Orhan Baylan Gezi Parkı'nın Tarihindeki İhaneti Yazdı

Orhan Baylan Gezi Parkı'nın Tarihindeki İhaneti Yazdı


Haber Seyret yazarlarından Orhan Baylan, Gezi Parkına yapılacak tarihi Topçu Kışlası'nın bir takım çevreleri neden rahatsız ettiğini ve 2. Abdulhamid han ile bağlantısını yazdı.

İşte Orhan Baylan'ın yazısı:

1901 yılında Balkanlar'da Amerikan Board Protestan misyoneri Miss Stone kaçırılır.
Kaçıran, şu ana kadar hem Bulgarların hem Makedonların kahraman diye sahip çıktığı Yane Sandanski'dir.
Tabi American Board misyonerlerinin ilgisi yeni değildir bölgeye. 1863 yılında Boğaz'da açılan ilk Robert Kolejin neredeyse bütün öğrencileri Bulgar'dır. American ve İngiliz istihbarat görevlileri bölgede cirit atarlar. Hala gün ışığına çıkmayan bu kaçırılma hikayesinde garip olan, Protestan hemşireyi kaçırması için Sandanskinin çetesine yardım edenlerde Protestan'lardır.
Anlayacağınız; Sandanski'nin kahraman yapılması için bir tezgah çevrilmiştir.


Bu Sandanski uzun zaman Makedon dağlarında Osmanlı'ya karşı çetecilik yapmış çok sayıda Osmanlı askerinin kanına girmiştir. Daha sonra yabancı Ülkelerin emperyal çalışmalarını gördüğünde, Bulgaristan'a bağlı bir Makedonya yerine, Osmanlıya bağlı bir Makedonya tercih etmiş, dolaysıyla eski yoldaşlarıyla ayrılmıştır.Bu sebeble İttihat ve Terakkici'lerle işbirliği yapmış, hatta 1908 yılında şu meşhur 2.Meşrutiyet ilanında Selanik Saat meydanında ki nümayişte, Şeyh Said'le beraber konuşma yapan hatiplerden biri olmuştur. 8 ay sonra düzmece 31 Mart Vakasını bahane ederek İstanbul'a yürüyen Harekat Ordusu içinde 1200 adamıyla yer almıştır.

Yazının devamını BURADAN okuyabilirsiniz

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu