Bakanlıktan yurt dışında yaşayan Türklere 'ailevi' destek

Bakanlıktan yurt dışında yaşayan Türklere 'ailevi' destek

  • 23 Haziran 2016 13:27


Bakanlıktan yurt dışında yaşayan Türklere 'ailevi' destek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ile Türkiye'de bulunan yabancı uyrukluların yaşadıkları ailevi ve sosyal sorunları bire bir ileterek çözüme kavuşturabileceği sistemi faaliyete geçirdi.

Bu sistem ile anne veya babası tarafından kaçırılan çocuk ile geride kalan ebeveyni arasında iletişimin yeniden kurulmasına, kimsesiz çocukların biyolojik anne - babalarının bulunmasına ve köklerinin araştırılmasına, yakını sınır dışı edilen kişilere danışmanlık hizmeti verilmesine de destek olunacak.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dışilişkiler Dairesi Başkanlığı bünyesinde kurulan "Uluslararası Sosyal Hizmetler Birimi" tarafından Türkiye’den başka bir ülkeye herhangi bir nedenle göç eden veya yurt dışıyla bağı bulunan Türk vatandaşları ile Türkiye’de bulunan yabancı uyruklu vatandaşların karşılaştığı ailevi ve sosyal sorunların çözümü için "Uluslararası Sosyal Hizmet Vaka Çalışmaları" adı verilen bir sistem başlatıldı.

Bakanlığın internet sitesine de link olarak da eklenen bu sistem ile hem yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları hem de Türkiye'de bulunan tüm yabancı uyruklu kişiler, ailevi ve sosyal sorunlarının çözümü için bakanlıktan destek alabilecek.

Biyolojik anne-babayı araştıracaklar

Bakanlığın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, bu durumdaki vatandaşların yardım alabileceği ana konu başlıkları şöyle:

Uzmanlar, anne veya babası tarafından kaçırılan çocuk ile geride kalan ebeveyn arasında iletişimin yeniden kurulmasını, çocuğun var olan yaşam koşullarının değerlendirilmesini ve çocuğundan ayrı kalan ebeveyn için çocuğu hakkında sosyal inceleme raporu hazırlanmasını sağlayacak. Mağdur ebeveyne hukuki sözleşmeler çerçevesinde yönlendirme desteği de verilecek. İzi bulunan aile bireylerinden biri ile hizmet talep eden kişi arasında yeniden iletişim kurulmasına yardımcı olunabilecek.

Mahkemelerce ziyaret hakkı tanınan ancak uygulamada sorunlarla karşılaşan ebeveynler de çocuklarını görebilmek için destek alabilecek.

Şiddet mağduruna, yakını sınır dışı edilene destek

Sistem üzerinden destek verilecek konular arasında, şiddet mağduru bir kadının kendi ülkesine dönmek istemesi halinde ülkesindeki yaşam koşulları ve oradaki aile fertlerine yönelik araştırma yapmak, gerek olduğunda geçici olarak sığınma evine yerleştirilmesi için koordinasyonu sağlamak da yer alıyor.

Ayrıca mağdur vatandaşlar, yurt dışında tutuklu veya gözaltı merkezlerinde bulunan yakınları ile iletişim kurulması için de destek isteyebilecek. Sistem ile bu tür konuların ilgili makamlara yönlendirilmesi sağlanacak. 

BİMER üzerinden başvuru yapılabilecek

Söz konusu sorunlarla karşı karşıya kalan yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, Almanya için Düsseldorf Başkonsolosluğunda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Ateşeliği Koordinasyon Bürosuna başvurabilecek.

Farklı ülkelerde bulunan Türk vatandaşları ise başvurularını yerel sosyal hizmet birimleri, konsolosluklar ve Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) üzerinden gerçekleştirebilecek.

Türkiye'de bulunan yabancı uyruklu vatandaşlar da ailevi ve sosyal sorunlarını bulundukları ildeki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne veya BİMER'e iletebilecek. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu