Yetersiz beslenen çocuklarla aşırı kilolu çocuklar aynı sayıda

Yetersiz beslenen çocuklarla aşırı kilolu çocuklar aynı sayıda

  • 14 Haziran 2016 13:44


2016 Küresel Beslenme Raporunda, 5 yaş altındaki yetersiz beslenen çocuklarla aynı yaştaki aşırı kilolu çocukların oranının birbirine yaklaştığı belirtildi.

2016 Küresel Beslenme Raporu, kötü beslenmenin obeziteyi körüklediğini ve dünyada yetersiz beslenmenin de kritik bir seviyede olduğunu ortaya koydu.

Uluslararası Gıda Politikası Araştırma Enstitüsü tarafından yayımlanan raporda, 129 ülkede yapılan çalışmaya göre, dünya nüfusunun üçte birinin kötü beslendiği, 129 ülkenin yüzde 44'ünde yetersiz beslenme ve obezitenin "çok ciddi seviyelerde" olduğu bildirildi.

Çalışmaya yürüten Corinna Hawkes, raporda, "dünyanın yetersiz beslenme hakkındaki görüşlerin yeniden tanımlandığını" belirtti.

Kötü beslenmenin günümüzde "doğal karşılandığını" ifade eden Hawkes, "Kötü beslenme yüzünden çok zayıf olabilirsiniz ya da yeterince hızla büyüyemezsiniz. Bu durum, aynı zamanda aşırı kiloyla veya yüksek kan şekeriyle sonuçlanabilir." dedi.

Raporda, geleneksel anlamda açlık çeken çocuklarla ilişkilendirilen kötü beslenme nedeniyle yüz milyonlarca kişinin aşırı kilolu olduğuna, şeker, tuz ve kolesterol oranlarının yükseldiğine dikkat çekildi.

Kötü beslenmenin, 5 yaşından küçük çocuklarda ölüm nedenlerinin başında yer aldığı belirtilen raporda, 5 yaş altındaki yetersiz beslenen çocuklarla aynı yaştaki aşırı kilolu çocukların oranının birbirine yaklaştığı belirtildi.

Bilim adamları, obezite artışının "şaşırtıcı boyutta küresel risk" teşkil ettiğini, bu artışın dünyanın her bölgesinde ve neredeyse her ülkede görüldüğünü vurguladı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu