İsrail basını kahroldu

İsrail basını kahroldu


Pazar günü Roma'da sonuçlandırılan Türkiye-İsrail mutabakatı İsrail basınında geniş yer aldı. Türkiye'nin İsrail'e eskisi gibi ihtiyacı kalmadığını söyleyen basın, "Bu anlaşmanın kazananı Hamas ve Türkiye oldu" ifadelerine yer verirken, bir analizde de, İsrail'in Türkiye'ye teslim olduğu belirtildi.

Dün İtalya'nın başkenti Roma'da, Mavi Marmara saldırısından sonra kopan ilişkilerin ardından ilk kez anlaşma sağladı. Türkiye-İsrail anlaşması İsrail basınında bir numaralı gündem maddesi oldu. En dikkat çeken yorumlardan birisi, "Anlaşmanın kazananı Hamas ve Türkiye oldu" manşeti oldu.


Bugün Jerusalem Post gazetesinde yayımlanan analizde "Anlaşmanın kazananı Hamas ve Türkiye oldu" ifadesi yer aldı. Anlaşmanın detaylarına değinen gazete, Türkiye'nin İsrail'e Hamas şartını kabul ettirdiğini yazdı.


"Türkiye'nin İsrail'e ihtiyacı yok"


Haaretz gazetesi "Altı yıl geç kalınmış bir anlaşma. İsrail aynı koşulları Mavi Marmara saldırısından hemen sonra yerine getirebilirdi. Türkiye'nin İsrail'e eskisi kadar ihtiyacı yok. Son derece gerekli bir anlaşmaydı" yorumunu yaptı.
"Erdoğan, ülkesinin onurunu birinci önceliği olarak belirledi"


Ülkenin etkili gazetelerinden Times of Israel, mutabakatı "Türkiye diplomatik zafer kazandı" başlığıyla okuyucularına duyurdu. Haber sitesi Ynet ise "Teslim Koşulları" başlıklı yazıda "İsrail hükumetinin Türkiye'ye teslimiyet anlaşmasını onaylaması üzüntü verici. Bir devletten özür dileyip, tazminat ödemeyi kabul ediyorsanız suçlu olduğunuz anlamına gelir. Türkiye ile ilişkilerimiz önemli ama ulusal haysiyetimiz de önemli. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkesinin onurunu birinci önceliği olarak belirledi" ifadelerini kullandı.


"İsrail Türkiye'ye teslim oldu"


İsrail'in köklü gazetelerinden Yediot Ahronot'un internet sitesinde "Teslim Koşulları" başlıklı yazıda "İsrail hükumetinin Türkiye'ye teslimiyet anlaşmasını onaylaması üzüntü verici. Bir devletten özür dileyip, tazminat ödemeyi kabul ediyorsanız suçlu olduğunuz anlamına gelir. Türkiye işe ilişkilerimiz önemli; ama ulusal haysiyetimiz de önemli. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkesinin onurunu birinci önceliği olarak belirledi." ifadelerini kullandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Hollywood yıldızları sorun yaşamayacak.
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
İtalya'nın kuzeyinde özerklik referandumuna doğru

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu