Vicdanlı Sesler Yükselmeye Devam Ediyor

Vicdanlı Sesler Yükselmeye Devam Ediyor


Suriyelilere vatandaşlık verilmesi ile ilgili tartışmaların, özellikle sosyal medyadaki proje hesaplarının gazlaması sebebiyle adeta cadı avına dönüşmesine vicdanlı kişiler seslerini yükseltmeye başladı.

Facebook kullanıcısı "Zeynep Karabacak Kasabashi" de bunlardan biri.

Dün gece yazmış olduğu, Suriyelilere yapılan ayrımcılığı anlattığı yazı kısa sürede onlarca kişi tarafından paylaşıldı.

İşte okuyanları iç muhasebe yapmaya sevkeden yazı.

Suriyeli ne demek?

Sen Türksün, evet. Burası Türkiye senin vatanın, tamam. Bunu biliyor ve anlıyorum. Yalnız sana, "burası Osmanlı Devleti"nden "burası Türkiye"ye gelene dek yaşanılan süreçte Türkler olarak hiçbir zaman yalnız olmadığını hatırlatmak istiyorum. Kansa kan, cansa can. Gidenin yalnız senden olmadığını bilmeni istiyorum.

Elindekinin amacını ve paylaşmanın tadını bilmeyen mızmız bir çocuğun oyuncağını "benim benim!" diye sahiplenmesi gibi "benim benim!" dediğin bu vatan üzerinde yaşamış onlarca ırk var, senden sonra da yaşayacak olan.

Biliyorsun, devletler de insanlar gibi ölümlüdür. Ayrıca sen bu ülkenin sahibi değil sadece bir parçasısın. Hali hazırda beraber yaşadığın ırklar var zaten. Kapı gibi vatandaşlar. Kürtler araplar var mesela. Yok mu?

Günlerdir bir yaygara kopardın gidiyorsun. Vatandaşlık diyorsun, ucuz olmamalı diyorsun. Hımm.. Kaç para olmalı sence? Anneyi babayı kardeşi eşi çocuğu, hatta kolu bacağı vermek yetmiyormuş onu anladık. Halbuki ben tüm bunları çok kıymetli sanıyordum. Senin gözünde nutella kadar değeri yokmuş onu gördüm. Peki, nedir vatandaşlığın bedeli? Bu arada, anne baba derken seninkiler gibi. Onlar da kaybedince seninle aynı acıyı yaşıyorlar. Hatta daha çok acıyor biliyor musun? Gerçi acısın sorun değil. Çünkü sen onların "acıya alışma"larını istiyorsun! Acısa da sussunlar, seni rahatsız etmesinler istiyorsun. Ben de Allah'tan kalbine koyması için merhamet istiyorum.

Bak, ben seni çok iyi tanımıyorum. Açıkçası tanımak da istemiyorum. Çünkü sen beni, yani onları, yani Suriyelileri tanımak istemiyorsun, dinlemiyorsun. Lakin bizler seni çok dinledik, şimdi sen bizi dinlemek zorundasın: Ben, Zeynep, iki yıldır bir Suriyeli ile evli, altı aydır da evimin her daim en güzel misafiri ama ülkemin mültecisi çok kıymetli bir aile ile bir çatı altındayım. Çevremde pek çok mülteci pek çok Suriyeli dost var. Yani pek çok hayat var. Pek çok umut(suzluk) var. Mesela kardeşim var. Eşimin kardeşi benim de kardeşim oluyordu değil mi? Ama sen "kardeşlik" kavramının sadece kan bağıyla ilgili olmadığını bilmiyorsun. İnşallah bir gün öğrenirsin.

Benim bu kardeşim Suriye'nin en iyi üniversitesinden mühendis olarak mezun ve orada iyi bir iş sahibiyken asla onunla alakalı olmayan olaylar neticesinde çıkan savaştan ötürü canını zor kurtararak yanımıza geldi. Okullar kapandığı için liseyi bitiremeyen küçük kardeşimle birlikte. Çok canları yandı. Bizim de çok canımız yandı biliyor musun? Çünkü benim kardeşlerim burada, güvende oldukları bir yuvada misafir edilebildikleri halde, hayatta oldukları halde, yıkılan umutlarını tamir edemediğimiz için, vatan hasretlerini dindiremediğimiz için, geride bıraktıklarını unutturamadığımız için, tüm hayatlarını bir poşete sığdırmak zorunda kaldıkları için, tek cılız umutlarını sizin o beğenmediğiniz denk bulamadığınız çöpten farksız gördüğünüz diploma denen bir kağıt parçasına bağladıkları için, tüm bunların üzerine 4 milyon mültecide bu cılız umudun binde biri bile olmadığı için içimiz yandı.

Ve sen şimdi o cılız umudu söndürmek üzeresin. Lütfen bir daha Türk milleti misafirperver deme. Ki zaten bu ülkenin senden daha misafirperver farklı ırktan vatandaşları var.

Evet, daha çok tanımalısın bizi. Pediatrik onkolog abimiz var mesela toplanan paralarla geçimini sürdürmeye çalışan. Senin gözünde doktor bile değildir muhtemelen. Şükür ki herkes senin gibi değil. Kardeşliği bilen, insan hak ve hürriyetlerinin din dil ırk ayrımı yapılmaksızın herkesi kuşatması gerektiğine inanan, bu haklardan yoksun insanlar için mesuliyet sancısı çeken, gözyaşı döken insanlar var.

Sevgili kardeşim Telli var. Tek temennim onun gibi kardeşlerimizin sayılarının artması. Daha örnek istiyor musun ey bu vatanın kutsanmış, açlıktan kıtlıktan savaştan hastalıktan emin bir şekilde hayatına devam eden aşırı rahatsız sahibi?!

Bak bir misal daha vereyim: Suriye'de adına havaalanı dahi açılmış olan astronot bir abimizin burada yokluk içinde bir bodrum katta yaşadığını görünce üzgünüm ama vatandaş olmayı senden daha çok hakkettiğini düşünmek işten bile değil. Ve daha nicesini sayabilirim. Muhtaç olduğu halde verilen paranın beş kuruşunu almayan, ekmeğini fakir Türk ailelerle paylaşan, bekar genç kızlarını ev sahibinin şerrinden korumak için uygun ev bulmanın ne kadar zor olduğunu bildiği halde evinden taşınan, ilkokula zor bela gönderebildiği çocuklarına minnet altında kalmasınlar diye Türk çocuklardan bir sakız bile almamalarını sıkı sıkı tembihleyen nice aileler...

Sen tanımasan da var onlar. Orta doğulu olmanın, mülteci olmasa bile, yeterince zor olduğu bu ülkede başkalarına hayatı zorlaştırmayı hobilerinden çıkar artık. Vazgeç artık. Otobüse Suriyeli almayan şoför olma. Lokantasında yemek vermeyen esnaf olma. Kendimize kiralık ev bakarken eşimin yüzüne "haydi başka kapıya!" diyen ev sahibi olma. Beğenmediğin Suriyeli çocuklara madden ve manen zulmeden, beğenmediğim Türk çocuklarının annesi babası olma. Belki sen bunlar değilsin. Ama muhtelif muhalefetlerin yüzünden Suriyelileri, hayatlara ve hayallere sahip olması gereken insanlar olarak görmeyi çoktan bırakmışsın. Onların da en az senin kadar değerli birer insan olduklarını unutma. Bağırma, eleştirme, nefret etme. Bilmiyorlarsa öğret.

Sevgili Türk!

Türk, Kürt, Arap olmanın üstünlük vesilesi değil, kardeşlik vesilesi olması gerektiğini anladığın gün Türkiye daha güzel bir yer olacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu