Dünyaca ünlü bilim insanları Türkiye'ye geliyor

Dünyaca ünlü bilim insanları Türkiye'ye geliyor


Malaria RCN tarafından üçüncüsü düzenlenen "Yaban Hayatında Sıtma ve İlgili Kan Parazitleri" konulu uluslararası konferans, ERVEK'in ev sahipliğinde 25-29 Eylül'de Nevşehir'de gerçekleştirilecek.

Uluslararası Sıtma Araştırma Koordinasyon Ağı (Malaria RCN) tarafından üçüncüsü düzenlenen "Yaban Hayatında Görülen Sıtma ve İlgili Kan Parazitleri" konulu uluslararası konferans, Erciyes Üniversitesi'nin (ERÜ) himayesinde,Nevşehir'de gerçekleştirilecek.

Konferansa ev sahipliği yapacak Erciyes Üniversitesi Vektörler ve Vektörlerle Bulaşan Hastalıklar Uygulama ve Araştırma Merkezinin (ERVEK) Müdürü Prof. Dr. Abdullah İnci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konferansın 25-29 Eylül arasında gerçekleştirileceğini belirtti.

Konferansa, 20 ülkeden 60'ın üzerinde yabancı bilim insanının katılacağını ifade eden İnci, şunları kaydetti:

"Alanlarında dünyanın önde gelen ekologlarından İsveç Lund Üniversitesinden Prof. Dr. Staffan Bensch, Litvanya Doğa Araştırma Merkezinden Prof. Dr. Gediminas Valkiunas, Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezinden Prof. Dr. Ana Rivero, ABD San Francisko Üniversitesinden Prof. Dr. Ravinder Sehgal, ABD Pasifik Adası Ekosistem Araştırma Merkezinden Prof. Dr. Carter Atkinson, ABD Missouri Üniversitesinden Prof. Dr. Robert Ricklefs ve ABD New Jersey Üniversitesinden Prof. Dr. Dina Maderial Fonseca konferansa davetli konuşmacı olarak katılacak. Biz de Orman ve Su işleri Bakanlığının izni ve TÜBİTAK'ın desteğiyle Kayseri'deki Sultan Sazlığı Milli Parkı'nda yürüttüğümüz 'Sultan Sazlığı Ekosisteminin Moleküler Ekolojisi' konulu projede, yaklaşık iki yılda elde ettiğimiz verileri, bu toplantıda sunacağız. Davetli katılımcılar ve diğer bilim insanlarıyla bu konuyu enine boyuna bütün yönleriyle tartışacağız."

Bu konferans sayesinde dünyada ekoloji alanında üretilen bilgileri Türk insanına sunmaya çalışacaklarını dile getiren İnci, "İlk elden ve en doğru noktadan insanımıza bu bilginin aktarılmasını istiyoruz. Bizim merkez olarak misyonumuz budur." dedi

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
FETÖ bunu da yaptı… Öğrenciler hastanelik oldu
Türkiye
İstanbul'u korkutan iddia için açıklama geldi
Dünya
BM'nin hala Arakan'a erişimine izin yok

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu