İngiltere'de Müslümanlara yönelik saldırılarda 'patlama' yaşandı

İngiltere'de Müslümanlara yönelik saldırılarda 'patlama' yaşandı

  • 29 Haziran 2016 12:31


İngiltere'de uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden İşçi Partili milletvekili Jo Cox’un açıklaması planlanan rapor, Müslümanlara yönelik saldırılarda geçen yıl “patlama” yaşandığını ortaya koydu.İslamofobi vakalarını takip eden İngiliz sivil toplum kuruluşu Tell Mama, Müslümanlara yönelik saldırıların 2015’te yüzde 326 arttığını açıkladı.

Merkezi Londra'da bulunan kuruluşun son raporuna göre, Müslümanlara yönelik saldırıların başlıca hedefi İslami kıyafet giyinen kadınlar olurken, saldırganlar arasında ergenlerin sayısı artış gösterdi.

Tell Mama raporunda, saldırıların daha çok eğitim kurumlarında, toplu taşıma araçlarında ve kent merkezlerinde düzenlendiği belirtildi.

Örtülü kadınların daha fazla saldırıya maruz kaldığı ifade edilen raporda, saldırganlar arasında 13-18 yaşlarındaki beyaz erkeklerin sayısında artış görüldüğü vurgulandı.

Raporun hazırlanma sürecinde Tell Mama’ya bin 128 şikayet ulaşırken, kurum bunların 800’den fazlasını bağımsız olarak doğruladığını belirtildi.

-"Hükümet yanılgıya düşmemeli"


Tell Mama Başkanı Shahid Malik, raporla ilgili yaptığı açıklamada, "İstatistikler Müslümanlara karşı nefretin hem internette, hem de sokaklarda ulaştığı boyutu ortaya koyuyor. Göz önündeki Müslüman kadınlar, korkak nefret çığırtkanları tarafından hedef gösteriliyor." dedi.

"Saldırılardaki artış Müslümanlara yönelik nefretin yayılmasına karşı verilen mücadeleye karşın, toplum olarak hala pek çok vatandaşımızı yüz üstü bıraktığımızı gösteriyor.” diyen Malik, “İngiltere’nin AB’den ayrılmasına yönelik oylamayı ve arttığı görülen ırkçı saldırıları dikkate aldığımızda, İngiltere’deki azınlıklar için işler hızla nahoş bir hal alabilir. Hükümet bu konuda yanılgıya düşmemeli." ifadesini kullandı.

Önceki hafta seçim bölgesinde katıldığı toplantının ardından bir aşırı sağcı tarafından öldürülen İşçi Partili kadın Milletvekili Jo Cox'un, Tell Mama ile işbirliği halinde rapor hazırladığı ortaya çıkmıştı. Cox'un, Tell Mama raporunun bugün İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarasında duyurması planlanıyordu.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK'dan Sincar ve Suriye'nin kuzeydoğusuna hava harekatı
Türkiye
Türkiye'den ABD'ye '1915 olayları' tepkisi
Dünya
Türkiye, Ermenistan'da Türk bayrağı yakılmasını lanetledi

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu