Etkin pişmanlıkta yeni düzenleme kopuşları kolaylaştırır

Etkin pişmanlıkta yeni düzenleme kopuşları kolaylaştırır


Kamu Denetçiliği Kurumu, etkin pişmanlıkla ilgili yeni düzenlemeler yapılarak terör örgütünden kopmaların sağlanabileceği önerisini de içeren bir rapor hazırladı.

Kamu Denetçiliği Kurumunca (KDK), etkin pişmanlıkla ilgili yeni düzenlemeler yapılarak terör örgütünden kopmaların sağlanabileceği önerisini de içeren rapor düzenlendi.

KDK tarafından hazırlanan "Adalet Sistemimizin Sorunları, İyileştirilmesi ve Güvenirliğinin Artırılması Hakkında Özel Rapor"da, terör suçu ve örgütlü suçlarla mücadele kapsamında yapılması gereken düzenlemelerle ilgili çeşitli öneriler yer aldı.

Organize ve terör suçları arasında doğrudan ilişki bulunduğuna işaret edilen raporda, terör örgütlerinin en büyük finans kaynağının organize suçlar olduğu belirtildi.

Söz konusu suçların ülke güvenliği ile sosyal ve ekonomik kalkınmaya büyük zarar verdiği vurgulanan raporda, etkin mücadelenin ise çok yönlü bir girişim ve uluslararası iş birliğiyle mümkün olabileceği kaydedildi.

"Örgütten kopuşu sağlayabilir"

Terörle etkin mücadele için "etkin pişmanlık" hükümlerine ilişkin yeni düzenlemeler yapılmasının gerekliliğine değinilen raporda, eylemde bulunan ve daha sonra teslim olan örgüt mensubunun, verdiği bilgiler karşılığında örgüt suçu haricindeki suçlar açısından "etkin pişmanlık" hükümlerinden yararlandırılabileceği vurgulandı.

Raporda, şu önerilere yer verildi:

"Terör örgütü faaliyeti içerisinde eylemde bulunup sonradan pişmanlık duyarak güvenlik güçlerine teslim olanlardan, örgüt faaliyetleri kapsamında işlenmiş ya da işlenecek fiil ve failler hakkında güvenlik makamlarının da teyit ettiği bilgiler verenler, işlediği örgüt suçu haricindeki diğer suçlar açısından etkin pişmanlıkhükümlerinden yararlandırılabilir. Böylece örgütten kopuşların sağlanması daha kolay olabilir. Zira daha önceden örgüt mensuplarıyla eyleme katılmış örgüt elemanının teslim olmayı düşünmediği ve alacağı cezada pişmanlık hükümleri uygulanmayacağı için, mesela müebbet hapis cezası alacağını bildiğinden dağda kalıp örgüt içerisinde faaliyette bulunmayı tercih edebileceği düşünülmektedir."

Raporda, daha önce eyleme katılan teröristler ile hiç eyleme katılmadan teslim olan örgüt üyeleri arasında, "etkin pişmanlık indirimi" uygulaması konusunda adaletin sağlanabilmesi açısından farklı oranların belirlenebileceği bildirildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Katalonya geri adım atmayacak
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Katalonya geri adım atmayacak

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu