Venezuela'da hükümet karşıtı kriz genişliyor

Venezuela'da hükümet karşıtı kriz genişliyor

  • 22 Haziran 2016 16:13


Venezuela'da gıda krizi nedeniyle çıkan ayaklanmalar ve artan yağmalama olayları ülkeyi derin bir krize doğru sürüklüyor.

Venezuela'da açlık ülkenin her bölgesini sarmış durumda. Güvenlik güçleri, gıdaların bulunduğu bütün bölgeleri kuşatıyor. Buna pastaneler, fırınlar, kasaplar ve hatta eczaneler de dahil.

KOMÜNİZMİN ÇÖKÜŞÜ

New York Times muhabiri Meridith Kohut'un sokak eylemleri sırasında çektiği bir kare Komünizmin geldiği son noktayı ortaya koyuyor. 17 yıl boyunca süren Chavez rejiminin "sosyalist nesil"projesine karşın bir gencin pankartında "Aç aç gezerken eğitim ne işime yarar" yazıyor.

YAĞMA OLAYLARI BÜYÜYOR

Geçen hafta ülke genelinde gıda krizi nedeniyle çıkan ayaklanmalar ve yağmalamalar sonucu üç kişi ölmüştü.

Venezuela Şiddet İzleme Örgütü verilerine göre, ülke genelinde günde 10 yağmalama hadisesi yaşanıyor.

Gıda Bakanı Rodolfo Marco Torres, geçen hafta başkent Caracas'ta yaptığı açıklamada, gıda krizi sorununun yüzde 70'inin ithal edilen temel gıda maddelerinin ailelere dağıtılmasıyla çözüleceğini belirtmişti.

Pirinç, şeker, mısır ve fasulyeden oluşan 115 bin tonluk temel gıda maddesinin devlet tarafından satın alındığını söyleyen Torres, dağıtım işleminin ülke genelinde oluşturulan 15 bin 900 "Yerel Üretim ve Dağıtım Komitesi" (CLAP) eliyle yapılacağını söylemişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'de Güneş tutulması başladı
Türkiye
İstanbul Beykoz'da hortum çıktı
Dünya
ABD'den PYD'ye yapılan askeri sevkiyat 1250 tıra ulaştı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu