Özel Haber - Kanasçı Roza Balonu ve İhanet Sarmalı

Özel Haber - Kanasçı Roza Balonu ve İhanet Sarmalı

  • 23 Haziran 2016 15:20


90’ların Ünlü Yalanlarından KANASÇI LEYLA ve 2016 Veriyonu KANASÇI ROZA

PKK’nın psikolojik harp unsuru olarak efsaneleştirdiği isimlerden biri, Kanasçı Leyla.

Bu isim 90’larda şehir efsanesi denebilecek şekilde hafızalarda yerini almıştı. Tıp Fakültesinde okurken PKK ya katıldığı ve birçok rütbeli askeri Şehit ettiği, daha iyi ateş edebilmek için göğsünü aldırdığı ve 1999 yılında 2 bordo bereli tarafından öldürüldüğü gibi bilgiler o dönem kulaktan kulağa yaşayanlar arasında konuşuluyordu. Ancak gerçekliği ile ilgili delil bulunamadı.

PKK’nın 2015 yılında başlattığı Diyarbakır Sur’daki 103 gün süren şehir saldırılarında bu sefer de Kanasçı Roza ismi konuşulur oldu. PKK nın sosyal medya destek hesapları Kanasçı Roza ismini bolca kullanarak Sur’da süren saldırılardan zaferle çıkacakları yönünde motive ediyorlardı. O dönemde Sur’da bir çok asker ve polisimizi keskin nişancı saldırısı ile şehit vermiştik. Ne zaman keskin nişancı saldırısı ile şehit verilse PKK hesapları “Kanasçı Roza” ismini kullanarak örgüt propagandası yapmaya başladı.

Peki adına besteler yapılan yeni propaganda malzemesi Kanasçı Roza kimdir?

Sonay Engin (Nucan Malatya). Kod adı “Kanasçı Roza”
1978 yılında Malatya’nın Yazıhan Yukarı Boyaca köyü doğumlu. İlkokulu bitirdikten sonra okulu bıraktı. Abisinin cezaevinden çıkmasını bekleyen Sonay Engin, abisi cezaevinden çıktıktan sonra Diyarbakır’a gelerek 5 yıl boyunca Özgür Halk Dergisi’nde çalıştı.

Sonay Engin, 2009’da PKK’ya katıldı oradan Suriye’nin kuzeyine Ayn-el Arab “Kobani’ye” geçti. Ayn-el Arab “Kobanê’den” Sur’a gelen Sonay, 2016 Şubat ayında güvenlik güçlerince öldürüldü. Aylar sonra alınan cenazesi yaşamını yitiren annesinin mezarının açılıp DNA örneği alınarak Antep Adli Tıp Kurumu’nda teşhis edildi.

Malatya’nın küçük bir köyünde başlayan, PKK ya yakın dergi ve gazetelerde devam eden ve Diyarbakır Sur’da biten “Kanasçı Roza’nın” yaşantısı ile ilgili birkaç noktaya dikkat çekmekte fayda var.

PKK-YPG-YSP oluşumları arasında ki organik bağı görmek adına “Kanasçı Roza” kod adlı Sonay Enginin hayatı çok iyi bir örnek teşkil ediyor.

2009 yılında PKK ya katılan Sonay Engin, daha sonra “Kobani” çağrısı ile Suriye’nin kuzeyinde uzun süre Daeş’e karşı savaştı. Türkiye’de PKK’nın şehir savaşı – hendek - öz yönetim kararı sonrası Diyarbakır Sur’da Şubat 2016’da öldürülene kadar Askere ve Polise karşı terör eylemleri yaptı.  Kim bilir kaç askerimizi ve polisimizi şehid etti.

ABD ve batının ısrarla söylediği PKK-YPG aynı değildir yalanına delil olarak sadece Sonay Engin’e bakmak bile yeterli. YPG Suriye’nin kuzeyinde silahlı eğitim verdiği bir çok ismi hendeklere gönderdi. Bu gelen teröristler hendeklerdeki terörizmi organize ederek bir çok şehit vermemize sebep oldu.

ABD-AB yani batının, tüm bunları çıkarları için görmek istememesi anlaşılabilir ama en acı olan şey tüm bu gerçekliğe CHP’nin de sırtını dönmesi. Sezgin Tanrıkulu Londra’daki bir konuşmasında, YPG’nin bir halk hareketi olduğunu söyledi ve "PYD'nin Türkiye'ye, Türkiye’nin güvenlik güçlerine yönelik bir eylemi olmamışır” dedi.

Kanasçı Roza kod adlı polis-asker katili terörist Sonay Engin'in (Nucan Malatya) (38) cenazesi iki ay sonra ailesi tarafından Gaziantep Adli Tıp Kurumu'ndan alındı. Cenaze Malatya merkez Yazıhan Yukarı Boyaca köyüne getirildi. Sonay'ın cenazesi köyün girişinde onlarca konvoyluk araçlarla karşılanarak,konvoy eşliğinde cenaze son bir defa evine getirildi.

Cenazede HDP Malatya Kadın Meclisi sözcüsü Perihan Yücekaya ve DBP Malatya İl Eşbaşkanı Halise Kutlu, “Kürdistan'da büyük bir mücadele verildiğine dikkat çekerek” "Söz veriyoruz Nucan'ın yolunu izleyeceğiz ve verdiği mücadeleyi hiçbir zaman unutmayacağız" dedi.

HDP Sultangazi İlçe Örgütü, 2009 da PKK ya katılan, “Kobanide savaşan” daha sonra Diyarbakır Sur da hendeklerde saldırıları organize eden ve Sur da öldürülen Kanasçı Roza kod adlı YPG-PKK-YPS jin üyesi  Sonay Engin için Sultangazi'de iki günlük taziye çadırı kurdu.

Taziye ziyaretine HDP'li vekiller, eşbaşkanları ve yöneticiler, YAKAY-DER, Özgür Halk çalışanları, Alevi Dedeleri, katıldı.

HDP Sultangazi ilçe Örgütünün düzenlediği terörist taziyesine HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ve HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş’ta katıldı.

Önce MHP li olup, sonra sözde İslamcı gibi hareket eden HDP'li vekil Hüda Kaya da, “Sonay'ın mücadele azmi ve dik duruşu karşısında saygıyla eğildiğini” söyledi. 

Kanasçı Roza kod adlı Sonay Engin’in öldürülmesi sonrası PKK Mayıs 2016 da Dicle Jandarma Komutanlığına intikam saldırısı düzenledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu