Torunuyla vakit geçiren dedeye büyük yardım

Torunuyla vakit geçiren dedeye büyük yardım


Yaşlıları ekonomik ve sosyal hayatın içine çekmek amacıyla yeni bir çalışma hazırlanıyor. Öneriler arasında dede veya nineye sinema- tiyatro bileti devletten.

Aile bağlarının da güçlenmesini hedefleyen hükümet dede ve ninelerin torunları ile daha fazla vakit geçirmelerini destekleyecek yeni bir model üzerinde çalışıyor. Bu kapsamda öncelikli olarak Yaşlanma Ulusal Eylem Planı güncellenecek. Farklı ülke modelleri de incelenerek yaşlı nüfusu daha üretken ve dinamik hale getirmenin yol haritası belirlenecek. 65. Hükümetin programında yer alan çalışmanın ana teması yaşlıların ekonomik ve sosyal hayata daha aktif olarak katılmaları. Hükümet programında konuyla ilgili olarak, 'Yaşlanma Ulusal Uygulama Programı'nın daha etkin bir şekilde hayata geçirilmesinin sağlanacağı belirtiyor.


SİNEMADA İNDİRİMLİ BİLET


Dede ve nineleri daha aktif hale getirecek çalışmada torunu ile sinema veya tiyatroya giden dedenin indirimli bilet alması ya da biletin devlet tarafından karşılanması gibi öneriler masaya yer alıyor. Star'ın haberine göre, yaşlı nüfus için daha fazla yaşam alanı oluşturulması ve sağlık hizmetlerinin çeşitlendirilmesi de hükümetin gündeminde yer alıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı'nın koordinasyonunda yürütülecek çalışmalarda üzerinde durulan önemli başlıklardan biri de aile bağlarının daha fazla güçlendirilmesi. Farklı ülke örneklerini de inceleyecek olan uzmanların 'torununa bakan kayınvalideye destek' sağlanması gibi öneriler getirebileceği ifade ediliyor. Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan hükümet programının ana başlıklarından birini yoksulluğun ortadan kaldırılması oluşturuyor. Bu kapsamda çocuklardan başlayarak yaşlılara kadar destek sunulması ve sosyal desteklere duyulan ihtiyacın azaltılması temel amaç olarak belirlendi

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu