Kurtulmuş'tan Kurban Bayramı açıklaması

Kurtulmuş'tan Kurban Bayramı açıklaması


Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklama yapan Kurtulmuş, bayramdaki trafik kazalarıyla ilgili konuşurken "Önümüzdeki bayramda da uzun bir tatil olacak. Dileriz ki hiç kaza olmasın" dedi. Bir gazetecinin sorusu üzerine Kurtulmuş, Kurban Bayramı tatili meselesinin Bakanlar Kurulu'nda konuşulmadığını, uzun tatil yorumunun kendisine ait olduğunu söyledi. Kurtulmuş, terör örgütü PKK liderlerinden 'Bahoz Erdal' kod adlı Fehman Hüseyin'in öldürüldüğü yönündeki haberlerin henüz teyit eilmediğini söyledi.

akanlar Kurulu, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplandı. Çankaya Köşkü'ndeki toplantı, saat 09.15'te başladı. Toplantıya verilen arada Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, açıklama yapıyor. Srebrenitsa'na katliamının yıl dönümü olduğunu hatırlatan Kurtulmuş, bayramdaki trafik kazalarıyla ilgili konuşurken "Önümüzdeki bayramda da uzun bir tatil olacak. Dileriz ki hiç kaza olmasın" dedi. Bir gazetecinin sorusu üzerine Kurtulmuş, Kurban Bayramı tatili meselesinin Bakanlar Kurulu'nda konuşulmadığını, uzun tatil yorumunun kendisine ait olduğunu söyledi. Kurtulmuş'un açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:
Bayram sırasında ülkemizin birçok yerinde sel felaketi oldu. Süratle bu sel felaketinden ortaya çıkan zararların giderilmesi çalışmalar tamamlanıyor bu zararlar tespit edilip yararlar kapsamlı bir şekilde sarılacak.
Rehabilitasyon çalışmaları ve atılacak adımlar
Bugün Bakanlar Kurulu'nda ele aldığımız konulardan biri de terör olaylarının ardından rehabilitasyon çalışmaları ve atılacak adımlar oldu. Çok şükür bu ülkenin insanları hiç kimse bir değerini öteki olarak görmüyor. Bu çerçevede bu ülkenin Kürtleri en az Türkler kadar bu ülkeye bağlılar. Bakanlıklarımız ve kurumlar bu sosyal rehabilitasyonlar değerlendirildi ve detaylı çalışmalar gündeme geldi. Terörün yıktığı yerlerin yeniden inşası için yapılan çalışmalar gözden geçirildi ve gelecek adımlar gündeme getirildi.
Muhalefetin destek vermesini umut ediyoruz
Ekonomik müjdelerle ilgili bir eylem planı ortaya konuldu burada alınan kararlar kamuoyundan büyük destek gördü. Bu eylem planın uygulanması için kurum ve kuruluşların desteğini bekliyoruz. Müjdelerin uygulanmasına yönelik gereken yasal düzenlemeler Meclis tatile girmeden çıkarılacak. Muhalefet partilerinin bu konulara destek vermesini umut ediyoruz.
Türkiye ile AB arasındaki ilişkiler de kendi rotasında ilerlemektedir. 33. faslın açılması ve bu sürecin Türkiye açısından da yürütüldüğünün önemli bir göstergesidir. Türkiye'nin terörle mücadele içinde olduğu bu dönemde 6 ayda 2 faslın açılması, Türkiye'nin terörle mücadele ederken demokratik kazanımlarını sürdürdüğünün göstergesidir.
Bahoz Erdal sorusu
Bahoz Erdal'ın öldürüldüğüne ilişkin gelen haberler var ama bu bilgi henüz teyit edilmiş değildir. Bu bilgiler teyide muhtaç bilgilerdir.

Almanya ile görüşmeler devam ediyor
Bize göre İncirlik'te nelerin olacağı askeri bir konudur. Almanya ise giden askerlerin denetimi tamamen Alman parlamentosu uhdesindedir. Yaklaşımda iki yasal altyapı farklılığı var. Görüşmeler devam ediyor.
"Türkiye bir ilke ortaya koymaktadır"
Mısır ile ilişkiler konusunda resmi ya da gayri resmi atılmış bir adım yoktur. Mısır'ı ve Türkiye halkı iki kardeş halktır. Biz Mısır'da demokratik bir ilkeyi savunduk. Demokratik standartlar çerçevesin bir seçim yapıldı ve saygı duyulması gereken bir husustu. Ama böyle olmadı. Mısır'daki hükümet askeri darbe ile uzaklaştırtıldı. Bu gelişme ilişkileri bozdu. Türkiye darbeye karşı olduğu için ilişkiler askıya alındı. Türkiye bir ilke ortaya koymaktadır. Sivillerin idam cezalarına çarptırılması ve hala seçilmiş cumhurbaşkanı Mursi ve çok sayıda insanın hapiste olması kabul edilebilir bir durum değildir.
Suriyelilerin vatandaşlığı meselesi
İçişleri Bakanlığımız Suriyelilerin vatandaşlığı meselesiyle ilgili konuda çalışmalarını tamamlamış değildir. Bakanlığımız teferruatlı bir şekilde konuyla ilgili çalışmaları sürdürüyor. Türkiye'ye faydalı olabilecek, teröre asla bulaşmamış ve Türkiye ile Suriye arasındaki köprüyü oluşturabilecek nitelikteki vatandaşların, nasıl Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçebilir Suriyeliler, bunlarla ilgili çalışmalar yapılıyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Yaz saati uygulaması 'torba tasarı'da
Türkiye
Irak sınırında saldırı: 1 asker şehit
Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Dışişleri Bakanı ile görüştü

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu