Erdoğan'dan Bir Çılgın Proje Daha

Erdoğan'dan Bir Çılgın Proje Daha


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Körfez'deki Osmangazi Köprüsü açılış töreninde bir müjde daha verdi.

''ŞİMDİ SIRA ÇANAKKALE 1915 KÖPRÜSÜ'NDE''

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, köprünün yapılışı sırasında kopan halat sebebiyle intihar eden Japon mühendis Riyoichi Kıshi'yi de unutmadı. Japon mühendisi minnetle andığını ifade eden Erdoğan, "Osmangazi Köprüsü, Marmara Otoyolu Ringinin de çok önemli bir parçasını oluşturuyor. Şimdi gündemimizdeÇanakkale 1915 köprüsü var. Fakat bir şey daha var. Onun sözünü Sayın Başbakan bakanken birlikte karar vermiştik. O da Kanal İstanbul projesi. Bunu da hayata geçireceğiz. Bize ulusal değil, uluslararası camiada devrim niteliğinde yatırımlar yakışır. Biz bir çağı kapatıp bir çağı açan ecdadın torunlarıyız. Bize bunlar yakışır. İşte bu köprüyü de süratle inşa ettiğimizde Tekirdağ'dan Balıkesir istikametine kesintisiz otoyol hizmeti verilebilecek ve böylece Marmara Otoyol Ringi tamamlanmış olacaktır. Her zaman ifade ettiğim gibi yol medeniyettir, yol büyümedir.

OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ BAYRAMDA ÜCRETSİZ

Türkiye'nin son 13 yılda gerçekleştirdiği kalkınmanın temel ham maddesi ulaşımdır. Bugün hamdolsun ülkemizde uzak diye bir kavram kalmadı. Şu anda tam 55 tane havalimanı var. 79 senede bu ülkede 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol vardı. Geldik, 13 senede biz bunun üzerine 18 bin 300 kilometre bölünmüş yol ilave ettik. Halep oradaysa arşın Kocaeli'nde. Bunu böyle görüyoruz. Yapılan bütün bu yollarla inşallah daha ileri gideceğiz. 189'u yeni yapılan 272 tünelimiz var. Biz 2002'nin sonunda yola çıktığımızda, 'Biz Ferhat'ız' diyorduk. Siz de Şirinsiniz. Ferhat dağları delerek yürümedi mi, biz de dağları deliyoruz. Dağları delerek Şirin'e ulaşacağız. Şirin millet. Azimliyiz. 26 Ağustos'ta Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile ve 26 Aralık'ta inşallah Avrasya Tüneli ile. Bakın Marmaray kimsenin aklında değildi ve Marmaray'dan 2013 29 Ekim'inden beri geçenlerin sayısı yaklaşık 1 milyon 350 bine ulaştı. Bütün bunlar bir kararlılığın eseridir.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: TÜRKİYE ULAŞIM DEVRİMİ GERÇEKLEŞTİRDİ

İstanbul Boğazının üçüncü gerdanlığını inşallah ortaya çıkaracağız. 4 gidiş 4 geliş ve ortasından da inşallah hızlı tren geçecek. Rabbime hamdolsun bizlere bu günleri gösterdi. Ekibimle birlikte azimle çalıştık. Milletimiz de arkamızda durdu ve durmak yok yola devam dedi. Bizde yola devam ettik. Şimdi bu hızlı tren hatları ile demir ağlarla biz örüyoruz Türkiye'yi. Diğer yatırımlarla birlikte Türkiye son 14 yılda bir ulaşım devrimi yaşamıştır. Bu imkanı çok iyi değerlendirmeliyiz. Marmara ve Ege bölgelerinin trafiğini rahatlatacak şu projeler dahi Türkiye'nin kalkınmasına, büyümesine yeni bir ivme kazandırmıştır. Çünkü bu bölgeler nüfusun yüzde 40'ını barındırıyor ve milli gelirin yüzde 60'ını üretiyor. İstanbul rahatladığında, Marmara Bölgesi rahatladığında tüm bölgeler rahatlar. Türkiye dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline gelecekse bunu ülke sathına yayarak yapabiliriz" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu