MHP 'de Kurultay yok

MHP 'de Kurultay yok


MHP’de muhalifler, bir günde iki şok birden yaşadı. Yüksek Seçim Kurulu, 10 Temmuz’da kongre yapılamayacağını belirten Çankaya İlçe Seçim Kurulu’nun kararını haklı buldu. Yargıtay ise 19 Haziran’da MHP tüzüğünde yapılan değişikliklere yönelik incelemenin, yerel mahkeme kararının kesinleşmesi sonrasına kaldığını duyurdu. MHP’de kurultay 2018 Mart’ına kaldı.

MHP'de genel başkan Devlet Bahçeli'ye karşı biraraya gelen muhaliflerden Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın ve Ümit Özdağ, bir günde çifte şok yaşadı. Önce Yargıtay, “Tüzük değişimlerinin parti metnine eklenmesi için yerel mahkeme kararını bekleyin” dedi, ardından Yüksek Seçim Kurulu (YSK), tüzükle ilgili süreç sonlanmadığı için 10 Temmuz'da olağanüstü kongre yapılamayacağını belirten Çankaya İlçe Seçim Kurulu'nu haklı buldu. Yani genel merkezin de muhaliflerin de yapılmasını istediği 10 Temmuz kongresi gerçekleşmeyecek. Bu durumda Bahçeli muhalifleri, 2018 Mart ayındaki MHP olağan kongresini beklemek durumunda kalacak.

ÇANKAYA'NIN KARARI DOĞRU

Hem genel merkez hem de muhalifler 10 Temmuz'daki kurultayı toplamak için Çankaya İlçe Seçim Kurulu'na başvurmuştu. Çankaya İlçe Seçim Kurulu, Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin tüzük değişiklikleriyle ilgili kararı kesinleşmeden seçimli kurultay yapılamayacağını belirtmişti. Kararın ardından muhalifler Çankaya'nın kararına itiraz etti. Dün akşam saatlerinde toplanan YSK, Çankaya İlçe Seçim Kurulu'nun verdiği karara yapılan itirazları reddeti. MHP de dün öğle saatlerinde YSK'ya başvurarak kurultay kararını geri çektiğini belirtti.

KURULTAY 2018'E KALDI

YSK'nın kararının ardından gözler Ankara 3'üncü Asliye Mahkemesi'ne çevrildi. Hem genel merkez hem de muhalifler kurultay için 3. Asliye Mahkemesi'nin vereceği kesin kararı bekleyecek. MHP hukukçuları bu kararın en az 1 yıl içerisinde çıkabileceğini belirtiyor. 3. Asliye'den ekim ayına kadar bir sonuç çıkmazsa MHP kurultayı 18 Mart 2018'de yapılacak. Çünkü, olağan kurultay süreci ekim ayında ilçe kongresi ile başlayacak. MHP yönetimi, ilçe ve il kongreleri başladıktan sonra olağanüstü kurultay yapılamayacağını vurguladı.

Oyun büyük ve ahlaksız

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. MHP'yi tesirsiz ve edilgen bir hale getirmek için pis bir oyun sahnelendiğini anlatan Bahçeli, muhalifleri 'fıtratı bozuk, fikri bulanık' olarak niteledi. “Bunlar her kılığa giren, her kaba sığan kurnazlıktadır. Amaç MHP'yi marjinalleştirmek, bileğini bükmek, siyasetten ve Meclis'ten mümkünse tasfiye etmektir. Bu nedenle bünyemize harici müdahaleler çoğalmıştır. Nitekim oyun büyük ve ahlaksızdır” diyen Bahçeli, şunları söyledi:
“Biz bu oyunu çok şükür zamanında gördük ve bozmak için yüreğimizi koyduk. Biz bu oyunun figüranlarını tanıdık, taktıkları maskeleri yırtmak için geceyi gündüze kattık. Pensilvanya'dan talimatlı mihraklar, MHP'ye yuvalanıp kontrol edeceklerini zannedecek kadar küçülmüş, ufalanmış, vicdanen dağılmışlardır. Bu kutlu davaya paralel şırıngasını saplamak için kuyruğa girip, paradigma aşısı için sabırsızlananlara, bizde ne uzatılacak bir el, ne de açılacak bir kapı asla yoktur, bundan sonra da olmayacaktır.”

10 TEMMUZ MÜMKÜN DEĞİL

“24 Haziran'da, Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, 19 Haziran'da yapılan korsan kurultayda alınan kararlar ve yapılan tüzük değişiklikleriyle ilgili ihtiyati tedbir kararı vermiştir. Böylelikle korsan kurultay tüm sonuçları itibariyle beklemeye alınmıştır. Çankaya 4. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı da 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararı karşısında, 10 Temmuz'da planladığımız 6. Olağanüstü Büyük Kurultayımızda seçim yapılamayacağına hükmetmiştir. Kaldı ki bu hüküm, sözkonusu mahkemenin kararı kesinleşesiye kadar sürecektir. Yargısal süreçler 10 Temmuz'u şimdilik imkânsız kılmaktadır.”

Arkaya geçti

MHP grubunda objektiflere ilginç görüntüler yansıdı. MHP Lideri Bahçeli'yi dinleyenler arasında, grup başkanvekilliği görevinden istifa eden İzmir Milletvekili Oktay Vural da vardı. İstifa etmeden önce grup toplantılarında Bahçeli'nin yanında oturan Vural, bu kez arka sıralarda kendisine yer bulabildi.

21 ay daha bekleyin

MHP'de muhalifler, yönetimin 'yok hükmünde' dediği tüzük kurultayını 19 Haziran'da Ankara Akyurt'taki Büyük Anadolu Oteli'nin spor salonunda gerçekleştirmişti. MHP lideri Bahçeli'nin 'illegal' diye nitelediği muhalif kurultayına Meral Akşener'in 'ayak oyunları' damga vurmuştu. Divan başkanlığına oldu-bittiyle paralelci Müsavat Dervişoğlu'nu seçtiren Akşener, bir gündem maddesi ile tüzükteki 13 maddeyi diğer adaylar Sinan Oğan ile Koray Aydın'dan habersiz değiştirtmişti. Tüzük değişikliği beklendiği üzere yargıya taşındı. Bu sırada parti, 10 Temmuz'da olağanüstü kongre toplamak için Çankaya'daki ilçe seçim kuruluna başvurdu. Mahkemenin henüz tüzükle ilgili bir karar vermediğini hatırlatan Çankaya İlçe Seçim Kurulu, 10 Temmuz'da kurultay yapılamayacağını ilan etti. YSK'nın da haklı bulduğu karar, muhaliflerin kongre için 2018 Mart ayına kadar, yani 21 ay daha bekleyeceği anlamına geliyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu