"Tarihi Yarımadaya Bisiklet Yolu Ağı Projesi" dünyanın en iyileri arasında

"Tarihi Yarımadaya Bisiklet Yolu Ağı Projesi" dünyanın en iyileri arasında

  • 28 Haziran 2016 13:06


İstanbul Fatih Atatürk Çağdaş Yaşam Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencilerinin hayata geçirdiği "Tarihi Yarımada'ya Bisiklet Yolu Ağı Projesi", Renault tarafından düzenlenen yarışmada dünyanın en iyi 3 projesi arasına girdi.

Renault açıklamasına göre, Renault Global'in dünya genelinde düzenlediği Your Ideas Your Initiatives (Sizin Fikriniz Sizin Projeniz) yarışmasında Türkiye'den İstanbul Fatih Atatürk Çağdaş Yaşam Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencilerinin "Tarihi Yarımada'ya Bisiklet Yolu Ağı Projesi" dünyanın en iyi 3 projesi arasında yer aldı.

Öğrencilere projelerini geliştirmeleri için para ödülü de verilen uluslararası yarışmada, ödül kazanan diğer iki okul ise Çin'in Fudan Uluslararası Lisesi ve Kolombiya'nın Clermont Lisesi oldu.

Renault Mais, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ortaklaşa düzenlediği Sizin Fikriniz Sizin Projeniz yarışmasının Türkiye ayağında Fatih Atatürk Çağdaş Yaşam Çok Programlı Anadolu Lisesi dereceye girmişti.

Öğrenciler Nupelda Azboy, Simay Tolukan ve Umut Kayran, öğretmenleri Veli Alper Döndaş'la birlikte Tarihi Yarımada'da bulunan 29 resmi orta öğretim kurumunu birbirine bağlayan bir bisiklet yolu ağı tasarlayıp, bisikletli ulaşıma yönelik toplumsal algının olumlu yönde değişmesini hedeflemişti. Projenin gerçekleştirilmesi ve geliştirilmesine yönelik çok yönlü çalışmalar yapan liseli gençler, bisiklet yolunun gerçekleşmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) ile görüştüler.

Öğrenciler, Fatih Belediyesi Gençlik ve Spor AŞ ile projeyi paylaştılar, çevrim içi anket çalışması yapıp imza kampanyası düzenlediler, kamu spotu çekip sosyal medyada paylaştılar ve afişler hazırlayıp Tarihi Yarımada'daki okullarda sergilediler.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başbakan Yıldırım, Danıştay Başkanı Güngör'ü kabul etti
Türkiye
Türkiye'den ABD'ye '1915 olayları' tepkisi
Dünya
Esed rejimi Türkmendağı'na saldırıyor

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu