suriyelilere, iskân mevzuatı çerçevesinde bedeli alınarak TOKİ konutu verilebilecek. Bedelsiz konut söz konusu değil."

Muhalefet partileri, Meclis'teki grup toplantılarında konuya tepkilerini dile getirmişti.

Varşova'daki NATO Zirvesi dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriyelilere vatandaşlık tartışmalarına ilişkin, "Çifte vatandaşlık esas alınır" demişti. Suriyelilerin yaşadığı zor koşullara dikkat çeken Erdoğan, "Kamplar, evler, buralardaki insanlar bir gözden geçirilsin ve bu gelmiş olan Suriyelileri ülkemizin belli yerlerine yerleştirelim. Hatta gerekirse, TOKİ’nin elinde boş konutlar var" diye konuşmuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da Suriyelilere vatandaşlık verilme süreciyle ilgili, "Türkiye, onların duası ve bereketiyle dünyada ilk dörde giren bir büyüme oranına sahip. Cenabı Allah da onların bereketini veriyor" demişti.

Kaynak: AA, Al Jazeera

Muhalefetten 'Suriyelilere vatandaşlık' tepkisi
Primary Topic: 
Suriyeli Mülteciler

Konular: Türkiye, Suriyeli Mülteciler

Amerika Birleşik Devletleri
39° 55' 50.1888" N, 32° 51' 19.7568" E

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'den tezkere açıklaması
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Merkel oy alabilmek için Türkçe afişler hazırladı..

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu