Çanakkale’de kaç Suriyeli şehit oldu?

Çanakkale’de kaç Suriyeli şehit oldu?

  • 11 Temmuz 2016 14:04


Suriyelilere vatandaşlık tartışması sürerken “Çanakkale’de 70 bin Suriyeli şehit oldu" iddiası sık sık dillendiriliyor. Bu iddiaları yanıtlayan tarihçi İlber Ortaylı başka bir tartışmanın fitilini ateşledi. Ortaylı iddialarla ilgili olarak, "Şişirme onlar... Suriye'den asker alındı ama onların Çanakkale'ye gittiği doğru değildir" dedi.

Hürriyet Pazar’da yayınlanan “Öteki Suriyeliler” röportajı büyük yankı yarattı. İstanbul’da yaşayan bir Suriyeli’nin “Çanakkale’de 70 bin Suriyeli şehit olmuş. Onu bil, sonra bize ‘defol’ de” sözleri sosyal medyada büyük tartışma yarattı. Bu sayı doğru mu? .

İstanbul’da bir lokantalar zincirinin sahibi olan 50 yaşındaki Suriyeli Nizar Bitar Hürriyet'e verdiği röportajda şunları söylemişti: “Çanakkale’de 70 bin Suriyeli şehit olmuş. Onu bil, sonra bize ‘defol’ de. Bazıları o zaman Osmanlı vardı diyor ama o mirası siz aldınız; biz almadık ki. Biz öldük, mirası siz aldınız; neden biz almıyoruz da def olup gidiyoruz.”

Bu sözler dünden beri sosyal medyada tartışılıyor. Facebook, Twitter ve Ekşi Sözlük’te yüzlerce yorum yapıldı.

 

Peki Çanakkale’de gerçekten 70 bin Suriyeli mi şehit oldu?

Ünlü tarihçi İlber Ortaylı, 70 bin rakamının abartılı bir sayı olduğunu söyledi. Suriyelilerin Osmanlı ordusunda silah altına alındığını, ancak çoğunun daha yakın cephelere gönderildiğini belirten Ortaylı, bununla birlikte atalarını Osmanlı olarak gören Suriyelilerin “hislerine fazla dokunmamak gerektiğini” de belirtiyor

Ortaylı konuyla ilgili şu görüşleri dile getirdi: "Şişirme onlar... Suriye'den asker alındı ama onların Çanakkale'ye gittiği doğru değildir. Çünkü askeri oradan getirmek çok zor. Kürtler için de aynı şey geçerli. Kürt yok orada... Yahudi var, Rum var. Sevkiyat zor. İmparatorluk büyük, Suriyeliler de savaştı tabii, başka cepheler var onlara yakın, Hicaz gibi ... Bunlar İmparatorluk'un insanları, fazla dokunmayın. Suriyeliler içinde öyle bir duygu var yani..."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu