PKK'nın yeni güzergahı

PKK'nın yeni güzergahı


Operasyonlar nedeniyle Suriye’de sıkışan DAEŞ’in Avrupa ülkeleri ve Türkiye’yi hedefine aldığı, Avrupa’ya gidecek intihar eylemcilerini de Azerbaycan, Kıbrıs ve Gürcistan üzerinden aktardığı tespit edildi

Türkiye ile Avrupa ülkelerinde terör eylemlerine ağılık veren DAEŞ’in, eylemcileri Azerbaycan, Kıbrıs ve Gürcistan üzerinden sevk etmeye başladığı ortaya çıktı. DAEŞ’in son dönemde Azeri ve Kuzey Kafkasyalı eylemcilerinin Türkiye ve Azerbaycan’da eylem yapmak için görevlendirdiği belirlendi. 

Atatürk Havalimanı’na yönelik terör eylemi sonrasında yeniden dünya ve kamuoyunun gündemine giren DAEŞ’in, yeni eylemleriyle ilgili önemli bilgilere ulaşıldı. Milliyet’in aldığı bilgiye göre, istihbarat birimleri, Suriye’deki faaliyetleri gerileyen DAEŞ’in kaolisyon güçlerinin operasyonları nedeniyle hem Avrupa ülkelerini hem de Türkiye’yi eylem hedefine aldığını tespit etti. Türk istihbarat birimlerinin, yabancı ülkelerin istihbarat birimleriyle yaptığı ortak çalışmalar sonrasında, DAEŞ’in, son dönemde Avrupa ve Türkiye’ye “intihar eylemcileri” gönderildiği ortaya çıkarıldı. 

25 kişilik grup

DAEŞ’in söz konusu canlı bomba eylemleri için görevlendirdiği elemanların aktarımını yeni güzergahlar üzerinden yaptığı saptandı. Buna göre, Avrupa’ya gidecek DAEŞ’lilerin Azerbaycan, Kıbrıs ve Gürcistan üzerinden aktarıldığı tespit edildi. İstihbarat birimleri, Türkiye’nin DAEŞ’e yönelik askeri faaliyetleri ve örgüte katılmak isteyenleri yakalaması nedeniyle hedef alınmaya devam edileceği bilgisine ulaştı. Aynı kapsamda, Türkiye’deki operasyonlarda pek çok DAEŞ’linin kimliğinin deşifre olması nedeniyle 20-25 kişilik yeni bir grup oluşturulduğu, bu grubun kısa süre önce Türkiye’ye aktarılmaya çalışıldığı belirlendi. Emniyet Genel Müdürlüğü, bu gelişmelerle ilgili geçen nisanda il emniyet müdürlüklerine uyarı yazısı gönderdi. 

Azeri DAEŞ’liler

Emniyet Genel Müdürlüğü, haziranda ayında il emniyet müdürlüklerine gönderdiği başka bir yazıyla Azeri ve Kafkas kökenli DAEŞ eylemcilerine karşı uyardı. Azeri ve Kuzey Kafkasyalı eylemcilerin Türkiye ve Azerbaycan’da canlı bomba eylemi gerçekleştirmeyi planladıkları belirtilen yazıda, söz konusu DAEŞ’lilerin Azerbaycan’daki saldırılarının polislere ve aile fertlerine yapılmasının öngörüldüğü kaydedildi. 

Suikast tarzı eylemler

Bu arada, Atatürk Havalimanı’ndaki saldırı sonrasında il emniyet müdürlüklerine yapılan uyarıda örgütün yeni hedefleri konusunda bilgilendirme yapıldı. 30 Haziran tarihli yazıda, Ankara ve İstanbul’daki DAEŞ’lilerin kamu binaları, askeri ve emniyet birimlerine ait yerlere patlayıcı yüklü araçlarla saldırı hazırlığında olduğu kaydedildi. Aynı yazıda, DAEŞ’in, Ankara, İstanbul ve İzmir’de çalışan Kürt asıllı kamu görevlileri, gazeteciler, askeri yetkililer ve istihbarat görevlilerine yönelik suikast tarzı eylemler gerçekleştirmeyi planladığı kaydedildi. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İşte Erdoğan'ın istifasını istediği 3 belediye başkanı
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
İspanya'dan Katalonya kararı

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu