Yaptıkları resimle özel okullu oldular

Yaptıkları resimle özel okullu oldular


Şanlıurfa'da imkansızlıklar içinde eğitimlerini sürdüren 8. sınıf öğrencileri Zehra Ayhan ile Zeynep Ağaçlı, katıldıkları resim yarışmasını kazanınca özel bir okulda 4 yıl burslu eğitim almaya hak kazandı.

Özel Şefkat Seli Mesleki ve Teknik Anadolu Kız Lisesi, öğrencilerin yetim çocuklarla empati kurması amacıyla kentteki okullar arasında "Sınıfımızda Yetim Bir Kardeşimiz Olsun" konulu resim yarışması düzenledi.

Eyyübiye Mahallesindeki Hacı Bozan Ortaokulunda eğitim gören 8. sınıf öğrencileri Zehra Ayhan ile Zeynep Ağaçlı, görsel sanatlar öğretmenleri Tuba Yücetürk'ün tavsiyesiyle yarışmaya katıldı.

Yücetürk'ün gözetiminde resimlerini yapan çocuklardan Ayhan, barış, huzur, sevgi ve merhameti temsilen Hazreti Mevlana'nın yer aldığı resminde, dünyanın üzerine düşen bombayla elinde Türk Bayrağı bulunan üzeri yamalı yetim bir çocuğu çizdi.

Ağaçlı da avuçlarındaki kuşları annelerine kavuşturmaya çalışan eli kelepçeli bir insan figürü resmetti. Yarışmada birinciliği paylaşan iki arkadaş, Özel Şefkat Seli Mesleki ve Teknik Anadolu Kız Lisesinde 4 yıl süresince burslu eğitim almaya hak kazandı.

İmkansızlıklar içindeki yaşamları aldıkları ödülle aydınlanan iki öğrenci, AA muhabirine başarılarını ve yaşadıklarını anlattı.

Öğrencilerden Zehra Ayhan, resim yapmayı çok sevdiğini, okulda aldığı eğitimle kendini geliştirdiğini, öğretmenin tavsiyesiyle de yarışmaya girmeye karar verdiğini söyledi. Daha önce de çeşitli yarışmalarda ödül kazandığı aktaran Ayhan, ilk kez özel bir okulda eğitim alma hakkını kazandığı ödülün kendisi için daha da anlamlı olduğunu ifade etti.

Ailesiyle yaz aylarında mevsimlik işçi olarak çalıştıklarını dile getiren Ayhan, şöyle dedi:

"8 kardeşiz. 4 kardeş okula gidiyoruz. Daha önce ailemle mevsimlik tarım işçiliğine gidiyorduk bu da ailemiz için zor oluyor. Kazandığım başarıyla aileme yük olmayacağım. Babam servis şoförlüğü yapıyor. Bizi okutmak için elinden gelini yapıyor. 4 yıl boyunca özel bir okulda eğitim alacağım. Bu, benim ve ailem için çok önemli. Ailemi gururlandırdığım için çok mutluyum. Ben de emeği olan ailem ve öğretmenlerime çok teşekküre ediyorum. İleride kendimi daha da geliştirip dünya çapında bir ressam olmayı istiyorum." diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başbakan Yıldırım, Danıştay Başkanı Güngör'ü kabul etti
Türkiye
Türkiye'den ABD'ye '1915 olayları' tepkisi
Dünya
Esed rejimi Türkmendağı'na saldırıyor

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu