Dünyada sadece birkaç ülkede var

Dünyada sadece birkaç ülkede var


Aselsan'ın Türk Polisi için ürettiği Kaplan Bomba İmha Robotları yurt genelinde başarıyla hizmet veriyor. Son teknoloji ile donatılan bu yeni nesil ürün dünyadaki benzerleri arasından üstün özellikleri ile ayrışıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyacı olan savunma sistemlerinde özgün yurt içi geliştirme projelerine büyük önem veriliyor. Savunma sanayi şirketleri, teknolojinin yurt dışından satın alınması yerine ülkemizde üretilmesi ve geliştirilmesi için büyük çaba sarf ediyor. Bu bağlamda Türk savunma sanayisinin öncü kuruluşları arasında yer alan Aselsan, el yapımı patlayıcıların zorlu koşullar altında, güvenli bir mesafeden etkisiz hale getirilmesi için 'Kaplan' bomba imha robotunu geliştirdi. Son teknoloji ile donatılan, gücü, sağlamlığı ve kullanım kolaylığı ile dikkat çeken insansız kara aracı, özgün projeler arasında dikkat çekiyor.
Şüpheli bir nesneyi 500 metreden inceleyebilen sistemde 7 eksenli bir robot kol bulunuyor. Kayalık araziler, dik yamaçlar ve merdivenlerde, kar ve çamur gibi zorlu koşullarda üstün hareket edebilen Kaplan, en zor zeminlerde bile kullanıcısına rahat nefes aldırıyor.
Zorlayıcı şartlarda kullanıma hazır
Kaplan'ın kontrol konsolu, ara yüzleri sayesinde kullanıcıya zor durumlarda destek vererek iş yükünü hafifletecek ve durum farkındalığını artıracak şekilde tasarlandı. Bu yeni nesil aracın donanımı güvenilir, denenmiş, askeri standartlarda ürünlerden seçildi, tüm sistem kapsamlı çevre şartları testlerinden geçirilerek zorlayıcı şartlar için kullanıma hazır hale getirildi.
Birçok görevde kullanılabiliyor
Modüler yapısı sayesinde görev gereksinimlerine göre farklı faydalı yükler ile kolaylıkla donatılan Kaplan, keşif gözetleme, toprağa gömülü mayın veya uzaktan komutalı patlayıcıları tespit ve imha etme, elektronik harp gibi birçok görevde de kullanılabiliyor.

-30 ile 69 derecede çalışabiliyor

4 saati aşan süre zarfında çalışabilen bomba imha robotunu kullanan görevli, bir aracın altına veya bir menfezin içine yerleştirilmiş nesnelerin görüntülerini, robot kolu üzerindeki kameralar sayesinde canlı olarak uzak komuta biriminde izleyebiliyor. Bu görüntüler kaydedilebilirken ortam dinlemesi de yapabiliyor. Kontrol konsolunda yer alan 3 boyutlu robot görüntüsü ile görüş alanında olmadığı zamanlarda bile, tüm hareketleri izlenebiliyor.
Birçok kentte görevde
Yurt içindeki birçok kentte görevini başarılı bir şekilde sürdüren Kaplan, yurt dışındaki örneklerine nazaran gelişmiş özellikleriyle beğeni topluyor. Yetkililer bu teknolojiye dünyada çok az ülkenin sahip olduğunu belirtiyor.

Kaplan Bomba İmha Robotu.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Haşd-i Şabi ve Peşmerge çatıştı!

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu