Nemrut Krater Gölü'nün farklı güzelliği

Nemrut Krater Gölü'nün farklı güzelliği


Dünyanın en büyük ikinci krater gölü olan Nemrut Krater Gölü, doğal güzelliğiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Dünyanın en büyük ikinci krater gölü olan Nemrut Krater Gölü, doğal güzelliğiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

El değmemiş doğasının yanı sıra soğuk ve sıcak su kaynaklarını bünyesinde barındıran Nemrut Krater Gölü'ndeki buz mağaraları ve buhar bacaları da bölgeye farklı güzellik sunuyor.

Bitlis'in Tatvan ilçesinde Nemrut Krater Gölü'nün tanıtımı amacıyla Doğu Anadolu Fuarı ve Kültür Sanat Festivali kapsamında Nemrut Şenliği etkinliği için çalışmalar yürütülüyor.

İlçe Belediye Başkanı Fettah Aksoy, ilçe sınırları içerisinde yer alan doğa harikası Nemrut Krater Gölü'nün Avrupalı Seçkin Destinasyonlar 2010 yılı "Suya Bağlı Turizm" teması Türkiye Ulusal Destinasyonu olarak seçildiğini bildirdi.

Aksoy, sıcak ve soğuk göllerin bulunduğu, ağız genişliği 48, taban genişliği 36 kilometrekare olan Nemrut Kalderası'nın Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise ikinci büyük krater gölü olduğunu söyledi.

Yüksekliği 2 bin 250 metre olan Nemrut Dağı'nın dördüncü zamanda patlama sonucu oluştuğuna işaret eden Aksoy, şöyle devam etti:

"Nemrut Kalderası'nda biri sıcak, iki krater gölü var. Soğuk göl 13 kilometrekare büyüklükte ve derinliği 155 metredir. Tatlı ve soğuk suya sahip olduğu için turistler burada yüzmeyi tercih ediyor. Hemen yanında yer alan sıcak göl ise 3 kilometrekare alana sahiptir ve en derin noktası ise 100 metre civarındadır. Suyun sıcaklığı yer yer 60 santigrat dereceye varabilmektedir ve doğal kaplıca niteliğindedir. Göl kenarında oluşan küçük havuzcuklar insanlara kaplıca keyfi yaşayabilmektedir. Turistlerin önemli bir kısmı sırf bu tecrübeyi yaşayabilmek için buraya gelmektedir. Ayrıca, kalderanın içinde 68 lav çıkışı bulunur. Bu lav çıkışlarının birinden hala buhar çıkışı devam ediyor."

Aksoy, krater gölü çevresinde bulunan bitki örtüsü ve huş ağaçlarının 2 bin 500 metre yükseklikte yetişmesinin ayrı bir mucize olduğuna değinerek, "Havaların ısınmasıyla bölgemizde yaz turizm sezonu başladı. Gezilmeye ve görülmeye değer doğa harikası Nemrut'u herkesin gelip görmesini tavsiye diyorum. Sezon itibarıyla ilimizi, ilçemizi ve fuarımızı ziyaret edecek olan yerli ve yabancı turistleri Nemrut etkinliklerine de davet ediyoruz." dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu