Fransa'dan skandal karar: Hedef yine Türkler!

Fransa'dan skandal karar: Hedef yine Türkler!


Tarihi katliamlarla dolu, dünya tarihinin en büyük sömürge ülkesi Fransa'da "Sözde Ermeni Soykırımını" esas aldığı bilinen skandal bir karara imza atıldı. Kararın AİHM'nin kararına rağmen alınması, AİHM'nin de yok sayılması anlamına geliyor. Skandal kararın çıktığı Fransa Ulusal Meclisi Genel Kurulu'nun, Fransa Anayasa Mahkemesi'nin "inkarın cezalandırılması ifade özgürlüğüne aykırıdır" kararına takılmamak için de kılıf bulduğu görülüyor.

Fransa Meclisi savaş ve insanlık suçlarının inkarının cezalandırılmasını istedi.

Fransa Ulusal Meclisi Genel Kurulu'nda"eşitlik ve vatandaşlık" yasa tasarısıyla ilgili oylama sırasında kabul edilen bir değişiklik önergesiyle "savaş, soykırım ve insanlık suçlarının inkarının ve sıradanlaştırılmasının cezalandırılması" kararlaştırıldı.

Hükümetin sunduğu değişiklik önergesi, söz konusu suçu işleyenlerin bir yıla kadar hapis ve 45 bin avroya kadar para cezası talebiyle yargılanmalarını öngörüyor.

Ulusal Meclis'te kabul edilen değişikliğin yasalaşması için önce yasa tasarısının tamamının Ulusal Meclis'te, ardından da Senato'da oylanması gerekiyor.

HEDEF ASLINDA 1915 OLAYLARI

Bazı basın yayın organlarının söz konusu değişiklik önergesini 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarıyla ilişkilendirmiş olmasına rağmen metinde 1915 olaylarına atıf olmadığı görülüyor.

FRANSA ANAYASA MAHKEMESİ KARARINDA DELİK BULUNDU

Fransa’da Anayasa Mahkemesi, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarının cezalandırılması ile ilgili yasayı, "ifade özgürlüğüne aykırı" olduğu gerekçesiyle iptal etmişti. Bugün Ulusal Meclis'te kabul edilen değişikliğinAnayasa Mahkemesi kararını dikkate aldığı anlaşılıyor.

AİHM'NİN KARARI DA DİKKATE ALINMADI

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin temyiz niteliğindeki büyük dairesi deErmeni iddialarına ilişkin açıklamaları sonrasında İsviçre’de mahkum olan Doğu Perinçek’in yaptığı başvuru ile ilgili olarak İsviçre'nin "insan hakları ihlalinde bulunduğuna" hükmetmişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanlığı korumalarına yeni yerli silah
Türkiye
Bakan Kaya, rahatsızlanan yolcuya ilk müdahaleyi yaptı
Dünya
AB'den Türkiye açıklaması

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu