Anayasa'ya aykırı herhangi bir durum söz konusu değil

Anayasa'ya aykırı herhangi bir durum söz konusu değil

  • 14 Haziran 2016 16:26


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM Başkanlığına sevk edilen yüksek yargı tasarısına ilişkin, "Anayasa'ya aykırı herhangi bir durum söz konusu değil, tamamen Anayasa'ya uygun bir düzenleme." dedi.


Bakan Bozdağ, Meclis'te gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bakan Bozdağ, Yargıtayda daire sayılarının 3 yıl içerisinde azaltılarak, 12 hukuk, 12 ceza dairesi olmak üzere 24'e ineceğini, 300 olan üye sayısının 200'e, Danıştayda 116 olan üye sayısının ise 90'a düşürüleceğini kaydetti.

"Mevcut üyelerin hepsinin üyelikleri düşecek mi?" sorusu üzerine Bozdağ, "Seçilmiş olanların üyelikleri devam ediyor, diğerlerininki kanunla beraber düşmüş olacak. HSYK mevcutlar içerisinden yeniden seçim yapacak." karşılığını verdi.

Üyelikler konusunda, "Tamamen artık yargı hükümetin eline geçti." şeklinde eleştiriler yapıldığının anımsatılması üzerine Bakan Bozdağ, "Onu diyenler, dediklerinin yalan olduğunu benim adımı bildikleri gibi biliyorlar. Sadece siyaseten söylüyorlar." dedi.

-"Siyaseten başka şeyler söylüyorlar"


Bakan Bekir Bozdağ, cezaevi ziyaretleri konusundaki bir soruyu da şu yanıtı verdi:

"Cezaevlerine Meclis İnsan Hakları Komisyonu'nun ziyaretleri var. Onlar gider, ziyaret eder. Onların isme bir müracaatı olduğu zaman, bir isim şikayet ettiği zaman gidip, onu görebilirler ama isme gitmezler, kural olarak. Bu bahsedilenlerin onunla uzaktan yakından ilgisi yok. Bakanlığa yazıyorlar, 'Ben falanca isimle konuşacağım, görüşeceğim.' diyorlar. İmzasını da koyuyor, gönderiyor. Ama şimdi bu haber çıkınca kendilerini oradan almak için 'Biz komisyon'la gittik'... Komisyon'la gitmek ayrı şey, bunlar ayrı şey. Birbirine karıştırıyorlar. Siyaseten başka şeyler söylüyorlar."

-"En kısa sürede hepsi gider"


Bekir Bozdağ, "Fezlekelerin hepsi savcılıklara ulaştı mı, ne zaman savcılıklara gönderilecek?" sorusu üzerine, "Yok, daha şu anda bize geldi. 682 dosya geldi, bunlar inceleniyor ve gönderilecek. Bakanlıkta olan dosyaları gönderdik, diğerlerinin de incelemesi hemen yapılıyor, çünkü onların bir usul işlemleri var. Onları yaptıkça göndereceğiz. Şu anda çalışıyorlar, bütün herkes bu işe çalışıyor. En kısa sürede hepsi gider." diye konuştu.

"Yargıtay ve Danıştaya ilişkin tasarının Anayasa'ya aykırı olduğu" iddialarına yanıt veren Bozdağ, "Anayasa'ya aykırı herhangi bir durum söz konusu değil, tamamen Anayasa'ya uygun bir düzenleme. Anayasa bu konuları yasa koyucunun takdirine bırakmıştır, dolayısıyla yasa koyucunun takdir alanında olan bir düzenleme yapıyoruz. Yani çok net, Anayasa'nın ilgili maddelerini okursanız, bunların yasayla düzenleneceğini çok açık bir şekilde yazıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Katalonya geri adım atmayacak
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Katalonya geri adım atmayacak

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu