İngiltere'nin AB'den çıkışı kademeli olacak

İngiltere'nin AB'den çıkışı kademeli olacak

  • 14 Haziran 2016 12:31


İngiltere'de gelecek hafta yapılacak AB referandumundan birlikten ayrılma kararı çıksa da mevcut anlaşmalar bir anda rafa kalkmayacak. Avrupa Komisyonu, İngiltere’nin kalmasından yana pozisyon alıyor ancak olası Brexit senaryosunu da değerlendiriyor.

İngiltere'de gelecek hafta yapılacak Avrupa Birliği (AB) referandumundan birlikten ayrılma kararı çıksa da mevcut anlaşmalar bir anda rafa kalkmayacak. Avrupa Komisyonu, İngiltere’nin kalmasından yana pozisyon alıyor ancak olası Brexit senaryosunu da değerlendiriyor.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan AB Komisyonu Sözcü Yardımcısı Mina Alexandrova Andreeva, "AB Komisyonunun B planı bulunmuyor. AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, tercihinin Birleşik Krallık’ın adil bir anlaşma çerçevesinde AB içerisinde kalması yönünde olduğunu birçok kez ifade etti." diye konuştu.

İngiltere’nin AB’den çıkması durumunda mevcut ticaret anlaşmaların bir anda sona ermeyeceğine işaret eden Andreeva, “Brexit’in potansiyel sonuçları üzerine yorum yapmak istemiyoruz. Fakat AB Antlaşması'ndaki 50. madde kapsamında çıkış müzakereleri tamamlanana kadar, Birleşik Krallık AB’nin üyesi olarak kalmaya devam eder ve tüm mevcut düzenlemeler ve yasalar geçerliliğini sürdürür.” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Andreeva, AB yetkililerinin AB Komisyonu bünyesinde bir araya gelerek İngiltere’nin birlikten ayrılması halinde uygulanabilecek “acil durum planını” görüştüğüne ilişkin haberleri doğrulamadı.

Merkezi Londra'da bulunan Open Europe Ekonomik Araştırmalar Bölümü Direktör Yardımcısı Raoul Ruparel, referandumdan çıkış kararı çıkması durumunda mevcut anlaşmaların başlıklar halinde görüşüleceğini ve çıkışın kademeli şekilde gerçekleşeceğini belirtti.

Ayrılık müzakerelerinde görüşülecek maddelerin İngiltere tarafından kabul edilmek zorunda olduğunu söyleyen Ruparel, “AB Antlaşması'nın maddeleri, çıkış anlaşmasının sağlanmasıyla devreye girer. Öngörülen iki yıllık süre içerisinde AB yasaları İngiltere için geçerliliğini korur. İngiltere'de sandıktan ayrılık çıksa da bu süre içerisinde AB ile ticaretini normal şeklinde sürdürür. Fakat AB’nin iç kararlarına ya da kendi çıkış şartlarına ilişkin iç görüşmelere katılamayacaktır.” ifadesini kullandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Avrupa, terörden değil demokrasiden yana karar almalı
Türkiye
AK Parti'li yöneticilerden Defarges hakkında suç duyurusu
Dünya
Musul'dan kaçan sivillerin sayısı 400 bine yükseldi

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu