Suriye'linin Yürek Burkan Hikayesi

Suriye'linin Yürek Burkan Hikayesi


Twitter’da “Majesteleri10 @siyahalpacino” isimli kullanıcının paylaştığı hikaye okuyanların yüreklerini sızlattı. 3 yıl önce yan dairelerine taşınan Suriye’li kiracısı ve ailesinin hikayesini anlatan hikaye kısa sürede yüzlerce retweet aldı.

İşte yürek sızlatan hikaye;

Üç yıl önce bir gece annem birden odama girip acele kalk yardım et bana dedi, hayırdır anne dedim, yan daireyi kiraya veriyorum dedi.

İyi'de ne konuda yardım edeceğim dedim, evleneceğim diye o sene 4-5 halı almış annem, onları yan daireye taşı benimle dedi.

İçimden ne alaka dedim ama çokta itiraz etmeden yardım etmeye başladım, son halıyı da yan daireye taşıdım ve içeri girdim.

Meğerse annem yan daireyi Suriye'li bir aileye kiraya vermiş, 5 çocuk 1 anne 1 baba bir de neneleri var. Ellerinde ise bir tek çanta var.

Neyse halıları serdik annem ile hepsi oturmuş şaşkın şaşkın bizi izliyor, bir yandanda ağlıyorlar. İçim parçalandı.

Ertesi gün annem ile dışarı çıkıp Tv, buzdolabı, çanak tabak ve bir miktar erzak alıp evlerine yerleştirdik.

Sabahları evden çıktığım zaman evin erkeği olan babaları ve 2 erkek çocuğu kapı önünde olurlardı, beni görünce hemen ayağa kalkarlardı.

Birgün akşam evde otururken annem beni çağırdı ve gel Suriye'li seninle konuşmak istiyor dedi. Balkona çıktım hanımı ile gelmiş.

Bana " Allah sizden razı olsun bize kapınızı açtınız 3 aydır da kira almıyorsunuz ama ben çalışmak istiyorum " bana yardımcı ol dedi.

Ne iş yapabilirsin diye sordum, helal olan her işi yaparım dedi, inşaat firmasında çalışır mısın dedim, elbette dedi.

Ertesi gün aldım mühendis bir arkadaşa götürüp bu bizim sureliye'li kiracı ona bir inşaatta iş verebilir misin dedim

Önce hayır, sigorta sıkıntısı calışma izni vs vs dese de bir şekilde ikna ettim. İşe başladı, sabahları işe giderken çocuk gibi çıkıyordu

İlk aylığını alır almaz gelip hepsini geçmiş kira paralarına karşılık vermek istesidiysede annem kabul etmedi. İlerde alırım dedi.

Neyse kurban bayramı tatilene girdik, bayramda komşular akrabalar et getirip verdiler, sanırım 1-2 kurban eti topladılar

Bayram'dan sonra gelip bize çok et geldi, bu kadarı bize fazla, tanıdığınız durumu kötü olan başka bir aileye verelim dedi. Var'dı ve verdik

Çalıştığı inşaat ( bina ) bitti, ertesi gün baktım balkonda ağlıyor, yanına gittim hayırdır dedim, iş bitti dedi. Üzüldüm, buluruz dedim.

Mühendis arkadaş o akşam telefon açıp kiracını yarın yanıma yolla benim bir kaç bina daha var orada devam etsin, çok efendi biri dedi.

Neyse 1 seneyi devirdi o arkadaşımın yanında, bir gün belediyeden bir arkadaş telefon açıp buraya gelebilir misin dedi.

Hayırdır dedim, burada Suriyeli bir aile var ve bizden yardım gıda yardım fişi istiyorlar dedi ama evrakları eksik dedi.

Bizim kiracıyı da alıp belediyeye gittik, içeri girince bizim kiracı yardım isteyen aileyi görünce gözleri fal taşı gibi açıldı ve bağırdı

Utanmıyor musunuz, reziller gibisinden bir çok laf edip aileyi oradan kovdu, meğer bizim kiracı bu aileyi Suriye'den tanıyormuş.

Bu yardım isteyen aile inanılmaz zenginmiş, öyle ki Türkiye de rahat etmek için otellerde kalırlarmış. Bunlar şerefsiz abi dedi.

İhtiyacları olmadığı halde gidip yardım fişleri alıyorlar, gerçekten ihtiyacı olanlar ise bunlar yüzünden aç kalıyor dedi.

Neyse, bir kaç hafta sonra gelip ben biraz para biriktirdim, sağ olsun dolmuşçular benden almıyor ama ben param ile motor alacam dedi

Aldım bir yere götürdüm, eksik olan parasını tamamlayıp bir motor aldık, işe artık motor işe gidip gelmeye başladı.

Neyse yine kurban bayram'ı geldi, sabah çağırdım, gel bizim bahçeye şimdi sana kurban etleri verenler olacak dedim. Kabul etmedi.

Geçen sene ihtiyacım vardı kabul ettim, şimdi çok şükür çalışıyorum ve ihtiyacım yok, etleri ihtiyac sahibi başka bir aileye verin dedi.

İnanılmaz efendi ve inanılmaz çalışkan bir ailesi vardı. Bu sene başı yanına geldi ve ben Suriye de kasap idim.

Burada yeteri kadar para kazandım bir kasap dükkanı açmak istiyorum ama benden vergi ve kira almazlar diye açmıyorum dedi

Sen dükkanı kendin kiralasan ve üstüne yapsan ama bütün masrafları ben ödesem dükkan kanunen senin ama gerçekte benim olsa dedi.

Olur neden olmasın dedim, dükkanı açtık ve bir kaç ay içinde dükkan muazzam iş yapmaya başladı.

Kızlarını bizim buradan bir aile istedi, kızlarının rızasını sorup kabul edince verdiler ama damat çakalın önde gideniymiş.

Kızı hergün döver vucüdunu mosmor edermiş, kız arada da olsa baba evine geldiği bir gün babası morlukları görüp damadın evine gitmiş.

Neyse kavga etmişler, damat tarafı biraz kuvvetli bir aile olduğu için ve ilerde adam başlarına bela olmasın diye adamı şikayet ettiler.

Adam 2,5 ay 1 erkek çocuğu önce sınır dışı edildi. Ailesi burada kaldı, emniyette son konuşmamızda bana şunları söyledi.

5 parmağın 5'i bir olmaz, doğrudur bizim varandaşlarımızdan hain alçak ve nankör olan çok ama ben öyle değildim.

Türkiye de 3 yıla yakın kaldım elhamdulillah ihtiyacım olanından fazlasını istemedim, dilenmedim, kimseye zarar vermedim.

Kızıma sahip çıktım diye sınır dışı ediliyorum,siz güzel bir milletsiniz ama sizin milletinizin içinde de bizim ki gibi şerefsiz çok dedi.

Dürüst olayım çok dokundu gidişi bana , çünkü gerçekten efendi, ahlaklı ve çalışkan biriydi. Savaş bitsin zaten gideceğim diyordu.

2 hafta önce annem telefon açtı ve ağlıyordu, onun ağlamasını duyunca hemen arabaya bindim ve yanına gittim.

Gece saat 3-4 civarı ,tam sahur zamanı, meğerse sınır dışı edilen kiracımız ve oğlu Suriye'de bir köyde Esad askerleri tarafından öldürülmüş.

Birilerinin yardımı ile cenazeler TR ye getirildi ve gömdük. Ailesin geri kalanı ise geçen hafta yemende olan bir akrabalarının yanına gitti.

Olay bundan ibaret...

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

26°
Detaylı Hava Raporu