ABD ve Rusya'nın Suriye  yeni pazarlığı

ABD ve Rusya'nın Suriye yeni pazarlığı


ABD yönetiminin Rusya'ya, iki ülkenin Suriye'deki askeri ilişkilerini derinleştirecek yeni bir iş birliği teklifi sunduğu iddia edildi. İddiaya göre, Obama yönetimi Nusra'yı bombalaması için Rusya'ya teknik destek verecek, Rusya da buna karşılık olarak Esed rejiminin, ABD tarafından desteklenen ılımlı muhalifleri vurmasını engelleyecek.

ABD'den Rusya'ya Suriye'yle ilgili yeni bir öneri sunulduğu öne sürüldü. Obama yönetiminin, Rusya ile Suriye'deki askeri iş birliğini derinleştirecek yeni bir anlaşmayı Rusya'ya teklif ettiği belirtildi. Buna göre, ABD, Nusra Cephesi'ni bombalayan Rusya'ya teknik destek verecek, buna karşılık Rusya da ABD destekli ılımlı muhalifleri Esed rejiminin vurmamasını sağlayacak


Obama imzaladı


ABD'de yayımlanan Washington Post gazetesinde Josh Rogin imzalı makaleye göre, ABD ile Rusya'nın Suriye'deki askeri iş birliğini derinleştirecek öneri, bizzat ABD Başkanı Barack Obama tarafından imzalandı.


Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından güçlü bir şekilde desteklenen öneriye ABD Savunma Bakanı Ash Carter'ın karşı çıktığı ancak sonuçta Başkan'ın imzaladığı bu teklifi kabul ettiği belirtildi.

Teklifte, ABD'nin, Nusra Cephesi'ni bombalayan Rusya'ya hedef tespiti ve koordinasyon gibi konularda teknik destek vermesi öngörülüyor.


Öneriye göre, Rusya da buna karşılık Esed rejiminin, ABD'nin terörist olarak görmediği ılımlı muhalifleri vurmasını engelleyecek. ABD, bu grupların kesin yerlerini Rusya'ya bildirmeyecek ancak Esed rejiminin hava saldırısı düzenlememesi gereken coğrafi bölgeleri iletecek.

 

Ancak makalede, Esed rejiminin sivilleri vurmasını engellemesi konusunda Rusya'yı göreve çağıran Obama yönetiminin, bu sefer Moskova üzerinde nasıl etkin olacağı sorusuna ayrı bir parantez de açıldı.


Öneri kabul edilse bile Rusya'nın veya Esed rejiminin verdiği sözde durmaması halinde ne tür bir yaptırımın olabileceğine ilişkin herhangi bir ifadenin teklifte yer almaması da eleştirildi.

 

"Suriye'de doğru şeyleri yapmaları halinde Ruslarla çalışmak isteriz"


Pentagon'daki bir basın toplantısında konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan ABD Savunma Bakanı Carter, "Suriye'de doğru şeyleri yapmaları halinde Ruslarla çalışmak isteriz" dedi.


Carter, Rusya'nın Suriye'ye "DAEŞ'le mücadele etmek" ve "Esed sonrası siyasi geçiş sürecine katkıda bulunmak" için geldiğini savunduğunu ancak ilk günden beri bu iki konuda da bir şey yapmadığı görüşünü dile getirdi.


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby'ye atfen bakanlık tarafından AA muhabirine gönderilen yazılı açıklamada ise herhangi bir konuyla ilgili devam eden diplomatik görüşmelerin detaylarına girilmeyeceği belirtildi.


Açıklamada, "Rusya'nın, rejimin çatışmaların durdurulması anlaşmasına uymasını sağlamadaki yükümlülükleri konusunda netiz. Aynı şekilde Suriye'deki El Kaide'nin ulusal güvenliğimize teşkil ettiği tehlikenin de farkındayız. DAEŞ'le mücadele ederken bu iki konuda da gerekli tedbirleri alıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'den tezkere açıklaması
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Merkel oy alabilmek için Türkçe afişler hazırladı..

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu