İslam Âlemi Ramazan'ın tarihinde anlaşamadı

İslam Âlemi Ramazan'ın tarihinde anlaşamadı


Türkiye'de bugün Ramazan bayramı başlarken Arap ülkeleri, Orta Asya ve Uzakdoğu'daki müslüman ülkeler hilalin görünmemesi sebebiyle Ramazan'ı bir gün uzattı.

 

Başta Arap ülkeleri olmak üzere çoğu İslam ülkesinin Ramazan'ın başlaması için hilali çıplak gözle gökyüzünde görmeyi beklerken aralarında Türkiye'nin de olduğu bazı ülkeler Ramazan'ın tespiti için bilimsel ölçüm ve hesaplamaları esas alıyor. Farklılık da işte buradan kaynaklanıyor. 

Astronomik hesaplar ve İslam hukuku kurumlarının kararlarında oluşan ihtilaf nedeniyle bu yıl Ramazan Bayramı'nın ilk günü için dünyanın farklı ülkelerinde 2 ayrı tarih belirlendi. Türkiye ve Moritanya'nın da içinde olduğu bazı İslam ülkelerinde Ramazan Bayramı'nın başlangıç tarihi olarak 5 Temmuz Salı kabul edilirken, Pazartesi gecesi hilal görünmediği için Suudi Arabistan, Irak ve Ürdün, Mısır, Lübnan, Katar, Filistin, Sudan, Kuveyt, Suriye, Yemen, Kongo ile bazı Orta Asya ve Uzakdoğu ülkeleri de Ramazan Bayramı'nın 6 Temmuz Çarşamba günü başlayacağı belirtildi.

Suudi Arabistan Yüksek Yargısından yapılan açıklamada, "Ramazanın 29'u pazartesi günü yapılan toplantı sonucu hilalin görülmemesi ve Peygamber Efendimizin, 'Hilali görmediğiniz zaman ramazanı 30 güne tamamlayın' hadisine binaen Salı günü Ramazan ayının 30'uncu günü olarak oruç tutulacak" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Ramazan Bayramının 1'inci gününün 6 Temmuz Çarşamba günü olacağı vurgulandı.

Ürdün devlet televizyonunun haberine göre de Başyargıç Ahmed Halil'in yanı sıra üst düzey din adamlarının yer aldığı şura, bugün Ramazan ayının son günü olduğunu ve Ramazan Bayramı'nın çarşamba başlayacağını bildirdi.

Irak'ta Sünni Vakfı da Çarşamba gününün Ramazan Bayramı'nın ilk günü olacağını duyurdu.

Sünni Vakfı'ndan yapılan açıklamada, Salı gününün ramazan ayının son günü olacağı, Ramazan Bayramı'nın da çarşamba günü başlayacağı belirtildi.

Benin'deki İslam Konseyi ve Yemen'de yönetim karşıtı Husiler de bayramın ilk gününü Çarşamba olarak duyurdu.

İtalya İslam Meclisinden yapılan açıklamada ise astronomik hesaplamalarla alınan kararlar neticesinde bayramın ilk gününün 5 Temmuz Salı olduğu açıklandı.

Farklılığın nedeni

İslam hukukunda esas alınan ay takvimi, ayın ilk günlerinde aldığı hilal konumuna göre belirleniyor. Bu takvime göre, ayların başlangıcı hilalin durumuna bağlı olarak her sene değiştiğinden, İslam fıkhında ayların başlangıcı ve dolayısıyla günlerin tespiti için iki görüş bulunuyor. Ayın başlangıcı için hilali çıplak gözle görme yöntemini tercih edenler ile bilimsel ölçüm ve hesaplamaları esas alan fıkıh otoriteleri arasında, yöntem nedeniyle günlerin belirlenmesinde zaman zaman farklılıklar meydana geliyor.

Kaynak: Al Jazeera, AA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

27°
Detaylı Hava Raporu