Rus güvenlik güçleri, doping testlerine engel oldu

Rus güvenlik güçleri, doping testlerine engel oldu

  • 16 Haziran 2016 09:40


WADA, sistematik dopingle suçlanan Rusya hakkındaki son raporunda, dopingle mücadele yetkililerinin güvenlik güçleri tarafından engellendiğini savundu.

Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA), atletizm takımı, 2016 Rio Olimpiyatları'na katılamama riskiyle karşı karşıya olan Rusya'ya ilişkin yayımladığı son raporunda, dopingle mücadele yetkililerinin Rus güvenlik güçleri tarafından engellendiğini öne sürdü.

Moskova Doping Kontrol Laboratuvarı'nın akreditasyonunu askıya alan ve Rusya Dopingle Mücadele Ajansı'nın (RUSADA) faaliyetlerini sürdürmesinin uygun olmayacağını belirten WADA, Büyük Britanya Dopingle Mücadele Ajansı'nın (UKAD) da katkısıyla Rusya hakkında bir rapor hazırladı.

WADA, yapılan incelemelerde, askeri bölgelerde bulunan sporculardan numune almak isteyen dopingle mücadele yetkililerinin, aralarında Rusya Federal Güvenlik Servisi'nin (FSB) de bulunduğu güvenlik güçleri tarafından engellendiğini, sınır dışı edilmekle tehdit edildiği veya işlerinin zorlaştırıldığının görüldüğünü ifade etti.

15 Şubat-29 Mayıs 2016 döneminin incelendiği raporda, 736 test isteğinin geri çevrildiği, 455 testten 73'ünün toplanamadığı, 52 numunede karşıt analitik bulguya rastlandığı belirtildi. Rusya'nın WADA yönetmeliğine uygun hareket etmediği bu süreçte, 111 sporcunun nerede olduğu bilgisini paylaşmadığı, bunlardan 23'ünün test sonucunun da kaybolduğu kaydedildi.

Raporda ayrıca sporculardan birinin doping testi esnasında kaçtığı, bir diğerinin yarış sırasında yerinin tespit edilememesi için stattan ayrıldığı, bir başka sporcunun ise doping kontrol yetkilisine rüşvet teklif ettiği gibi örnekler göze çarptı.

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) Konseyi, 17 Haziran Cuma günü Avusturya'nın başkenti Viyana'da toplanarak, Rusya atletlerin 2016 Rio Olimpiyatları'na katılıp katılmayacağına karar verecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu