Jandarmanın köpeklerine doğumdan itibaren özel eğitim

Jandarmanın köpeklerine doğumdan itibaren özel eğitim

  • 19 Haziran 2016 13:15


Asayiş ve terör olaylarında görevlendirilecek köpekler, doğumdan emekliliklerine kadar iz takip, devriye, narkotik, keşif, arama kurtarma, mayın ve bomba arama ile özel operasyon konularında eğitimden geçiriliyor.

Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezinde (JAKEM) iz takip, devriye, narkotik, keşif, arama kurtarma, mayın ve bomba arama ile özel operasyon konularında doğumdan emekliliklerine kadar özel eğitimden geçirilen köpekler, Türkiye'nin çeşitli noktalarındaki asayiş ve terör olaylarında görev alıyor.

Asayiş ve terör görevlerinde kullanılacak köpekler, Jandarma Genel Komutanlığına bağlı olarak 2003'de faaliyetlerine başlayan JAKEM Komutanlığı bünyesindeki Köpek Eğitim Bölük Komutanlığında doğumundan emekliliklerine kadar özel eğitimden geçiriliyor.

11 farklı branşta eğitimden geçiriliyor

Yeni doğan ve ilk 8 hafta annesiyle eğitime alınan köpeklere 12 haftada grup özelliğine yönelik eğitim veriliyor. Özel eğitimli köpekler, görev yapacakları bölgelerde emniyet olaylarına müdahale öncesinde 8 ile 20 hafta arasında 11 farklı branşta eğitimden geçiriliyor.

Zorlu bir eğitimin ardından görev yapmaya hazır olan köpekler, Türkiye'nin dört bir yanında mayın ve bomba arama, narkotik, arama kurtarma ve özel operasyonlarda kullanılıyor. Gittikleri yerlerde de sorumlu eğitmenleri tarafından emekliliklerine kadar sürekli eğitimden geçirilen köpekler, 9 yaşına kadar görev yapabiliyor.

"Köpekler, yaratılış olarak muhteşem özellikler taşımaktadır"

Köpek Eğitim Bölük Komutanı Jandarma Yüzbaşı Engin Sakallıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkezin, Jandarma Genel Komutanlığı emrinde görev yapan tüm hizmet köpeği ve sorumlularının eğitimlerinin yapıldığı tek yer olduğunu söyledi.

Jandarma Genel Komutanlığının emniyet ve asayiş hizmetlerine katkı sağlamak maksadıyla, köpeklerin gelişmiş koku alma kapasitesine sahip burunlarını kullandıklarını aktaran Sakallıoğlu, "Köpekler, yaratılış olarak muhteşem özellikler taşımaktadır. İnsana göre 55 kat daha iyi koklama, 5 kat daha iyi görme, 8 kat daha iyi duyma gibi özellikleri mevcuttur." dedi.

6 farklı ırka eğitim veriliyor

Eğitimleri tamamlanan köpeklerin, Türkiye'nin genelinde görev yapmakta olan jandarma birliklerine sorumlusuyla beraber göndererek emniyet ve asayiş hizmetlerinde kullanıldığını anlatan Sakallıoğlu, şöyle devam etti:

"Komutanlığımızın hedefi, Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyacı olan hizmet köpeği ve sorumlularını görev ihtiyaçları doğrultusunda en mükemmel şekilde yetiştirmek, köpek unsurlarının, emniyet ve asayiş hizmetlerinde kullanımında, ulusal ve uluslararası düzeyde tanınan bir eğitim merkezi olarak, alanındaki kurumlara önderlik etmektir. Komutanlığımızda, halen Alman Çoban Köpeği, Belçika Malinois, Labrador Retriever, Golden Retriever, Alman Pointer, Mersin Tarsus Çatalburun Köpeği olmak üzere 6 farklı ırkta köpeği üretmekte ve eğitmekteyiz. JAKEM Komutanlığında, arama kurtarma, bomba arama, cezaevi emniyet, devriye, erzak tespit, iz takip, mayın arama, operasyon, uyuşturucu madde arama, tütün ve yangın tespit olmak üzere 11 branşta eğitim vermekteyiz."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu