John Kerry ve Angelina  Jolie iftar yaptı

John Kerry ve Angelina Jolie iftar yaptı

  • 21 Haziran 2016 09:43


Kerry ve Mülteciler Yüksek Komiserliği Özel Temsilcisi Jolie, Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla iftar programında biraraya geldi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, katıldığı iftar  programında ABD’ye kabul edilen mültecilerin herhangi bir tehdit unsuru  olmadığını belirterek, insanları dinleri veya ülkelerine göre ayırt etmenin ABD  değerleriyle uyuşmadığını söyledi. 

Bakan Kerry ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Özel Temsilcisi Amerikalı oyuncu Angelina Jolie, Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla Dulles Bölgesi Müslüman Toplumunun (ADAMS) organize ettiği iftar programında konuştu.

"KONUŞMASINA SELAMÜN ALEYKÜM DİYEREK BAŞLADI"

Konuşmasına "Selâmün Aleyküm" diyerek başlayan Kerry, Müslüman  dünyasının en kutsal ayını kutladıklarını hatırlatarak "Ramazan-ı Kerim"  ifadesini kullandı.

Dünya Mülteciler Günü sebebiyle konuşmasında bu konu üzerine  yoğunlaşan Kerry, dünya genelinde mülteci sayısındaki artışa dikkati çekmek için  “Bütün mültecileri tek bir ülkede toplasak dünyanın en kalabalık 22. ülkesi  olacak.” diye konuştu.

Kerry, ABD’ye kabul edilen  mültecilerin ülke güvenliği için tehdit  unsuru olduğu yönündeki görüşlere de sert tepki göstererek, “Belli bir gözetime  tabi tutulduktan sonra ABD'ye alınmış bu mültecilerin ülkemiz için herhangi bir  tehdit unsuru olması söz konusu dahi değildir. Bu insanların bir tehdit unsuru  olduğu yönünde hiçbir delil yoktur. Mülteciler, toplumumuz içinde bulunan  herhangi bir gruptan daha tehlikeli değildir.” dedi.

Kerry, insanları doğdukları ülke ya da dinlerine göre ayırt etmenin  ABD’nin üzerine kurulduğu değerlerle örtüşmediğini söyledi.

Müslümanlara karşı nefret söylemi üretmenin terörist grupların  çıkarına olduğuna dikkati çeken Kerry şunları kaydetti:

“Müslümanlara nefret kusmak, onları hedef haline getirmek terörist  grupların çıkarına işlemektedir. ABD ve İslam arasında sanki bir savaş varmış  havası uyandırmaya çalışıyorlar ve bu doğru değildir. Müslümanların özgürce  yaşayabildiği ABD gibi başka bir ülke yoktur.”

"İNSANLAR EŞİT DOĞMUŞTUR"

Angelina Jolie de, konuşmasına farklı birçok dinden insanın birlikte iftar programına katılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı.

Artan mülteci sayısıyla birlikte, yabancılara karşı nefretin arttığına dikkati çeken Jolie, bu konuda her ülkenin daha fazla sorumluluk alması  gerektiğini kaydetti.

Jolie, "İnsanlar eşit doğmuştur ve herkes eşit haklara sahiptir. Bazı insanların diğerlerinden daha değerli olduğunu düşünmek demokratik ülkelere yakışmaz."ifadesini kullandı.

Farklı dinlerden temsilcilerin katıldığı programda, akşam ezanını ABD ordusunda görev yapan Müslüman bir askerin okuması dikkati çekti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Haşd-i Şabi ve Peşmerge çatıştı!

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu