Himmet paralarında Bank Asya aracı oldu

Himmet paralarında Bank Asya aracı oldu

  • 20 Haziran 2016 10:20


2013 yılında Türkiye’den 2 milyon dolar para FETÖ’ye transfer edildiği belirlendi. 171 para transferi işleminden 150’sinin de Bank Asya üzerinde gerçekleşti tespit edildi.

Ankara Başsavcılığı Fethulahçı Terör Örgütü’ne The Respect kuruluşu üzerinden finans sağladığı iddiasıyla 46 kişi hakkında iddianame hazırladı. İddianamede şüphelilere, “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanuna Muhalefet, başkası hesabına işlem yapıldığının beyan edilmemesi, dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık” suçlamaları yöneltildi.  İddianamede, örgüte 2013 yılından itibaren Türkiye’deki 147 farklı kişinin toplamda 2 milyon 112 bin 332 ABD doları para transferi ettikleri tespit edildi. 171 işlemle gerçekleştirildiği belirlenen para transferin 150’sinin Bank Asya aracılığıyla kalan 21’inin de diğer 5 farklı banka aracılığıyla gerçekleştirildiği ifade edildi.

AYNI SAATTE TRANSFER

İddianamede para transferlerinin, Bank Asya şubelerinden belirli bir günün aynı saati içerisinde yapıldığı ve aracılar tarafından başkası hesabına fakat kendi adlarına gerçekleştiriliyor izlenimi uyandırdıkları tespiti yer aldı. The Respect’e para transfer edenlerden 33’ünün Gülen’e ait özel eğitim öğretim ve bunlarla bağlantılı yurtlarında birlikte ya da farklı dönemlerinde çalıştığı, 6’sının FETÖ’ye finans sağladığı iddiasıyla kayyum atanan Kaynak Holding’de çalıştığı, 19’u arasında çalışan-işveren ilişkisi olduğu, 12’sinin dernek, vakıf ya da bağlı işletmelerde çalıştıkları kaydedildi.

EN ÇOK İSTANBUL’DAN

Para transferlerinin  69’u İstanbul, 40’ı Ankara, 27’si Gaziantep ve 11’i Kahramanmaraş’ta bulunan Bank Asya’nın şubelerindeki  hesaplardan The Respect kuruluşuna gönderildiği kaydedildi. Para transferlerinin tamamının 1.5 yıllık bir zaman diliminde ve belirlenen 8 periyodik dönemde gönderildiği, bu dönemlerin de 18 günlük bir süreyi oluşturduğu belirtilen iddianamede, belirlenen tarih ve periyotlar dışında para transferi yapılmadığı belirtildi. Yerel seçim döneminde de 907 bin 221 ABD doları transfer edildiği belirlendi. 

İMAMLAR SIK SIK DEĞİŞİRDİ

iddianamede gizli tanık beyanlarına da yer verildi.  Kasırga adındaki gizli tanık beyanında Fetullahçı Terör Örgütü imamlarının deşifre olmamaları için sık sık değiştirildiğini belirtti.

Cemaatin Ankara’daki bütün paraları bölge imamı Cemil Koca’ya yakın olan güvendiği mutemette  toplandığını söyleyen gizli tanık,  bütün illerin bir mutebeti olduğunu kaydederek, şunları vurguladı:

“Bu mutemetler genelde son derece itaatkar güvenilir kişilerden seçilmektedir. İmamlar ve mutemetler deşifre olmasınlar diye sık sık değiştirilir. Bu şahıslar kod isim kullanarak işlerini takip ederler.”

 

Star Güncel

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Yaz saati uygulaması 'torba tasarı'da
Türkiye
Irak sınırında saldırı: 1 asker şehit
Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Dışişleri Bakanı ile görüştü

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu