Bu saldırılar Trump’ın işine mi yaradı ?

Bu saldırılar Trump’ın işine mi yaradı ?


Taha Dağlı bugünkü köşesinde ABD'de gerçekleşen terör saldırısının ardında birçok soru işareti olduğunu söyledi.

Haber7.com yazarı Taha Dağlı bugünkü köşe yazısında ABD'de gerçekleşen terör saldırısının başkan adaylarından Trump'a yaradığının altını çizen Dağlı, ABD gibi bir ülkede bu kadar kolay bir katliamın yapılmasının mümkün olmadığını da ifade etti.

3 YILDIR FBI'IN KARA LİSTESİNDE

ABD’deki terör saldırısında cevapsız sorular var.

Bir kişi elinde tek uzun namlulu bir silah ve tabancayla gece kulübü basıp, nasıl oluyor da 50 kişiyi öldürebiliyor? Üstelik bu adam, 3 yıldır FBI’in kara listesinde ve saldırıdan önce de 911’i arayıp, ihbarda bulunuyor.

EYLEM TAM 3 SAAT SÜRDÜ

29 yaşındaki Afgan asıllı ABD vatandaşı Ömer Metin, Colorado’da eşcinsellerin gece kulübünü bastı. Elinde iki silah vardı. Biri uzun namlulu diğeri ise tabancaydı.

İçeri gece yarısından sonra saat 02.00’de girdi, girerken kapıdaki güvenlik görevlisini öldürdü. Müdahaleyle karşılaşmadan gece kulübündekileri rehin aldı.

İçerde 300 kişi vardı, bir çoğu kaçtı, ABD’li terörist kalanlarla eyleme başladı. Eylem tam 3 saat sürdü. Sonunda da elindeki iki silahla 50 kişiyi öldürdü.

KATLİAM BAĞIRA BAĞIRA GELDİ

Dünyanın en güçlü ülkesinde, dünyanın en büyük istihbarat birimleri, gizli servisleri, en donanımlı polis teşkilatı, en geniş çaplı özel hareket birimlerinin gözünün önünde bağıra bağıra gelen bir katliam yapıldı.

Ömer Metin, Afgan asıllı ama ABD vatandaşı, ikametgahı, ailesi, telefonu, kaydı, çalıştığı iş yeri bilinen, vergisini ödeyen bir Amerikalı.

Eşcinsellere karşı nefreti varmış. Onun dışında El Kaide ve DAEŞ terör örgütlerine bağlıymış.

TIPKI DAEŞLİLER GİBİ!

2013’ten itibaren tam 3 kez FBI tarafından sorguya alınmış. Yani kara listede. Ama her seferinde serbest bırakılmış.

FBI yetkilisi Ron Hopper, "Sorgular sonrası Metin'in bir tehdit arz etmediği kanaatine varıldı ve salıverildi" diyor.

Tıpkı 22 Mart’ta Brüksel’deki terör saldırılarını gerçekleştiren DAEŞ’lilerin, daha önce Türkiye’nin paketleyip, iade etmesine rağmen Belçika tarafından “zararsızlar” denilerek serbest bırakıldıkları gibi.

Kara listede olmasına rağmen saldırıda kullandığı silahları bir mağazadan yasal yollarla satın alıyor. ABD istihbaratı bu ipucunu da kaçırıyor. 

Ömer Metin ile ilgili daha çarpıcı bir bilgi var. O da gece kulübü baskınından önce 911’i arayıp, DAEŞ’e bağlılık yemini etmesi, Yani bu adam eyleminden önce resmen kendisini ihbar ediyor ama oralı olan yok.

ABD BU SORULARA CEVAP VERMELİ

Dünden bu yana ABD’de Obama dahil onlarca yetkili onlarca açıklama yaptı. Saldırıyla ilgili her türlü detay verildi. Ancak bu sorular gündeme gelmedi, sorgulayan da çıkmadı.

-Bir kişi nasıl olur da iki silahla 50 kişiyi öldürebiliyor? 

-3 saat boyunca neden müdahale edilemiyor?

-Saldırgan 3 yıldır FBI’in takibinde olmasına rağmen neden daha sıkı bir önlem alınmıyor?

-911’i aramasına rağmen neden anında müdahale edilmiyor?

TAM DA ALİ’NİN CENAZESİNDEN SONRA

Colorado’daki katliam en çok ABD’deki Müslümanları olumsuz etkiler. Kaldı ki Muhammed Ali’nin cenazesinden 1 gün sonra gerçekleştirildi bu saldırı.

Ali’nin vefatı nedeniyle 1 hafta boyunca bütün Amerika’da televizyonlarda hep Müslümanlar vardı, 2 gün süren cenaze töreninde  de ülkenin neredeyse tüm Müslüman grupları, kanaat önderleri, din adamları, Kentucky’deydi.

TRUMP’IN ÖNÜ İYİCE AÇILIR

Colorado katliamı en çok ise Donald Trump’ın işine yarar. Amerika’ya Müslüman sokmak istemeyen Cumhuriyetçi adayın artık önünü kesmek hakikaten çok zor olur.

ABD’NİN AFGANİSTAN HESABI

Colorado katliamının bir de uluslararası boyutu var. Saldırgan Afgan asıllı diye ABD’nin 2001’den beri bir türlü bitiremediği Afganistan hesabında yeni bir sayfa açılabilir.

Afganistan’ın eski Cumhurbaşkanı Hamit Karzai, bu tehlikeyi hemen görmüş olmalı ki, teröristin DAEŞ bağlantısının Afganistan’da değil Amerika’da aranması gerektiğini çünkü adamın ABD vatandaşı olduğunu söyledi.

ABD, PYD’YE DAHA DA DESTEK VERECEKTİR

Son 1 yılda Fransa, Belçika ve Amerika’da yüzlerce kişinin öldürüldüğü DAEŞ terör saldırılarına tanık olduk. 

Amerika ve AB ise DAEŞ’in merkezi olan Suriye ve Irak’ta PKK-PYD terör örgütleriyle ittifak yapıyor.

Nasıl ki Brüksel saldırısından sonra AB, PYD’ye desteğini daha da arttırmıştı, Colorado saldırısından sonra da ABD aynısını yapacaktır ve Suriye’de DAEŞ ile mücadele bahanesiyle PYD’yle işbirliğinde daha sınırsız davranıp, PYD terör örgütünü uluslararası alanda meşrulaştıracaktır.

Taha Dağlı - Haber7

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Dolar ve euro baskısı altında TL'yi eritmemize gerek yok
Türkiye
İnşaatçılar açık alan istiyor
Dünya
Ali Erbaş ve Mirziyoyev'den 'teröre geçit yok' mesajı

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu