Doğalgazı Rusya sattı Almanya aldı

Doğalgazı Rusya sattı Almanya aldı


"BP Dünya Enerji İstatistikleri Raporu"ndan derlediği bilgilere göre, dünyada doğalgaz ticareti geçen yıl bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 4 artışla,

 "BP Dünya Enerji İstatistikleri Raporu"ndan derlediği bilgilere göre, dünyada doğalgaz ticareti geçen yıl bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 4 artışla, 704 milyar 100 milyon metreküpe çıktı.

Dünya doğalgaz ticaretinin yüzde 27,4'ünü üstlenen Rusya, ihracatta ilk sırada yer alırken yüzde 14,7 ile dünyada en çok doğalgaz ithalatı yapan ülke de Almanya oldu.

Küresel doğalgaz ihracatında Rusya'yı, 109 milyar 500 milyon metreküp ile Norveç ve 74 milyar 300 milyon metreküp ile Kanada takip etti.

-Türkiye'de durum


Türkiye geçen yıl boru hattı ile 39 milyar 700 milyon metreküp doğalgaz ithal etti. En fazla doğalgaz ithalatı 26 milyar 600 milyon metreküp ile Rusya'dan yapıldı.

Doğalgaz ihtiyacını karşılamak için boru hatlarına ağırlık veren Türkiye, Rusya'dan sonra 7 milyar 800 milyon metreküp İran'dan ve 5 milyar 300 milyon metreküp de Azerbaycan'dan gaz tedarik etti.

Boru hatları ile doğalgaza ulaşmanın yetersiz kaldığı noktalarda, tedarik zincirini çeşitlendirmek için LNG'den yararlanan Türkiye, bu yolla geçen yıl toplam 7 milyar 500 milyon metreküp LNG satın aldı.

Türkiye, en fazla LNG'yi 3 milyar 800 milyon metreküple Cezayir'den ithal etti. Türkiye'ye en fazla LNG ihraç eden ikinci ülke 1 milyar 700 milyon metreküple Katar olurken, ihtiyacın 1 milyar 500 milyon metreküplük bölümü de Nijerya'dan karşılandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Osman Sınav'dan çarpıcı açıklama.
Türkiye
Darbeci kalleş mahkemede tehditler savurdu
Dünya
İsrail'de zorunlu askerlik karşıtı Yahudiler yol kesti

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu