Psikopat olunmaz psikopat doğulur

Psikopat olunmaz psikopat doğulur


Prof. Dr. Cengiz Akkaya, kişilik bozukluklarının en ağır, en patolojik olanlarına 'psikopat' dediklerini belirterek, psikopatların çok zor rehabilite edildiğini hatta edilemediğini söyledi. Böyle kişilerin genellikle doğarken rahatsızlığının var olduğunu ve çoğunun bir suç işlediğini kaydeden Prof. Dr. Akkaya, psikopatların bütün toplum kurallarına karşı olduklarını ve antisosyal olduklarını anlattı.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cengiz Akkaya,yaptığı açıklamada, kişilik bozukluğu denilen psikiyatrik hastalık sınıfının kendi içinde de derecelendirildiğini, bunları alt ve üst tiplerine göre değerlendirdiklerini söyledi.

Bunların en ağır tablodaki kısmına "psikopat" dediklerine dikkati çeken Prof. Dr. Akkaya, "Antisosyal kişilik bozukluğu dediğimiz bir kişilik bozukluğu var. Bunların en ağırları, en patolojik olanları, en hasta olanlarına, yani hastalığı en kötü seviyede olanlarına 'psikopat', 'sosyopat' diyoruz. Bunlar gerçekten kabul görmüş, sosyal kuralların aksine toplumu bir arada tutan kuralların hepsine karşı olan, yani sosyal yaşamın karşıtıdırlar. Antisosyaldirler. Tüm değerlere karşı tiplerdir. Psikopatlar yalan söyler, kumar oynar, kavga eder, adam öldürür, çalışmaz, sorumsuz, dolandırıcı tiplerdir." ifadelerini kullandı.

Çoğu muhakkak bir suç işler

Bu tür kişilerin hasta olduklarını kabullenmekte zorlandıklarını vurgulayan Prof. Dr. Akkaya, halbuki bu haldeki kişilerin antisosyal kişilik bozukluğunun en ağır formunu oluşturduklarını belirtti. Tıpta bütün hastalıkların hafif, orta ve ağır olmak üzere üç boyutta seyrettiğini anlatan Prof. Dr. Akkaya, şunları kaydetti:

"Antisosyal tipte kişilik bozukluğunun en ağır olanlarına psikopat denir. Psikopatların hemen hemen hepsi muhakkak bir suç işler ve cezaevini girer. Her cezaevine giren psikopat mıdır? Hayır ama cezaevlerinde yapılan araştırmalarda suç işlemiş olup cezaevine girenlerin yüzde 40'ının psikopat olduğu tespit edilmiştir. Her suç işleyip hapse giren kader mahkumu değildir. Yani bunların içerisinde psikopatlar da vardır. İşin kötü tarafı, psikopatlar çok zor rehabilite edilir, hatta edilemez. Bunlar muhakkak birilerinin canını yakıp hapse gireceklerdir. Bu kişilerin cezai ehliyeti vardır."

Prof. Dr. Akkaya, psikopatların sonradan bu tür bir kişiliğe bürünmediğini, bu durumun kişinin doğumuyla başladığını, genetik yapısı ve psikolojik altyapısıyla ilgili olduğunu dile getirerek, bu tür rahatsızlığı bulunan kişilerde belirtilerin genellikle 7 ile 18 yaş arasında görülmeye başlandığını sözlerine ekledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu