Kömürden doğalgaz üretimi için düğmeye basıldı

Kömürden doğalgaz üretimi için düğmeye basıldı

  • 28 Haziran 2016 14:01


Boğaziçi Üniversitesi, enerji üretiminde yerli kaynaklara önem verilmesi ve dışa bağımlılığın azaltılması hedefleri çerçevesinde, Kalkınma Bakanlığı destekli, kömürden doğalgaz üretimi teknolojisinin geliştirilmesi amaçlı proje başlattı.Boğaziçi Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, proje kapsamında üniversite tarafından ekonomik uygunluğa sahip, düşük emisyonlu ve çevresel etki bakımından temiz teknolojiye geçiş sağlayacak katalizör geliştirileceği belirtildi.

Açıklamada, Boğaziçi Üniversitesi'nin, Kalkınma Bakanlığı destekli yürüttüğü "Kömürden Sentetik Doğalgaz Üretim Teknolojisi Geliştirilmesi" projesinin farklı aşamalarında TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (TÜBİTAK- MAM) ve İstanbul Teknik Üniversitesi ile ortak çalışmalar yürüteceği kaydedildi.

Proje kapsamında, Boğaziçi Üniversitesi'nde "kömürden doğalgaz (SNG) üretim teknolojisi' ya da benzeri katalitik süreçler içeren teknolojilerin geliştirilmesinde kullanılabilecek bir laboratuvar oluşturulacağı ifade edildi.

-"Dışa bağımlılık sürdükçe enerji güvenliğinden bahsetmek zor"


Açıklamada görüşlerine yer verilen proje yürütücüsü Prof. Dr. Ahmet Erhan Aksoylu, "Doğalgazda dışa bağımlılık sürdükçe enerji güvenliğinden bahsetmek zor." değerlendirmesinde bulundu.

Aksoylu şunları kaydetti:

"Söz konusu yeni teknolojinin hem dışa bağımlılığı azaltacağını hem de enerji güvenliliği sağlayacak. Projenin uygulamaya geçirilmesiyle emisyon yaratan fosil yakıttan, emisyonu görece düşük temiz fosil yakıta geçiş yapılacak. Bu teknolojiyi ne kadar yaygın olarak uygularsanız enerji güvenliği daha yüksek, daha çevreci enerji elde etmiş olursunuz. Ülkemizdeki kömür rezervi düşünüldüğünde, Türkiye’nin doğalgaz açığı kapanabilir düzeyde.’’

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu